Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon dvodnevnog dobitka jer je optimizam u pogledu oživljavanja kineske tražnje bio uravnotežen zabrinutošću zbog strože monetarne politike u SAD.
West Texas Intermediate (WTI) trguje se po ceni od blizu 78 dolara po barelu nakon što je porastao skoro tri odsto u prethodne dve sesije. Glavni izvršni direktor Chevrona Mike Wirth rekao je da bi rastuća kineska potražnja mogla pomoći cenama. Amin Nasser, Wirthov kolega u kompaniji Saudi Aramco, rekao je da je potrošnja u toj azijskoj zemlji "veoma jaka".
U međuvremenu, isporuke sirove nafte iz SAD porasle su na rekordni nivo prošle nedelje, što ukazuje na veliku potražnju u inostranstvu, pokazali su u sredu zvanični podaci. Povećanje protoka pomoglo je da se smanji povećanje zaliha širom zemlje.
Nafta je ove godine malo omekšala zbog izazovnih globalnih makroekonomskih izgleda, a Federalne rezerve su nagovestile da će morati da povećaju stope kako bi obuzdale inflaciju. To zasenjuje znake da će se kineska potražnja oporaviti nakon što je najveći uvoznik nafte napustio politiku "Covid-Zero" krajem prošle godine.
"Velika slika je da je nafta ponovo postala zatvorena u uskom opsegu, bez većeg podsticaja da se cene pomere na održivo više ili niže", rekla je Vandana Hari, osnivač Vanda Insights u Singapuru. "To je postala igra čekanja na Kinu, kao i na globalnu ekonomiju."
Cene:
- WTI za isporuku u aprilu porastao je za 0,1 odsto na 77,78 dolara po barelu u 5.01 ujutru po londonskom vremenu.
- Brent za majsko poravnanje je dodao 0,1 odsto na 84,42 dolara za barel.
Ruski tokovi nafte su takođe ostali u fokusu nakon što je Moskva rekla da će ovog meseca smanjiti proizvodnju sirove nafte u znak odmazde za sankcije i ograničenja cena na njen izvoz nafte. Kremlj je rekao da će biti pragmatičan kada odlučuje o budućim rezultatima i da će njegove akcije zavisiti od razvoja tržišta.