Pauza od uvođenja carina koju je uveo predsednik Donald Trump ističe 9. jula, a do sada je postignuto malo dogovora, uz skroman napredak u pregovorima. Ipak, berza, koja je nekada burno reagovala na vesti o trgovinskim sukobima, sada ne pokazuje gotovo nikakvu zabrinutost - glavni berzanski indeksi nalaze se blizu rekordnih nivoa, dok je volatilnost nestala.
Zašto je to tako?
Delimično, ovakvo zatišje potiče iz očekivanja da će Trump ponovo produžiti rok za uvođenje carina, u skladu sa obrascem ponašanja u kojem preti oštrim merama, a zatim se povlači - strategijom koju analitičari nazivaju "TACO" (skraćenica za "Trump Always Chickens Out" - Trump uvek odustane). Još važnije, profesionalci sa Wall Streeta ne vide smisao u suprotstavljanju tržišnom zamahu, s obzirom na to da privreda i dalje beleži dobre rezultate, a američke korporacije zasad uspešno apsorbuju uticaj trgovinske politike.
"I dalje se pomno prati 9. jul, ali danas postoji mnogo drugih faktora koji zaokupljaju pažnju", kaže Michael Kantrowitz, glavni investicioni strateg u firmi Piper Sandler & Co. "Investitori su ponovo manje zabrinuti. Dokle god ne dođe do naglog rasta kamatnih stopa, inflacije ili nezaposlenosti, akcije će nastaviti da beleže postepen rast."
Opširnije

Pregled berze - Wall Street obara rekorde, Powell pod pritiskom, nafta u padu
Labavija monetarna politika i veća državna potrošnja trebalo bi da podstaknu evropske akcije da prevaziđu rizike koji proizlaze iz carina i rastućih međunarodnih tenzija. Da li se isplati klađenje u rast evropskih berzi?
30.06.2025

S&P 500 pred rekordom, ali sezona zarada stiže sa ozbiljnim izazovima
Indeks S&P 500 nalazi se na korak od rekordne vrednosti, ali s obzirom na to da sezona objave kvartalnih rezultata počinje za nekoliko nedelja, temelj aktuelnog tržišnog rasta uskoro će biti ozbiljno testiran.
27.06.2025

Da li se isplati klađenje u rast evropskih berzi
"Tržišta akcija pokazala su izuzetnu otpornost uprkos brojnim rizicima", rekla je Beata Manthey.
26.06.2025

Indeks S&P 500 upravo je završio svoj najbolji kvartal još od decembra 2023. godine, probio granicu od 6.200 poena, da bi se potom blago povukao i zatvorio dan u utorak s padom od 0,1 odsto. Tehnološki indeks Nasdaq 100 imao je najbolji kvartal još od marta 2023, a tržišni lideri se ponovo nalaze u prvom planu. Oba indeksa su zabeležila pad u prvom kvartalu.
U međuvremenu, trgovci su povećali ulaganja u najrizičnije segmente tržišta. Čak su i institucionalni investitori, koji su uglavnom ostali po strani tokom rasta od 25 odsto od aprila, počeli postepeno da se uključuju. Prema podazima sa tržišta opcija, Wall Street trenutno ne očekuje značajnu volatilnost.
Ulazak 'pametnog novca'
"Verovatno će uskoro doći do nekih trgovinskih dogovora, a u međuvremenu su procene za zarade stabilizovane nakon pada koji je usledio odmah posle aprila", rekao je Steven Chiavarone, viši portfolio menadžer i strateg za akcije u kompaniji Federated Hermes, u intervjuu za Bloomberg TV u ponedeljak. "Ono što je počelo kao privremeni oporavak sada prerasta u nešto stvarno, i to je ono što polako, ali sigurno, uvlači investitore."
Dvocifreni rast indeksa S&P 500 od 8. aprila, neposredno pre nego što je Trump najavio pauzu u uvođenju carina, uglavnom je bio podstaknut ulaganjima individualnih investitora. Sada, kako se čini da rast ne posustaje, i takozvani pametni novac počinje da ulazi na tržište. Sistemskim strategijama je prošle nedelje povećana izloženost akcijama, iako su i dalje potcenjene u većini sektora u odnosu na istorijski prosek, pokazuju podaci koje je prikupio Parag Thatte iz Deutsche Bank AG.
Donald Trump; Foto: Bloomberg
Prema proceni Kantrowitza iz Piper Sandlera, tržište je već diskontovalo 84 odsto makroekonomskih rizika na osnovu spredova u segmentu obveznica visokog prinosa, što ostavlja prostor za dodatni rast, iako je S&P 500 od početka aprila povećao svoju tržišnu vrednost za više od 10 biliona dolara. Ovakav optimizam opstaje uprkos ratu na Bliskom istoku, neizvesnosti u pogledu makroekonomskih kretanja i nedostatku jasnoće oko trgovinskih dogovora.
"Bili smo prilično optimistični za jun, ali to nema mnogo veze s Trumpom, to više ima veze s drugim pozitivnim dešavanjima", kaže Alexander Altmann, šef taktičkih strategija za akcije u Barclays Plc. Kao faktore koji podržavaju privredu, Altmann navodi deregulaciju banaka, kontinuirana ulaganja velikih tehnoloških kompanija u veštačku inteligenciju i Trumpov zakon o porezima i potrošnji vredan 3,3 biliona dolara.
Senat je ovaj zakon usvojio u utorak uz tesnu većinu od 51 prema 50 glasova, pri čemu je potpredsednik J.D. Vance dao odlučujući glas. Ipak, zakon bi mogao naići na prepreke u Predstavničkom domu.
Naravno, sve ovo ne znači da su rizici sa tržišta nestali. Čak i ako Trump produži pauzu od uvođenja carina, postoje i druge dažbine koje bi mogle povećati troškove kompanijama ili potrošačima - ili i jednima i drugima.
Umereni optimizam
"Na kraju ćemo ipak imati visoke carine i neko će morati da plati taj trošak", kaže Altmann. "Tržište je trenutno takvo da je veoma teško računati i trgovati s horizontom dužim od četiri nedelje. Takođe je vrlo teško imati čvrsto mišljenje o događajima koji bi mogli, ali i ne moraju da se dese za šest meseci."
Prema trenutnom stanju stvari, izvoznici iz zemalja koje do 9. jula ne postignu bilateralni sporazum suočiće se s novim carinama koje je Trump najavio 2. aprila, a koje su znatno više od aktuelne osnovne recipročne stope od 10 odsto koja se primenjuje na većinu država.
Velika Britanija je postigla dogovor kojim su neki predloženi nameti smanjeni, ali je zadržana recipročna stopa, dok je jedan od ključnih problema - carina od 25 odsto na čelik - ostao nerešen. SAD i Kina su finalizovale trgovinski sporazum dogovoren u Ženevi, rekao je prošle nedelje američki ministar trgovine Howard Lutnick, ali ga je opisao kao nedovoljno sveobuhvatan i s mnogo otvorenih pitanja. Trump je takođe zapretio povećanjem carina na Japan.
"Ne postoji nijedan značajan trgovinski sporazum. Imamo neka pisma o razumevanju, neke dogovore da se nastavi s pregovorima, ali ništa konkretno", rekla je Kate Moore, investiciona direktorka u Citigroupu. "Iskreno rečeno, iznenađena sam što tržište kao da uopšte ne mari za to. Zbog toga i imam utisak da se ovo tržište ne kreće na osnovu fundamentalnih pokazatelja, uprkos snazi u sektorima tehnologije i veštačke inteligencije."
Istovremeno, trgovinski tim JPMorgan Chase & Co. ocenjuje da tržište ima uzlazni potencijal, predviđajući niz novih rekorda zahvaljujući pozitivnom zamahu u zaradama i očekivanjima od trgovinskih sporazuma. Andrew Tyler, šef svetske tržišne analitike banke, kao ključan podatak navodi izveštaj o zaposlenosti van poljoprivrednog sektora, koji se očekuje u četvrtak. Ukoliko broj novozaposlenih ostane iznad 100.000, smatra da će akcije nastaviti da beleže nove rekorde. Prema anketi Bloomberga, procena ekonomista je da će taj broj iznositi oko 110.000.
"Za sada će tržište ignorisati moguće negativne događaje", napisao je Tyler u ponedeljak u belešci klijentima, misleći na moguće turbulencije zbog trgovine. "Takođe verujemo da će se rok (9. jul) pomeriti kako bi se izbegla tržišna nestabilnost."
(Ažurirano učinkom indeksa S&P 500 od utorka u petom pasusu.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...