Japanski jen bi mogao da potone na nivoe poslednji put zabeležene 1986. godine, jer, kako izgleda, državne intervencije ne ohrabruju investitore da se klade na njegovo jačanje.
Moguće je da će jen oslabiti na 170 jena po dolaru, što je za oko 10 jena više nego sad, naveli su iz kompanija Sumitomo Mitsui DS Asset Management Co. i Mizuho Bank Ltd.
Na tržištu postoji samo nekolicina faktora, uključujući i kupovinu jena od strane japanske vlade, koji bi mogli da preokrenu trenutni pad koji ove godine iznosi skoro 12 odsto. Kretanja od početka maja podržavaju tu tezu, jer se jen vratio tamo gde je i bio uprkos intervencijama vrednim 61,4 milijarde dolara.
Opširnije
BOJ kupuje manje obveznica, Japan spas vidi u kratkoročnom dugu
Zvaničnici Ministarstva finansija pripremili su nacrt predloga koji poziva na povećanje udela obveznica sa kraćim rokom dospeća.
19.06.2024
Japancima su francuske obveznice bile omiljene, a sada ih zaobilaze
Francuske 10-godišnje obveznice, koje se nalaze u portfolijima mnogih japanskih investitora, toliko su pale da je razlika u prinosima na njih i na nemačke obveznice rasla više nego ikad.
18.06.2024
BOJ bi mogla da poveća kamate još dva puta u 2024. godini
Banka Japana (BOJ) mogla bi da poveća kamatne stope još dva puta ove godine.
30.05.2024
"Postoji šansa da dolar vredi 170 jena relativno brzo", rekao je Nick Twidale iz ATFX Global Marketsa, koji se trgovinom jenom bavi već 25 godina. "Kratkoročne intervencije jednostavno ne deluju", dodao je.
USDJPY:CUR
USD
159,35 JPY
cena na otvaranju
159,62
prethodna cena na zatvaranju
159,62
ovogodišnja zarada
12,9892%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
137,25 - 160,17
Glavni razlog za slabljenje jena je ogromna razlika u kamatama u SAD i Japanu. Federalne rezerve još uvek nisu počele da smanjuju kamatne stope, a gornja granica referentnog raspona je na 5,5 odsto. Sa druge strane, kamatne stope u Japanu su jedva iznad nule.
Slična situacija je u Evropi, gde se jen kreće ka svom istorijskom minimumu naspram evra.
Trgovci su zbog toga jen, koji je inače treća svetska valuta po obimu trgovanja, počeli da menjaju za dolar, evro, ali i za valute manje razvijenih zemalja.
Iako je zvaničnik u čijoj nadležnosti je kurs jena, Masato Kanda, u ponedeljak rekao da su vlasti spremne da intervenišu u bilo koje doba dana, to nije imalo nekog odjeka na tržištima.
Jen je danas malo ojačao naspram dolara (na 159.46) ako posmatramo 29. april kada se smatra da je Japan intervenisao prvi put. Druga i poslednja državna intervencija dosad desila se 1. maja.
Opširnije na linku.