Prinos na dvogodišnje obveznice je bio za 20 baznih poena niži u odnosu na prethodnu aukciju kada je bio 5,85 odsto, pokazuje statistika aukcije koju je Uprava za javni dug objavila u četvrtak.
Za razliku od prve i druge aukcije (održane krajem januara i februara), kada su prodati dužnički zapisi ukupne vrednosti oko 49,5 milijardi dinara, sada je obim prodaje iznosio 6,22 milijarde dinara, što znači da je procenat realizacije bio 12,3 odsto.
Na aukciji je prihvaćeno 10 od 18 ponuda, od čega su dve došle iz bankarskog sektora. Šest ponuda poslala su ostala pravna lica, dve ponude došle su od kastodi klijenata, a ponovo nije bilo prihvaćenih ponuda koje je poslalo neko fizičko lice.
Opširnije
Đavolji advokat obveznica: Nisu one krive
Individualni investitori, za razliku od institucionalnih, mogu da obveznice drže do dospeća.
21.03.2023
Likvidnost tržišta obveznica se topi zbog SVB
Najveći problem je kriza koju je izazvao kolaps Silicon Valley Banka i koji bi mogao da Federalne rezerve stavi u teži položaj.
15.03.2023
Telekom Srbija izdaje korporativnu obveznicu u septembru
Kompanija Telekom Srbija planira da izda korporativnu obveznicu vrednu 500 miliona evra u septembru.
06.03.2023
Neće biti većeg pada BDP-a, 2023. inflacija je dobra za dug
Ulazak Nemačke u tehničku recesiju nije toliko bitan, koliko je važna upravo ta bolja pozicija.
24.02.2023
Dužničke hartije od vrednosti koje su danas ponuđene izdate su 23. januara, a na naplatu dospevaju 25. januara 2025. godine. Kuponska stopa zapisa, koja se isplaćuje jednom godišnje do dospeća, iznosi pet odsto.
"Procenat realizacije na današnjoj aukciji je bio 12,30 odsto od ukupnog obima, što je, čini mi se, samo trenutno finansiranje nekih tekućih stvari", rekla je za Bloomberg Adriju Tijana Jevtić, glavni broker Dunav stockbroker, dodavši da ne očekuje da će kamate dalje rasti, ali da je isto tako teško praviti projekcije.
"Videćemo kako će se kretati referentna kamatna stopa i kakve će biti dalje mere monetarne politike", zaključila je naša sagovornica.
Bolećivo tržište
Kao što je Bloomberg Adrija ranije pisala, srpsko tržište obveznica je opterećeno malom tražnjom i skromnim učešćem fizičkih lica na aukcijama.
Na ovaj hronični problem je ukazala i današnja ponuda. Nenad Gujaničić iz brokersko-dilerskog društva Momentum securities u autorskom tekstu je skrenuo pažnju na razliku između kamata na depozite i prinosa na obveznice.
"Svako drugo tržište bi veoma brzo dovelo do arbitraže u ceni i približavanju ovih prinosa, ali ovde to nije slučaj ili barem neće biti u bližoj budućnosti. Pre svega zbog slabe edukovanosti deponenata, ali i koncepcije države kojoj je u prikupljanju kapitala mnogo jednostavnija korespondencija sa nekolicinom međunarodnih investicionih banaka negoli animiranje sopstvenih građana", naveo je broker.