Kako je saopštila Narodna banka Srbije, bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju avgusta iznosile su 15.875,6 miliona evra i bile su za 852,7 miliona evra više nego na kraju prethodnog meseca.
"Povećanje deviznih rezervi prvenstveno je rezultat aktivnosti NBS na domaćem deviznom tržištu (neto priliv po osnovu kupovine deviza i svop transakcija u iznosu od 430,0 miliona evra) i priliva po osnovu prodaje deviznih hartija od vrednosti Republike Srbije u iznosu od 336,6 miliona evra", navela je centralna banka u saopštenju.
Na povećanje deviznih rezervi u avgustu dodatno su uticali neto prilivi po osnovu devizne obavezne rezerve banaka od 39,2 miliona evra, po osnovu donacija 36,9 miliona evra, kao i neto prilivi po osnovu upravljanja deviznim rezervama i po drugim osnovima (neto 22,9 miliona evra).
NBS je u više navrata upozorila da se velike količine novca izdvajaju za uvoz energenata, koji je u Srbiji uzrok kolapsa energetskog sistema JP EPS, a potpomognuto ratom u Ukrajini, iznosio 3,1 milijardu evra i veći je za 2,1 milijardu evra u odnosu na prvu polovinu 2021. godine, prema podacima iz poslednjeg izveštaja o inflaciji NBS.
Još u junu ove godine, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić upozorio je da je oko 70 odsto povećanja robnog deficita ostvareno na tržištu energenata, jer se uvoze veće količine po visokim cenama. Kako je naveo, na BDP, pored krize zbog rata u Ukrajini i cene energenata kao globalnih problema, utiču i specifični problemi Srbije u sektoru energetike za koje "nije najsigurnije kako će biti razrešeni".
Prema današnjim podacim NBS, neto devizne rezerve (devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima) na kraju avgusta iznosile su 13.131 milion evra i u odnosu na kraj prethodnog meseca bile su više za 796,7 miliona evra.
Na ovom nivou deviznih rezervi obezbeđuje se pokrivenost novčane mase M1 od 144 odsto i gotovo pet meseci uvoza robe i usluga, što je skoro dvostruko više od standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama, saopštila je NBS.
Efekat tržišnih faktora u avgustu bio je negativan u neto iznosu od 12,9 miliona evra.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u avgustu iznosio je 896,3 miliona evra i bio je za 167,9 miliona evra manji nego u prethodnom mesecu. U prvih osam meseci ove godine, u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 6.247,9 miliona evra.
Vrednost dinara prema evru u avgustu gotovo je nepromenjena, dok je od početka godine dinar nominalno ojačao prema evru za 0,2 odsto.
NBS je na međubankarskom deviznom tržištu u avgustu kupila 450 miliona evra, dok je od početka godine neto prodala 905 miliona evra, radi održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru.