Profesionalni investitori očekuju da vrednost dolara nastavi svoj pad odnosu na dvodecenijski maksimum koji je dostigao prošle godine, pošto je tržište potcenilo predstojeći ciklus relaksiranja monetarne politike Federalnih rezervi.
Oko 87 odsto od 331 anketiranih ispitanika očekuje da će Fed smanjiti kamatne stope na tri odsto ili ispod (neki očekuju i znatno niže stope) u ciklusu popuštanja za koji 40 odsto veruje da će početi ove godine, prema najnovijem istraživanju MLIV Pulse. To je suprotno tržišnim kretanjima prema kojima će kamatna stopa biti na oko 3,05 odsto za dve godine.
Opširnije
Zašto će dolar ostati glavna svetska valuta za trgovinu?
Dok se procenjuje da je dolar uključen u 88 odsto međunarodnih transakcija, evro je slučaj u 31 odsto.
14.04.2023
Kineski juan zamenjuje dolar kao najtrgovanija valuta u Rusiji
Do promene je došlo zbog dodatnih sankcija.
04.04.2023
Yellen: Manje pozajmica olakšaće posao Fedu
Janet Yellen rekla je da bi američki zajmodavci mogli da povuku kredite nakon nedavnih bankrota banaka.
16.04.2023
Isto tako, profesionalni investitori su pesimistični po pitanju rasta dolara, dok "bear-to-bull gap" (pokazatelj razlike između optimističnog i pesimističnog scenarija) iznosi 17 procentnih poena. Mnogi izričito navode da su pesimistični jer je trenutno uračunata stopa prinosa previsoka. Zanimljivo je da je drugi najpopularniji odgovor da će stres u bankarskom sektoru uglavnom biti ograničen na SAD, što dalje implicira da će Fed biti primoran da bude blaži od svetskih kolega.
Koliko god čudno izgledalo na prvi pogled, zaista postoji istorijski presedan da je Fed oštro smanjio stope, a da druge centralne banke nisu sledile taj primer. Tokom tehnološkog kraha ranih dvehiljaditih i u godini koja je dovela do kolapsa Lehman Brothersa, američka monetarna politika se drastično razlikovala od globalnih kolega. U drugom slučaju, Fed je smanjio kamatne stope za 325 baznih poena između avgusta 2007. i aprila 2008, dok je Evropska centralna banka neslavno podigla stope za 25 baznih poena u julu 2008. Dolar je bio veoma slab tokom oba perioda.
Međutim, pesimizam u pogledu dolara nije proizvod isključivo američkih problema. Iznenađujuće velika grupa investitora veruje da će aprecijacija jena ili juana biti primarni uzrok pada dolara.
Zašto je ovo iznenađujuće? Prvo, novi guverner Banke Japana Kazuo Ueda do sada je dao sve od sebe da bude što dosadniji, nudeći malo nade onima koji se klade na okončanje veoma relaksirane politike koja je dovela do slabljenja jena. Uz to, Ueda ima zgodnu priliku za ukidanje politike kontrole krive prinosa dok postoji minimalan pritisak na lokalna tržišta stopa. Ako on odluči da reaguje, to bi verovatno dovelo do znatnog slabljenja jena - postoje dokazi da čak i male promene politike BOJ mogu imati veliki uticaj na valutu.
Drugo, indeks ekonomskog iznenađenja Citigroupa za Kinu (pokazatelj razlike između projekcija i zvaničnih podataka) ovog meseca je porastao blizu najvišeg nivoa od 2006. godine, a ipak je juan od početka 2023. porastao samo za oko jedan odsto u odnosu na ostale svetske valute. Juan bi trebalo da raste, ali je zabrinjavajuće da valuta uopšte nije reagovala na dobre vesti. Razlog za pesimizam ovde je činjenica da je teško zamisliti šta još kineska privreda može učiniti da impresionira investitore. Osim trenutnih geopolitičkih rizika, isto tako može biti slučaj da investitorima samo treba vremena da se naviknu na ideju da se kineska trgovina vratila.
Dedolarizacija?
Rizik da dođe do sveobuhvatnog okretanja od dolara je nešto što investitori ozbiljno razmatraju. Većina ispitanika smatra da bi dolar mogao da čini manje od polovine svetskih rezervi u roku od jedne decenije.
S druge strane, ostaju oni koji su optimistični po pitanju dolara, posebno među zajednicom individualnih investitora. Jasna većina ovih ljubitelja valute SAD veruje da je kurs Feda zapravo potcenjen, što potvrđuje da će se pravac kretanja valute na kraju svesti na pogađanje sledećih poteza monetarnih vlasti.
BBDXY:IND
Bloomberg Dollar Spot
1.226,35 USD
+1,238 +0,10%
cena na otvaranju
1.225,11
prethodna cena na zatvaranju
1.225,11
ovogodišnja zarada
-1,624575%
dnevni raspon
1.224,52 - 1.227,53
raspon u 52 nedelje
1.210,29 - 1.361,52
Zanimljivo je da rizik od debakla sa gornjom granicom duga prolazi gotovo nepomenuto. Međutim, malo ko bi osporio da je današnje političko okruženje izuzetno nepovoljno i da su rizici visoki već godinama. Dešavanja iz 2011. najbolji su prikaz za procenu verovatnog odgovora tržišta na ozbiljne nezgode ovog tipa. Tada su prinosi pali, ali je dolar ojačao jer je averzija prema riziku okupirala misli investitora.
- U pisanju teksta pomogli Cameron Crise i Sungwoo Park.