Sve veći priliv japanskog novca u inostranstvo za plaćanje usluga poput striminga videa i muzike pretvara se u strukturni pritisak na jen, smatraju iz Barclays Plc.
Takozvani "digitalni deficit" Japana, koji proizilazi iz plaćanja inostranim tehnološkim kompanijama kao što su Netflix Inc. i Amazon.com Inc, postao je veliki u odnosu na trgovinu i putovanja u platnom bilansu zemlje i njegova kontinuirana ekspanzija će pritisnuti jen, napisali su stratezi Lhamsuren Sharavdemberel i Shinichiro Kadota u belešci u četvrtak. Prošle godine je dostigao 4,8 biliona jena (34,7 milijardi dolara), što je skoro 90 odsto deficita u japanskim uslugama, rekli su oni.
"Čini se da ovaj digitalni deficit odražava strukturnu promenu u ponašanju potrošača i preduzeća, što sugeriše da će i dalje opstati", napisao je tim Barclaysa. "To implicira povećanje pritiska za prodaju jena."
Opširnije
Četiri razloga zbog kojih se očekuje dalji pad dolara
Oko 87 odsto od 331 anketiranih ispitanika očekuje da će Fed smanjiti kamatne stope na tri odsto ili ispod toga.
24.04.2023
Da li je došao kraj skoka dolara? Stratezi kažu ne
Bloomberg Dollar Spot Index pao je za skoro 3 odsto ove nedelje, što je najveći gubitak valute od marta 2020.
11.11.2022
Jen stabilan, BOJ nastavila sa očekivanom monetarnom politikom
Vrednost japanskog jena se malo promenila u petak nakon što je Banka Japana (BOJ) zadržala blagu monetarnu politiku, kao što se očekivalo.
28.10.2022
Svetske devizne rezerve umanjene za rekordnih jedan bilion dolara
Globalne devizne rezerve padaju najbržim tempom do sada, jer centralne banke od Indije do Češke intervenišu da podrže svoje valute.
06.10.2022
Čeka se reakcija Japana nakon pada jena na tridesetogodišnji minimum
Trgovci valutama se pripremaju za moguću intervenciju u korist jena u ponedeljak nakon što je valuta pala na 32-godišnji minimum.
16.10.2022
Jen je ove godine pao za više od pet odsto u odnosu na dolar usred spekulacija da će Banka Japana (BOJ) rano promeniti svoju izuzetno labavu monetarnu politiku. Japanska valuta je prošle godine pala na najniži nivo u tri decenije zbog značajnog trgovinskog deficita i sve većeg jaza u kamatnim stopama u odnosu na SAD.
Dok se očekuje da će deficit u bilansu usluga izvršiti pritisak na jen, stratezi Barclaysa očekuju da će se povećanje dolaznog turizma u Japan naći kao protivteža tom trendu ove godine. Zajedno sa kombinacijom nižih cena roba i njihovim očekivanjima da će BOJ promeniti politiku sugeriše da bi dolar-jen mogao pasti na 123 u prvom kvartalu 2024, rekli su oni. U petak se trgovalo oko 138,30.
"Digitalni deficit je strukturni faktor prodaje jena, ali poboljšanje bilansa u turizmu će 2023. godine verovatno imati veći uticaj", rekli su oni.