Nafta je pala drugi dan zaredom jer se zabrinutost zbog recesije u SAD produbila, a brojevi ukazuju na još jedno povećanje zaliha, zasenjujući optimizam da će kinesko ukidanje "Covid-Zero" pomoći potražnji.
West Texas Intermediate (WTI) pao je na 78 dolara po barelu nakon što je u sredu pao za skoro jedan odsto pošto je maloprodaja u SAD usporila, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg usporavanja. Američki institut za naftu izvestio je da su komercijalne zalihe porasle za 7,6 miliona barela, prema izvorima upoznatim sa iznosima.
Nafta je pretrpela klimav početak godine, pala je za 10 odsto u prve dve sesije zbog zabrinutosti od usporavanja oporavka. "Globalna potrošnja dostići će rekordni dnevni prosek 2023. godine, predvođena najvećom ekonomijom Azije", saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svojoj najnovijoj prognozi ove nedelje.
Opširnije
Prihodi Kremlja pod pritiskom zbog pada cena sirove nafte
Prihodi Rusije od nafte su pod dodatnim pritiskom jer je prosečna cena sirove nafte koju vlada koristi za izračunavanje poreza pala na najnižu u više od dve godine.
16.01.2023
Prvi rezultati ograničenja cene ruske nafte i dalja strategija
Petog decembra stupila je na snagu mera članica EU i G7 o uvođenju ograničenja cene na izvoz ruske nafte morskim putem.
15.01.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Čak i sa bumom električnih automobila, potreba za naftom u SAD raste
Tesla protiv industrije plastike
11.01.2023
"Čini se da su cene zasad dostigle vrhunac i možda će biti potrebna mala korekcija", rekao je Vishnu Varathan, šef azijske ekonomije i strategije u Mizuho Bank Ltd. u Singapuru. "Slabi američki podaci i znaci rastućih zaliha trebalo bi da ublaže, a ne da zastraše tržišta, jer se tumače u svetlu optimističnijeg ekonomskog okruženja."
Cene:
-
WTI za isporuku u februaru pao je za 1,5 odsto na 78,32 dolara po barelu u 13.33 u Singapuru.
-
Brent za poravnjanje u martu smanjio se za 1,3 odsto na 83,87 dolara po barelu.
Ponavljajući optimistične izglede IEA, Saudi Aramco je rekao da je optimista da će potrošnja rasti kako se Kina i vazdušni saobraćaj oporavljaju. Odvojeno, trgovci takođe čekaju naznake o ruskoj proizvodnji i izvozu kada sankcije na rafinisana goriva stupe na snagu početkom sledećeg meseca.