Cena nafte je krenula prema najvećem nedeljnom rastu od početka marta, pošto je OPEC+ smanjenjem proizvodnje usmerio kurs tržišta ka daljem zaoštravanju uoči zime.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) trgovali su se u petak blizu 88 dolara po barelu. Fjučersi su porasli za oko 11 odsto tokom nedelje. Vremenski razmaci su nagovestili nedostatak ponude čak i pre nego što je savez proizvođača objavio svoje najveće smanjenje proizvodnje od početka pandemije - potez koji će dodatno stisnuti tržište.
Pooštravanje izgleda zaustavilo je pad cena nafte, koji je opterećen zabrinutošću zbog usporavanja svetske ekonomije i agresivnog povećanja kamatnih stopa centralnih banaka. Rusija je takođe ove nedelje ponovila da neće prodavati naftu zemljama koje usvoje ograničenje cena, što dodatno povećava neizvesnost u snabdevanju.
Potez OPEC+ da smanji proizvodnju mogao bi biti prekretnica za tržište, rekli su analitičari Australia & New Zealand Banking Group, uključujući Daniela Hynesa. "Raspoloženje je već bilo medveđe u iščekivanju slabljenja globalne privrede, a trebalo bi da ova odluka dodatno zaoštri tržište."
Saudijska Arabija, ključna članica OPEC+, koja je zadržala cene za isporuke u Aziji u novembru i snizila one za Evropu, dala je malo predaha potrošačima nafte. Rafinerije i trgovci predviđali su povećanje.
Cene
-
WTI za isporuku u novembru bila je stabilna na 88,36 dolara po barelu u 12.05 u Singapuru.
-
Brent za trgovanje u decembru pao je za 0,2 odsto na 94,28 dolara po barelu.
Američki predsednik Joe Biden izrazio je razočaranje odlukom o smanjenju proizvodnje, dok je glavni energetski savetnik Amos Hochstein rekao da je vest imala manji uticaj na cenu nego što je Bela kuća očekivala. Ipak, banke od Morgan Stanleyja do Goldman Sachs Group očekuju da će se brent vratiti na 100 dolara po barelu.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici planiraju da smanje proizvodnju za dva miliona barela dnevno od novembra. Međutim, ministar nafte Saudijske Arabije rekao je da će smanjenje u stvarnom svetu verovatno biti oko jedan do 1,1 milion jer neke članice pumpaju daleko ispod svojih kvota.
Tržište izgleda "prilično tesno" od četvrtog kvartala nadalje, rekao je James Whistler, direktor Vanir Global Markets Pte. u Singapuru. Rezovi OPEC+ ostavljaju tržište ranjivim uoči evropskih sankcija na uvoz ruske nafte i verovatno povratku kineske potražnje krajem godine.