Odluka Kine da rano krene u potragu za izvorima litijuma u Africi već daje rezultate, što olakšava glavnom proizvođaču baterija za električna vozila snalaženje na tesnom tržištu ovog ključnog metala.
Očekuje se da će rudnici širom kontinenta, podstaknuti naletom investicija iz kineskih kompanija, do 2027. povećati proizvodnju materijala od sirovog litijuma za više od 30 puta u odnosu na prošlogodišnji obim, navodi S&P Global Commodity Insights. Do tada će Afrika imati 12 odsto udela u globalnim zalihama, dok je prošle godine taj udeo iznosio jedan odsto.
Diverzifikacija izvora snabdevanja će podstaći napore Kine da odbrani svoju dominaciju u preradi metala neophodnih za električna vozila - pretvarajući sirovine poput litijuma, nikla i kobalta u hemikalije koje se koriste u komponentama baterija - dok SAD pojačavaju napore da izgrade sopstvene mreže snabdevanja sa partnerima sa kojima imaju slobodnu trgovinu i saveznicima poput Kanade i Australije.
Opširnije
Poreske olakšice SAD gode proizvođačima baterija van Kine
Akcije Panasonica su ove godine u Tokiju porasle za 45 odsto, dok je LG Energy napredovala za 36 odsto.
08.06.2023
Upozorenje iz Kine: cene metala za proizvodnju baterija će padati
Sve veće zalihe izazivaju prezasićenost, upozorila je vodeća kineska industrijska grupa.
14.02.2023
Do sada neviđeni rast litijuma donosi ogromne profite kineskim firmama
Tianqi Lithium predviđa da će preliminarni neto prihod za 2022. porasti za 1.011 do 1.132 odsto u odnosu na godinu ranije na raspon od 23,1 milijarde juana do 25,6 milijardi juana.
30.01.2023
Litijum je poskupeo prvi put za 12 godina i to će potrajati
EV sada pokreću najveći deo globalne proizvodnje litijumskih baterija, kao i značajna istraživanja i razvoj. Kako se industrija uvećavala, troškovi su padali.
18.01.2023
"Sasvim je izvesno da će Afrika igrati važnu ulogu za Kinu", posebno kao alternativni izvor sirovih materijala u odnosu na Australiju, koja je trenutno najveći dobavljač i čiji bi izvoz mogao biti ograničen kako se budu aktivirale domaće rafinerije, rekao je Peng Xu, analitičar iz Pekinga za BloombergNEF. Mali, Demokratska Republika Kongo i Zimbabve mogli bi se priključiti najvećim proizvođačima sirovog litijuma do kraja decenije, pokazuju podaci BNEF-a.
Prva isporuka koncentrata litijuma stigla je prošlog meseca u kompaniju Zhejiang Huayou Cobalt Co. iz rudnika u Zimbabveu, dok je kompanija Chengxin Lithium Group Co. saopštila da je rudnik litijuma Sabi Star u ovoj zemlji počeo sa proizvodnjom.
Ganfeng Lithium Group Co. uložila je u rudnik Goulamina u Maliju, dok Contemporary Amperex Technology Co. poseduje jedinicu podržanu projektom u Kongu. Kompanija Sichuan Yahua Industrial Group Co. ima udeo u rudarskom projektu u Ethiopiji.
"Kineske investicije u Africi su definitivno najveći izvor kapitala za nabavku materijala za baterije poslednjih godina", rekao je Martin Jackson, šef sektora za sirove materijale za proizvodnju baterija CRU Groupa u Londonu. Investicije u nove regione su ključne kako bi kineski nabavni lanci održali korak sa potražnjom proizvođača, navodi on.
Proizvodni kapaciteti kineskih proizvođača baterija, predvođenih CATL-om i BYD-jem, u 2022. su premašili jedan teravat-sat i nastavljaju da se šire, naveo je BNEF prošlog meseca.
SAD takođe zainteresovane za Afriku
SAD takođe ispituju opcije za snabdevanje sirovinama iz Afrike, ali zasad imaju samo nekoliko privremenih planova, uključujući preliminarne sporazume o saradnji sa DRK i Zambijom, rekla je Alice Yu, analitičarka tržišta metala i rudarstva u S&P Global Commoditi Insights. "Takođe će biti potrebna veća kontrola kako bi Afrika bila uključena kao dobavljač pogodan za trgovinu", rekla je ona.
Predviđa se da će globalno snabdevanje litijumskim sirovinama skočiti za 35 odsto ove godine, pri čemu oko polovine te ukupne količine dolazi iz potpuno novih izvora, navodi BNEF u izveštaju od 30. juna. Tržište litijumskih resursa ostaće zategnuto ove i 2024. godine, mada se očekuje da će pritisci popustiti od 2025, kada bude pokrenuto više projekata, uključujući i one širom Afrike i Kanade.
Međutim, afričke države će verovatno pratiti druge zemlje koje su već zahtevale veće zarade od zaliha litijuma kroz izgradnju proizvodnih postrojenja i rafinerija, koje će povećati vrednost izvoza. Zimbabve i Namibija su nedavno uveli mere za obeshrabrivanje ili zabranu izvoza sirove rude litijuma.
Maroko, koji ima sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD, već se pojavljuje kao potencijalno čvorište za proizvodnju EV baterija, sa prednostima kao što su blizina Evropi i obilje fosfata potrebnog u ćelijama LFP.
Vlada ove države je ranije u toku godine saopštila da je sa kineskim proizvođačem baterija Gotion High-Tech Co. postigla preliminarni dogovor prema kome će kompanija u Africi izgraditi prvu fabriku EV baterija, koja će imati godišnji kapacitet od 100 gigavata i u koju će biti uloženo šest milijardi evra (6,5 milijardi dolara).