Nafta je pala drugi dan zaredom pošto se proizvodnja obnovila na velikim libijskim naftnim poljima, a ekonomski rast Kine je bio manji nego što je očekivano.
Globalni referentni tip nafte, brent, pao je ispod 79 dolara po barelu nakon gubitka od 1,8 odsto u petak. Proizvodnja je ponovo pokrenuta na Šarari, jednom od najvećih naftnih polja u Libiji, nakon što su demonstranti napustili lokaciju, rekao je izvor Bloomberga. Pre prekida prošle nedelje, na polju se proizvodilo oko 250.000 do 260.000 barela dnevno.
Kineska ekonomija je u drugom tromesečju napredovala sporije nego što se očekivalo, a potrošnja stanovništva je značajno popustila u junu, pokazuju podaci objavljeni u ponedeljak. Ipak, očigledna potražnja za naftom u najvećem svetskom uvozniku sirove je porasla za 14 odsto prošlog meseca u odnosu na godinu ranije.
Opširnije
IEA smanjila projekcije tražnje nafte zbog manjeg privrednog rasta
Svetska potrošnja goriva povećaće se za 2,2 miliona barela po danu - ili za oko dva odsto - u toku ove godine.
13.07.2023
Rusija izabrala najpovoljniji trenutak da smanji izvoz nafte
Smanjenje je najavljeno još u februaru.
13.07.2023
Teško je otarasiti se nafte, čak i u Norveškoj gde vladaju električni automobili
Na jednoj benzinskoj stanici u Norveškoj ima više punjača za električne automobile nego benzinskih pumpi.
07.07.2023
Nafta je ojačala u protekle tri nedelje, ali je i dalje niža ove godine jer su slabašan ekonomski oporavak Kine i monetarno pooštravanje Federalnih rezervi pogodilo potražnju. Očekuje se da će zvaničnici američke centralne banke ponovo povećati troškove zaduživanja ovog meseca, a nagovestili su da su i dalje otvoreni za dalja povećanja kasnije tokom godine.
"Zabrinutost u vezi sa snabdevanjem smanjena je kako je libijsko naftno polje obnovilo proizvodnju", rekla je Charu Chanana, tržišni strateg kompanije Saxo Capital Markets Pte. u Singapuru. "Očekivanja potrošača o inflaciji u SAD koja ostaju na visokim nivoima jačaju rizike od dužeg perioda visokih kamatnih stopa", što opterećuje potražnju, rekla je ona.
Ipak, postoje neki znaci da se situacija na tržištu konačno menja, pri čemu su važne članice OPEC+, Saudijska Arabija i Rusija, smanjili izvoz sirove nafte. Ta ograničenja, zajedno sa prekidima u Libiji i stalnim prekidom snabdevanja u Nigeriji, pomogli su brentu da nakratko premaši 80 dolara po barelu prošle nedelje.
Nedavni rast cene nafte je doveo do toga da je cena nafte tipa ural izvezena iz Rusije premašila gornju granicu od 60 dolara koju je postavila Grupa sedam da bi smanjila prihode Moskve od nafte. To će verovatno napraviti probleme u bankarstvu i transportu za kupce nafte, uključujući Indiju i Kinu.
Cene:
Brent za isporuku u septembru pao je za 1,2 odsto na 78,90 dolara po barelu u 2.18 u Singapuru.
West Texas Intermediate za isporuku u avgustu pao je za 1,3 odsto na 74,47 dolara po barelu.