Dolar ide ka tome da zabeleži najgoru sedmicu od izbijanja pandemije, ali analitičari smatraju da dugotrajni stampedo ma dolar još nije završen.
Bloomberg Dollar Spot Index pao je za skoro 3 odsto ove nedelje, što je najveći gubitak valute od marta 2020. Investitori su smanjivali opklade na dolar uoči podataka o inflaciji u SAD od četvrtka, uz usporavanje cena što ga je dovelo do najgoreg pada u jednom danu od 2009.
Najnovija prodaja valute oborila je indeks dolara za 6 odsto ispod rekordne vrednosti krajem septembra, a glavni profiter bio je jen. Iako ovi potezi sugerišu da bi dolar mogao ostati pod pritiskom u narednim nedeljama zbog opklada da će Federalne rezerve usporiti svoj tempo povećanja kamatnih stopa, učesnici na tržištu su i dalje oprezni i misle da će se trend nastaviti na duži rok.
Opširnije
Strah od recesije jača dolar i pritiska zlato
Strah od recesije većinu investitora je pogurao ka bezbednijim investicijama, a jedna od njih je trenutno i američki dolar.
20.10.2022
Svetske devizne rezerve umanjene za rekordnih jedan bilion dolara
Globalne devizne rezerve padaju najbržim tempom do sada, jer centralne banke od Indije do Češke intervenišu da podrže svoje valute.
06.10.2022
Možemo li očekivati kraj dominacije dolara?
Dok velike svetske valute, uključujući i kontrolisani kineski juan, slabe u kursu naspram dolara, pitanje zadržavanja dominantne pozicije američke valute u svetskoj trgovini, finansijama i bankarstvu ne silazi sa dnevnog reda.
24.09.2022
Dolar će još jačati, evro će još oslabiti
Vlasnik konsultantske kompanije "Senzal capital" Rade Rakočević smatra da će dolar dodatno ojačati.
23.09.2022
"Možda smo prošli trenutak vrhunca vrednosti dolara, ali moguće je da ni trend pada nije započet", napisali su analitičari ING Groep NV u belešci, dodajući da je holandska banka i dalje "umereno bikovska" u odnosu na dolar do kraja godine.
Ovogodišnja snaga dolara, koji je porastao za više od 20 odsto od sredine 2021. do septembra, prenela se na tržišta, pogoršavajući cenu robe u dolarima kao što je nafta i komplikujuć politiku širom sveta. Globalne akcije i obveznice su ojačale u četvrtak kako je dolar opao.
Stratezi u MUFG-u rekli su da je slabiji dolar sada "opravdan", dodajući da "razmere tog poteza jasno odražavaju 'bolnu trgovinu' koja je viđena ranije ove nedelje kada su investitori smanjili prevelike opklade na dolar. Umesto toga, sredstva su se gomilala u jen, koji je ove nedelje porastao za više od 5 odsto, nakon što je pre manje od mesec dana dostiglo najnižu vrednost u tri decenije."
Ali sa nadolazećom svetskom recesijom, ratom u Ukrajini koji se nastavlja i sve većim znacima usporavanja u Kini, moglo bi biti prerano za agresivnu prodaju valute koju investitori vide kao utočište. To je navelo MUFG da izbegne da kaže da je vreme da se računa na trend medveda.
"Neizbežno je da će, kada dođe red, doći do oštrog pomeranja ka dole, što se i dešava", rekao je Lee Hardman, valutni strateg u MUFG-u. "Sada postoji rizik da će taj potez biti preteran, jer smo još daleko od kraja ciklusa pooštravanja Feda u ovom trenutku."
Trgovci će biti u potrazi za bilo kakvim dodatnim znacima hlađenja američke ekonomije koji bi mogli omogućiti Fedu da odustane od pritiskanja gasa nakon serije velikih skokova. Četiri zvaničnika podržalo je sporije zatezanje, iako su naglasili da monetarna politika treba da ostane zategnuta.
Prema posmatračima tehničkih grafikona, dolar bi mogao da proširi svoje nedavne gubitke sve do najnižih vrednosti iz avgusta, prema nekoliko indikatora kretanja. Ključni nivo podrške, Fibonačijev nivo povlačenja od 32,8 odsto iz rasta od maja 2021. do septembra 2022, je 1,3 odsto niži od trenutnih spot nivoa.
To bi moglo biti to što se tiče povlačenja, ukoliko su opcije pokazatelj. Preokreti rizika, barometar tržišnog pozicioniranja i raspoloženja, povukli su se na najmanje bikovsko raspoloženje za dolar od maja, ali ipak pokazuju da investitori nisu uvereni da će doći do ogromne rasprodaje.