Poznata američka investitorka i osnivač kompanije Ark Investment Management Cathie Wood smatra da snaga dolara na duge staze ne mora da bude nužno pozitivna stvar za privredu Sjedinjenih Američkih Država.
Snaga američke valute može da ima "katastrofalne efekte po ostatak sveta" i mogla bi negativno da utiče na konkurentnost privrede SAD. To bi moglo primora Federalne rezerve da naprave zaokret i relaksiraju svoju monetarnu politiku, rekla je Wood u seriji tvitova u ponedeljak.
"Kriva prinosa pokazuje da monetarna politika u SAD nije bila ovako restriktivna od 1980-ih. Kada se uporede prinosi na dvogodišnje i desetogodišnje obveznice, vidi se inverzija od 50 baznih poena, jer je prinos na desetogodišnje obveznice 3,75 odsto, a prinos na dvogodišnje obveznice iznosi 4,25 odsto", napisala je Wood.
Za razliku od osamdesetih, kada je Fed duplirao kamatne stope, sada su kamatne stope povećane 13 puta, sa 0,25 odsto na 3,25 odsto, dodaje Wood.
Ona ukazuje i na to da su prinosi na dugoročne državne obveznice za vreme predsednika Feda Paula Volckera povećani 1,6 puta, dok su prinosi na iste dužničke hartije od vrednosti sada uvećani više nego sedmostruko.
"Averzija prema rizičnijim ulaganjima melje sve investicione instrumente osim gotovine, a Fed i dalje deluje rešeno da kamatne stope podigne za više od 100 baznih poena", napisala je investitorka.
Prvi pokazatelj da bi moglo doći do promene mogao bi da dođe iz Azije, konkretno iz Japana i Kine. Te dve države su preduzele korake kako bi zaštitile svoje privrede od jačanja dolara.
"Prodaja dolara u Japanu i Kini bi mogla da bude prvi znak da dolazi 'monetarno opuštanje'. Vrtoglavi rast dolara je imao katastrofalne efekte po ostatak sveta i možemo očekivati da će ugroziti i konkurentnost SAD, kao i zaposlenost i privrednu aktivnost. Ovo bi moglo da primora Fed da napravi zaokret", zaključuje Wood.
USDGBP:CUR
USD
0,9235 GBP
cena na otvaranju
0,9355
prethodna cena na zatvaranju
0,9355
ovogodišnja zarada
25,46%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,72 - 0,97
Po podacima sa Bloombergovog terminala, dolar je od petka do ponedeljka ojačao u odnosu na sve valute iz kategorije "expanded majors", koja vrednost dolara poredi sa 31 najbitnijom svetskom valutom. U posmatranom periodu, u odnosu na dolar najviše su oslabile mađarska forinta, britanska funta, norveška kruna, čileanski pezos i brazilski real.
- u saradnji sa Sebastian Tong, Joe Weisenthal