Rasprodaja britanskih državnih obveznica u poslednjim danima izazvala je rast prinosa na 30-godišnjoj britanskoj obveznici na 5,4 procenta, što je najviše u poslednjih 26 godina. Prinos na 10-godišnjoj obveznici porastao je na 4,86 procenata, što je najviše od jula 2008. godine, pokazuju podaci Bloomberg terminala. Proverili smo šta se dešava na tržištu obveznica. Troškovi zaduživanja država rastu.
Vratimo se na Ostrvo. U poslednjih nekoliko dana troškovi zaduživanja Ujedinjenog Kraljevstva su znatno porasli. Uz to, vrednost funte je opala. To je retka kombinacija okolnosti koja ukazuje na to da investitori gube poverenje u sposobnost vlade da kontroliše državni dug i inflaciju.
Kancelarka Rachel Reeves je pod sve većim pritiskom. Neki upoređuju ovu situaciju sa budžetskom krizom iz 2022. godine, koja je dovela do smene bivše premijerke Liz Truss. "Tržište obveznica Ujedinjenog Kraljevstva i dalje funkcioniše normalno. Potražnja za obveznicama Ujedinjenog Kraljevstva ostaje snažna, sa vrlo raznovrsnom bazom investitora", rekao je danas zamenik kancelarke Darren Jones, glavni sekretar Ministarstva finansija.
Opširnije
Uskoro prva emisija srpskih obveznica od dodele investicionog rejtinga
Pred Srbijom je nova emisija dugoročnih državnih obveznica denominovanih u dinarima, u vrednosti od 120 milijardi dinara.
09.01.2025
Analiza BBA: Dobra godina za one koji su rizikovali na tržištima kapitala
S&P500 je od početka godine doneo prinos od 23 odsto, a Nasdaq je premašio S&P500 za taj prinos sa 29 odsto.
27.12.2024
NIS plasirao korporativne obveznice, prodato 30 odsto emisije
Naftna industrija Srbije na tržištu uspešno plasirala nešto više od 30 odsto ukupne emisije korporativnih obveznica
20.12.2024
Posle smanjenja Feda, zemljotres na finansijskim tržištima
Sinoć je Fed smanjio kamatne stope i berze su ušle u korekciju. Zašto?
19.12.2024
Prema proceni Deutsche Bank, kamatno opterećenje Ujedinjenog Kraljevstva biće do 2029/30. za 10 milijardi funti veće nego što je bilo očekivano kada je Reeves predstavila svoj budžet. Dan Hanson iz Bloomberg Economics procenjuje kamatno opterećenje na oko 12 milijardi funti.
Troškovi zaduživanja Ujedinjenog Kraljevstva od početka godine rastu čak i brže nego u Francuskoj, koja se nalazi u političkoj krizi, više se zadužuje i ima veći javni dug. Investitori, koji su već zabrinuti zbog predstojeće administracije predsednika SAD Donalda Trumpa, sada su zabrinuti i zbog visokog zaduživanja u Velikoj Britaniji, koje su planirali Reeves i premijer Keir Starmer, kao i zbog uticaja viših poreza na preduzeća. Drugi ekonomisti i investitori za promene na tržištu obveznica okrivljuju skepticizam prema obećanju laburista da će veliki porast potrošnje finansirati bržim rastom, piše Bloomberg.
"Od leta 1976. nismo videli takvu kombinaciju strmoglavog pada funte i kamatnih stopa na tržištu obveznica. Poslednji put je to vodilo do finansijske pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)", rekao je u intervjuu za Bloomberg Martin Weale, profesor ekonomije na King's koledžu u Londonu. "Zasad nismo u toj situaciji, ali ovo je sigurno jedna od noćnih mora kancelarke." Ako se trenutni tržišni uslovi pogoršaju, laburisti neće imati drugog izbora osim da smanje potrošnju i povećaju poreze kako bi tržišta uverili da pravilno upravljaju dugom, dodao je.
Početak nove laburističke vlade u oktobru, s većim ulaganjima u javne usluge i infrastrukturu radi ubrzanja ekonomskog rasta, poklopio se s porastom troškova zaduživanja na svetskim finansijskim tržištima zbog Trumpove izborne pobede.
Neki problemi s kojima se suočava Reeves potiču od njenog prvog govora o budžetu, kada je postavila cilj izbalansirane potrošnje. Ekonomisti smatraju da nedavno povećanje troškova zaduživanja u Ujedinjenom Kraljevstvu i stagnirajuća ekonomija od izbora u julu prošle godine znače da je Reeves već doživela neuspeh. Stoga će morati da najavi nove mere kako bi investitorima pokazala da može da se vrati na pravi put, piše Reuters.
Reevesova je izjavila da ne planira novo povećanje poreza, nakon što je njen aprilski rast doprinosa za socijalnu sigurnost za poslodavce izazvao proteste lidera preduzeća i usporio zapošljavanje. To nije jedini primer. Takođe je u poslednjim danima porastao prinos na američke obveznice. U poslednjem mesecu povećao se prinos na sve državne obveznice.