Bill Ackman pravi značajne opklade na pad 30-godišnjih američkih obveznica kao vid zaštite od uticaja viših dugoročnih stopa na akcije.
U objavi na X-u, platformi ranije poznatoj kao Twitter, osnivač Pershing Square Capital Managementa poručio je da takođe vidi "veliku verovatnoću" da će takozvano šortovanje biti glavni način trgovanja.
Biće potrebna rastuća ponuda obveznica za finansiranje tekućeg budžetskog deficita, budućih planova potrošnje i viših stopa refinansiranja, naveo je Ackman. On radije ulaže preko opcija nego da direktno trguje obveznicama sa kratke pozicije.
Opširnije
BOJ šokirala tržišta promenom kamata na obveznice
Ovo je bilo prvo iznenađenje u pogledu monetarne politike otkako se na čelu banke našao guverner Kazuo Ueda.
28.07.2023
Prvi put ove godine prinos na dvogodišnji dug ispod pet odsto
Procenat realizacije je bio stoprocentan, ali je i ponuđeno 2,8 milijardi dinara duga.
25.07.2023
Bitcoin postao manje volatilan od S&P 500, tehnoloških akcija i zlata
Obim trgovanja bitcoinima je pao prošlog meseca usled slabljenja volatilnosti na tržištu.
02.08.2023
Investitori spremni da plate više za tehnološke akcije, ali ne i za AI
Ulagači na Wall Streetu se klade na to da će tehnološki uzlet 2023. biti održiv, a sumnjaju da će era AI-ja opravdati euforiju.
31.07.2023
Dugoročni dug izgleda "preskupo" iz perspektive ponude i potražnje i teško je predvideti kako će se tržište nositi sa povećanim izdavanjem obveznica "bez materijalno viših stopa", dodao je on.
"Ne postoji mnogo makroinvesticija koje i dalje nude razumno verovatne asimetrične isplate, a ovo je jedna od njih", ocenio je Ackman. "Najbolji hedževi su oni u koje biste investirali čak i da vam hedžing nije potreban. Ovo se uklapa u tu računicu, a takođe mislim da nam je potreban."
Na krivu kamatnih stopa na američke obveznice s rokom dospeća od 10 godina i više utiče prodaja duga u vrednosti od 103 milijarde dolara u cilju refinansiranja, planirana za sledeću nedelju. Taj iznos veći je onog iz maja od 96 milijardi dolara i prvi je podsticaj takozvanom kvartalnom refundiranju od 2021. To uključuje prodaju tridesetogodišnjih obveznica vrednih 23 milijarde dolara, zakazanu za 10. avgust.
Tridesetogodišnji prinos mogao bi da dostigne 5,5 odsto ako se dugoročna inflacija zadrži na tri umesto dva odsto, prema Ackmanovom mišljenju. Prinos je porastao za jedan bazni poen na 4,19 odsto u trgovanju u Aziji.
"Mnogo puta u istoriji je tržište obveznica promenilo cenu za dugi kraj krive u roku od nekoliko nedelja, a ovo izgleda kao jedan od tih trenutaka", rekao je on.
Ovonedeljna odluka Fitch Ratingsa da snizi rejting američkog duga stavlja u fokus rastuće deficite koji su u središtu očekivanja da će vrednost američkih obveznica padati, iako su investitori i dalje ubeđeni da su veće šanse da će ona rasti.
- U pisanju teksta pomogli Garfield Reynolds i Michael G. Wilson.