Cene nafte blago su porasle, podstaknute porastom kineskih deonica i slabijim dolarom, dok su investitori razmatrali znakove smanjenja ponude i napetosti na Bliskom istoku, kao i još uvek nesigurne izglede za potražnju.
Brent je porastao prema nivou od 83 dolara po barelu nakon što je u utorak pao za 1,5 odsto, dok se West Texas Intermediate trgovao iznad nivoa od 77 dolara. Rusija, proizvođač u okviru OPEC+, ispunila je svoj cilj smanjenja izvoza u januaru, što je u skladu s ranijim obećanjem grupi, prema vladinim podacima. Kineski podaci pokazuju da se broj putovanja povećao tokom praznika povodom Lunarnog novogodišnjeg festivala, ali su turisti trošili štedljivo.
Sirova nafta je ove godine ostala unutar raspona trgovanja od 10 dolara po barelu dok su faktori gurali i vukli potražnju u oba smera, što je dovelo do smanjenja volatilnosti. Napadi na brodove u Crvenom moru i rat Izraela i Hamasa povećali su napetosti na Bliskom istoku i dodali geopolitičku premiju na cene.
Opširnije
Gorivo u Srbiji sigurno poskupljuje u nedeljama pred nama
Cene goriva u Srbiji padale su gotovo svake nedelje od kraja oktobra pa sve do 19. januara.
15.02.2024
Hoće li napetosti između SAD i Kine konačno naštetiti Appleu u 2024?
Nijedna američka tehnološka kompanija nije se kladila toliko dobro u ekonomsku zavisnost između Kine i SAD kao Apple.
14.02.2024
Investicije u Kini najniže od 1993. i to nije dobra vest za Srbiju
Strane direktne investicije u Kini pale su za 82 odsto, na 33 milijarde dolara.
21.02.2024
Kineske deonice su porasle nakon što su političari preduzeli korake kako bi ojačali poverenje investitora, iako su deonice drugde u Aziji pale. Slabiji dolar - koji je već treći dan zaredom u padu - čini sirovine privlačnijima za strane kupce.
Cene:
-
Brent za isporuku u aprilu bio je viši za 0,3 odsto i iznosio je 82,61 dolara po barelu u 12.10 sati po lokalnom vremenu u Singapuru.
-
WTI za isporuku u aprilu porastao je za 0,3 odsto i dostigao 77,27 dolara po barelu.