Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz o prenosu prava na projekat prirodnog gasa "Sahalin 2" na novu rusku kompaniju, što je potez koji bi mogao da primora strane vlasnike, uključujući Shell, da odustanu od ulaganja u postrojenje.
U ukazu se navode pretnje nacionalnim interesima i ekonomskoj bezbednosti Rusije, stoji u saopštenju Kremlja od 30. juna, a koje je potpisao Putin. Zainteresovane strane imaju mesec dana da kažu da li će preuzeti učešće u novoj kompaniji, a oni koji odustanu možda neće biti u potpunosti obeštećeni, dodaje se u saopštenju.
Taj potez bi se mogao pokazati komplikovanim za Shell, koji drži 27,5 odsto udela u postrojenju za tečni prirodni gas na dalekom istoku Rusije. Energetski gigant je najavio da će napustiti projekat nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, a takođe je saopštio da se neće obavezati ni na kakve nove investicije u zemlji.
Izvršni direktor Ben van Beurden poručio je ranije ove nedelje da Shell napreduje u prodaji svog udela, za koji kompanija za istraživanja i konsultacija Wood Mackenzie procenjuje da vredi 4,1 milijardu dolara. Ključne kineske državne energetske kompanije su u pregovorima sa Shellom o kupovini njegovog udela u projektu, naveli su u aprilu ljudi upoznati sa detaljima.
Portparol Shella nije bio u mogućnosti da odmah da komentar.
Svet se već bori sa poskupljenjem goriva dok Putin pojačava upotrebu gasa kao oružja, a svaki pokušaj Moskve da preuzme kontrolu na energetskim sredstvima mogao bi dodatno da uznemiri tržišta. Većina zapadnih energetskih kompanija pokušava da napusti ruske projekte, ali se bore da nađu voljne kupce.
Druga ključna ruska energetska sredstva sa stranim vlasnicima uključuju naftni projekat "Sahalin 1" i gasni projekat "Jamal".
Japanske kompanije Mitsubishi i Mitsui poseduju zajedno 22,5 odsto projekta "Sahalin 2", a većina tamo proizvedenog gasa snabdeva Japan. Dok je ta zemlja brzo uvela niz sankcija Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, premijer Fumio Kishida je u martu rekao da se zemlja neće povući iz "Sahalina 2".
Mitsui i Mitsubishi su oslabili nakon što je Putin potpisao nalog za "Sahalin 2"
"Naš interes ne sme biti potkopan", rekao je zamenik glavnog sekretara japanske vlade Seiji Kihara na brifingu u petak. Vlada još ispituje kako će Putinova naredba uticati na prava i interese japanskih kompanija, kao i na uvoz LNG-a (engl. liquefied natural gas – tečni prirodni gas) u zemlju, dodao je on.
Predstavnici Mitsubishija i Mitsuija poručili su da još proveravaju situaciju.
Jera, zajedničko ulaganje Tokyo Electric Power Holdingsa i Chubu Electric Powera, kupuje dva miliona tona LNG-a godišnje iz projekta u okviru dugoročnih ugovora, prema podacima industrijske grupe GIIGNL. Hiroyuki Usami, portparol Jere, izjavio je da je kompanija upoznata sa izveštajima o projektu "Sahalin 2" i trenutno nastoji da to potvrdi kod prodavca LNG-a.
Ruski Gazprom, koji drži preostalih 50 odsto projekata na Sahalinu, automatski će dobiti isti udeo u novoj kompaniji, prema uredbi. Sakhalin Energy Investment, preduzeće koje trenutno upravlja objektom, ima sedište u Rusiji.
Ako strane firme žele udeo u novom ruskom poduhvatu, moraju da dostave dokaze o svojim pravima u staroj kompaniji, pri čemu Moskva ima poslednju reč o tome da li im je dozvoljen ulazak, prema uredbi. Takođe će biti izvršena revizija kako bi se utvrdilo kakva je šteta nastala potezima stranih kompanija, a kompanije će biti dužne da plate odštetu ruskoj vladi, navodi se u saopštenju.
(Tekst ažuriran komentarom japanskog zvaničnika u 9. paragrafu.)
Uz asistenciju Ryotaroa Nakamarua, Tsuyoshija Inajime, Yuki Hagiware, Grace Huang i Davida Stringera.