Prihodi Rusije od nafte su pod dodatnim pritiskom jer je prosečna cena sirove nafte koju vlada koristi za izračunavanje poreza pala na najnižu u više od dve godine.
Zemlja je već imala rekordni deficit federalnog budžeta u decembru jer je potrošila velike količine novca zbog rata u Ukrajini, dok je cena nafte i gasa, najvećeg izvora državnog prihoda, opala. Glavna izvozna cena ruske sirove nafte skoro se prepolovila 2022. godine zbog kombinacije usporavanja globalne ekonomije i talasa međunarodnih sankcija kao odgovora na rat.
Nafta ural trgovala se po ceni od 46,82 dolara po barelu od sredine decembra do sredine januara, prema podacima Ministarstva finansija objavljenim u ponedeljak. To je najniži nivo od sredine oktobra do sredine novembra 2020, kada je cena nafte pala zbog pandemije kovida 19. Ta cena će biti osnova za izračunavanje raznih poreza u ruskoj naftnoj industriji za sledeći mesec, uključujući izvozne carine na sirovinu i naftne proizvode.
Opširnije
Nafta slabi dok investitori teže ponovnom otvaranju Kine
Nafta je oslabila prvi put u osam sesija dok su trgovci procenjivali složene izglede za globalnu tražnju.
16.01.2023
Prvi rezultati ograničenja cene ruske nafte i dalja strategija
Petog decembra stupila je na snagu mera članica EU i G7 o uvođenju ograničenja cene na izvoz ruske nafte morskim putem.
15.01.2023
Čak i sa bumom električnih automobila, potreba za naftom u SAD raste
Tesla protiv industrije plastike
11.01.2023
Ruski budžetski deficit rekordno raste zbog rata
Deficit ruskog saveznog budžeta se u decembru povećao na rekord, pošto su prihodi pali zbog ograničenja izvoza nafte i povećanja potrošnje na invaziju na Ukrajinu.
10.01.2023
Uvođenjem sankcija, uključujući zabranu uvoza i ograničenje cena za pomorsku isporuku ruske nafte, zapadne zemlje imaju za cilj da smanje priliv petrodolara u Kremlj, a istovremeno održavaju robusni izvoz. Smanjenje ruskih zaliha nafte i rastuća proizvodnja sirove nafte govore da pristup barem delimično funkcioniše.
Kremlj je uspeo da donekle ublaži negativan fiskalni uticaj nižih cena urala. Ministarstvo finansija oporezuje proizvođače sirove nafte na osnovu cene koja uključuje troškove transporta i osiguranja, što znači da je veća od cene koju izvoznici stvarno dobijaju, navodi Interfax.
Cena urala bez takvih troškova, koja je postala novi tržišni standard za rusku naftu, pala je poslednjih nedelja na oko 40 dolara po barelu, prema podacima Argus medija.
Budžetski deficit Rusije ove godine se predviđa na dva odsto bruto domaćeg proizvoda, što je otprilike u skladu sa nivoom iz 2022. godine. Međutim, ta procena je zasnovana na ceni nafte od 70 dolara po barelu. Ako ruska nafta ostane blizu sadašnjeg nivoa, prihodi će biti ispod vladinog cilja za oko 2,4 biliona rubalja, što je ekvivalentno oko 1,6 odsto BDP-a, prema Alexanderu Isakovu, ekonomisti Bloomberg Economicsa.