Svetske devizne rezerve padaju najbržim tempom do sada, jer centralne banke od Indije do Češke intervenišu da podrže svoje valute.
Rezerve su ove godine smanjene za oko jedan bilion dolara, ili 7,8 odsto, na 12 biliona dolara, što je najveći pad od kada je Bloomberg počeo da prikuplja podatke 2003.
Deo pada je jednostavno posledica promena u vrednovanju. Kako je dolar skočio na najviši nivo u dve decenije u odnosu na druge rezervne valute, kao što su evro i jen, dolarska vrednost fondova tih valuta se smanjila. Međutim, sve manje rezerve takođe odražavaju stres na tržištu valuta koji tera sve veći broj centralnih banaka da zarone u svoje ratne škrinje kako bi se odbranile od deprecijacije.
Opširnije
Rast deviznih rezervi pre zime i dodatne kupovine energenata
I dalje ostaje problem kupovine energenata po visokim cenama na tržištu
09.09.2022
Analitičari misle da će funta opet početi da pada
Dublja stagflacija, energetska kriza i drugi faktori utiču na britansku valutu.
04.10.2022
Cathie Wood kaže da dolar može da primora Fed da promeni kurs
Cathie Wood smatra da snaga dolara na duge staze ne mora da bude pozitivna stvar za privredu SAD.
27.09.2022
Možemo li očekivati kraj dominacije dolara?
Dok velike svetske valute, uključujući i kontrolisani kineski juan, slabe u kursu naspram dolara, pitanje zadržavanja dominantne pozicije američke valute u svetskoj trgovini, finansijama i bankarstvu ne silazi sa dnevnog reda.
24.09.2022
Indijske zalihe su, na primer, ove godine pale za 96 milijardi dolara na 538 milijardi dolara. Centralna banka te zemlje saopštila je da promene u proceni vrednosti imovine čine 67 odsto pada rezervi tokom fiskalne godine od aprila, što implicira da je ostatak došao od intervencije za podršku valuti. Rupija je ove godine izgubila oko devet odsto u odnosu na dolar i dostigla je rekordno nizak nivo prošlog meseca.
Japan je u septembru potrošio oko 20 milijardi dolara da uspori pad jena u svojoj prvoj intervenciji za podršku valuti od 1998. To bi predstavljalo oko 19 odsto gubitka rezervi ove godine. Valutna intervencija u Češkoj je pomogla da se tamošnje rezerve smanje za 19 odsto od februara.
"Sve to polako ukazuje na početak katastrofe u rudniku uglja", rekao je Axel Merk, direktor za investicije u Merk Investments, o smanjenim rezervama. "Pojavljuju se pukotine, a crvene lampice će se sve više pojavljivati."
Iako je pad izvanredno velik, praksa korišćenja rezervi za odbranu valuta nije ništa novo. Centralne banke kupuju dolare i gomilaju svoje zalihe kako bi usporile aprecijaciju valute kada strani kapital preplavi. U lošim vremenima, one crpe rezerve da bi ublažile udar od bekstva kapitala.
"Neke zemlje, posebno u Aziji, mogu da idu u oba smera, izglađujući slabosti i snagu", rekao je Alan Ruskin, glavni međunarodni strateg u Deutsche Bank AG.
Većina centralnih banaka i dalje ima dovoljno municije da nastavi sa intervencijama, ako to žele. Devizne rezerve u Indiji su i dalje 49 odsto veće od nivoa iz 2017. i dovoljne za plaćanje devetomesečnog uvoza. Centralne banke, uključujući one iz Indonezije, Malezije, Kine i Tajlanda, u petak će objaviti svoje najnovije podatke o deviznim rezervama.
Ali neki drugi svoje rezerve brzo iscrpljuju. Nakon pada od 42 odsto ove godine, pakistanske rezerve od 14 milijardi dolara nisu dovoljne da pokriju tromesečni uvoz, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
(Ažurirani podaci o deviznim rezervama u drugom poslednjem paragrafu.)
- U pisanju pomogao Marcus Wong