Cena nafte se stabilizovala nakon što je pala za skoro četiri odsto u prethodna dva dana, jer su planovi Rusije da smanji izvoz sirove nafte naizgled umanjili zabrinutost oko stanja kineske privrede.
West Texas Intermediate koštao je oko 74 dolara po barelu, nakon što je u ponedeljak pao za 1,7 odsto. Razlog je, između ostalog, viđen i u tome što se veliko libijsko naftno polje vratilo na mrežu, a rast Kine u drugom kvartalu nije ispunio očekivanja. To je navelo nekoliko velikih američkih banaka da smanje svoje prognoze rasta za najvećeg uvoznika sirove nafte, a ministarku finansija SAD Janet Yellen da upozori na rizik od prelivanja krize.
"Slabi makroekonomski podaci iz Kine i reakcija sa tržišta nafte pokazuju da ključna briga za tržište ostaje potražnja", rekao je Warren Patterson, načelnik singapurskog odeljenja za sirovine kompanije ING Groep NV. "Međutim, i dalje očekujemo rast cena s obzirom na to da će se odnos ponude i tražnje znatno popraviti tokom druge polovine godine", dodao je.
Opširnije
Yellen kaže da se efekti usporavanja Kine mogu preliti na druge zemlje
Američka ministarka finansija Janet Yellen rekla je da usporavanje privrede u Kini rizikuje da izazove talase u svetskoj privredi.
17.07.2023
Kineske akcije u gubicima, izostao očekivani privredni rast
Azijske akcije su pale nakon objave novih statističkih podataka koji su podstakli zabrinutost za privredni oporavak Kine.
17.07.2023
Nafta opada kako se proizvodnja u Libiji oporavlja
Nafta je pala drugi dan zaredom pošto se proizvodnja obnovila na velikim libijskim naftnim poljima.
17.07.2023
Rusija će smanjiti svoj izvoz sirove nafte u trećem kvartalu za 2,1 milion tona, što je u skladu sa njenim obećanjem da će u avgustu smanjiti prekomorske isporuke za 500.000 barela dnevno, saopštilo je ministarstvo energetike te zemlje. Kako ruska nafta postaje sve skuplja, kupci poput Indije sada razmišljaju o tome da više nafte kupuju iz tradicionalnih izvora na Bliskom istoku.
Pad globalnih cena nafte u poslednjih nekoliko dana dolazi nakon oporavka sa kraja juna koji je vođen znacima da ponuda pada. Do pada ponude došlo je nakon smanjenja proizvodnje Saudijske Arabije i Rusije. Nafta je i dalje u padu tokom ove godine jer slabi oporavak Kine, a agresivni ciklus povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi opterećuju potražnju.
Avgustovski WTI i septembarski brent napredovali su za po 0,4 odsto, dok su njihove cene dostigle 74,48 i 78,79 dolara po barelu.