Cena prirodnog gasa u Evropi je u blagom porastu, nakon što je u sredu na holandskoj TTF berzi završila na najnižem nivou od oktobra 2021. godine.
Na TTF berzi cena fjučersa gasa trenutno iznosi oko 68 evra po megavat-satu, dok je u sredu na kraju trgovanja iznosila oko 65 evra po megavat-satu.
Na pad cene gasa utiče nekoliko faktora, a pre svega neobično toplo vreme koje smanjuje tražnju za grejanjem. Pred Evropom je najtopliji januar u poslednjih nekoliko decenija, a ovo toplo vreme ublažava energetsku krizu koja je mesecima pogađala region.
Opširnije
Drastičan pad fjučersa energenata, izgleda da nema zime za Evropu
Promene na tržištu uticale su da fjučersi gasa, nafte i struje za prvu polovinu 2023. godine budu niži u odnosu na pre samo mesec dana, a to se naročito odnosi na gas.
04.01.2023
Gazpromov izvoz gasa na najnižem nivou u ovom veku
Izvoz PJSC-a Gazprom na njegova ključna strana tržišta gotovo se prepolovio 2022.
28.12.2022
EU će ograničiti cene gasa na 180 evra kako bi ublažila krizu
Dogovorom je okončana višemesečna politička prepirka oko toga da li da intervenišu u energetskoj krizi koja je rizikovala da region gurne u recesiju.
19.12.2022
Najtopliji januar u poslednjih nekoliko decenija ublažava energetsku krizu
Pred Evropom je najtopliji januar u poslednjih nekoliko decenija, a ovo toplo vreme ublažava energetsku krizu koja je mesecima pogađala region.
05.01.2023
Predviđa se da će se temperature kretati između dva i pet stepeni iznad proseka u Francuskoj i Nemačkoj do 17. januara, što će smanjiti potražnju za grejanjem u Evropi ispod desetogodišnjeg proseka, prema procenama Maxar i Weather Company. U Velikoj Britaniji, koja je imala najtopliju godinu u istoriji, verovatno će se blagi uslovi zadržati i ovog meseca, prema Met Office.
To je oštar preokret u odnosu na niske temperature početkom decembra koje su izazvale zabrinutost zbog prebrzog iscrpljivanja rezervi prirodnog gasa. Vlade i potrošači proveli su veći deo leta zabrinuti da će se suočiti sa nestankom struje nakon oštrog prekida isporuke gasa iz Rusije.
Na pad cene gasa utiče i popunjenost evropskih gasnih skladišta koja iznosi oko 83 odsto, što je više od uobičajenog za ovo doba godine. Između ostalog, na pad cene gasa utiče i povećan uvoz LNG-a koji većinom dolazi iz Amerike.
Cene gasa su pale za više od 50 odsto od početka decembra, što je donelo olakšanje evropskim ekonomijama. U Francuskoj je inflacija u decembru neočekivano usporila, dok je u Nemačkoj popustila više nego što se očekivalo. Ako cene ostanu niske, to bi donelo olakšanje rastućoj inflaciji širom Evrope.
Međutim, tržišta gasa bi mogla ponovo da se zaoštre ove godine jer će isporuke tečnog prirodnog gasa biti ograničene, a Evropa bi za tražnjom ovog energenta mogla da se takmiči sa Kinom nakon njenog otvaranja.
- U pisanju teksta pomogle Vanessa Dezem i Josefine Fokuhl