Sada kada su se akcije Tesle Inc. ponovo popele na sedmomesečni maksimum usred niza pozitivnih vesti, azijski investitori se fokusiraju na njegove najvažnije dobavljače baterija, posebno na one izvan Kine.
Panasonic Holdings Corp. i LG Energy Solution Ltd. verovatno će imati najviše koristi od poreskih olakšica prema Zakonu o smanjenju inflacije Sjedinjenih Američkih Država, napisao je u izveštaju analitičar Citigroup Inc. Kota Ezawa. Jedan od glavnih ciljeva zakona je da se SAD manje oslanjaju na Kinu, koja dominira u lancu snabdevanja baterijama za električna vozila.
Akcije Panasonica su ove godine u Tokiju porasle za 45 odsto, dok je LG Energy napredovala za 36 odsto. I jedni i drugi su rasli više od referentnih indeksa, iako i dalje zaostaju za Teslom, čije su akcije uvećale vrednost za 82 odsto. Rivalski kineski proizvođač baterija Contemporary Amperex Technology Co. bio je potpuno van ovih dešavanja, i njegove akcije su nazadovale za 4,5 odsto.
Opširnije
Elon Musk ponovo na vrhu liste najbogatijih
Elon Musk ponovo je preuzeo titulu najbogatije osobe na svetu.
01.06.2023
Musk nakon tri godine ponovo ide u Kinu
Milijarder će se u Kini sastati sa kineskim zvaničnicima i posetiće Teslinu fabriku u Šangaju.
30.05.2023
Raste prodaja automobila u Evropi usled poboljšanja lanaca snabdevanja
Prodaja automobila u Evropi porasla je u aprilu deveti mesec zaredom.
17.05.2023
Stručnjak za ovu industriju Chris Berry procenjuje da bi ukupne olakšice pod pomenutim zakonom SAD mogle da dostignu jedan bilion dolara u odnosu na početnu procenu kancelarije za budžet američkog Kongresa koja je iznosila 369 milijardi dolara, navodi Citi.
Berry je na predavanju rekao da je dominantan udeo Kine u prerađivačkoj industriji "prepreka funkcionisanju mehanizama američkog zakona, i da se razmatraju različite ideje za izgradnju sistema koji bi SAD pomogao da smanji stepen zavisnosti od Kine", napisao je Ezawa.
Da bi se kompanija kvalifikovala za poreske olakšice, veliki deo komponenti i sirovina u bateriji mora biti nabavljen u SAD ili iz zemalja koje imaju sporazume o slobodnoj trgovini sa SAD.
Akcije CATL-a pale su za devet odsto u prva tri dana ove nedelje pošto su stručnjaci upozorili na uticaj poreskog zakona. Kineska kompanija je odgovorila, rekavši da je njen odnos sa Teslom "nepromenjen i da će saradnja nastaviti da se proširuje". Bloomberg je ranije pisao o tome da Tesla želi da sa CATL-om izgradi fabriku baterija u SAD.
Ni Citi nije spreman da otpiše CATL. Iz Tesle još uvek nisu rekli da će prestati da koriste baterije kineskog proizvođača, a možda se čak prijave i za poreske olakšice, rekli su iz brokerskog društva.
"Detalji zakona su još uvek neizvesni", ali sve dok u Tesli budu sigurni da ispunjavaju zahteve koji se tiču procenta nabavke iz Kine, "moguće je da će koristiti neke CATL baterije i još uvek ispunjavati uslove za poreske olakšice", napisao je analitičar Jack Shang.
Ipak, čini se da investitori gravitiraju ka akcijama kompanija van Kine. LG Energy je ove nedelje bila treća najtraženija korejska akcija među stranim investitorima, odmah posle akcija domaćih proizvođača čipova. CATL je za to vreme zabeležio najveći odliv sredstava iz Hongkonga i inostranstva od svih akcija listiranih u Šenženu.