Pregršt carina američkog predsednika Donalda Trumpa, a zatim iznenadna 90-dnevna pauza za mnoge zemlje, osim Kine, izazvala je haos na tržištima. Ulagači se pripremaju na moguću dugotrajnu volatilnost. Gde treba da ulažete kako bi vaš novac bio siguran?
Iako su akcije u SAD i drugde na dobrom putu da se oporave od gubitaka vrednih više od 10 milijardi dolara prošle nedelje, neki tržišni analitičari upozoravaju da još nismo izašli iz šume. Trumpove carine od 10 odsto za većinu zemalja još uvek važe, a te države razmatraju da li da sednu za pregovarački sto.
Čak i nakon 90-dnevne pauze, strah od recesije još uvek je prisutan. Već pre predsednikovog povlačenja, Wall Street postajao je sve zabrinutiji, jer su svi, od banke JPMorgan Chase i Jamieja Dimona do bivšeg američkog ministra finansija Larryja Summersa, upozoravali na opasnost privrednog sloma u SAD.
Opširnije

Carine na kinesku robu skočile, Bela kuća priznaje 'prelazne probleme'
Zapanjujuće visoke američke carine na drugu najveću svetsku ekonomiju izazvale su trgovinski rat u kojem jedna strana uzvraća drugoj, što je uzdrmalo svetska finansijska tržišta.
11.04.2025

Američkog predsednika optužuju za 'tržišne manipulacije'
Pre oporavka Wall Streeta u sredu, Trump objavio da je sada "odlično vreme za kupovinu".
10.04.2025

EU odgovorila SAD - odlaže kontramere na čelik i aluminijum za 90 dana
Ova odluka doneta je svega nekoliko sati nakon što je predsednik SAD saopštio da na 90 dana pauzira uvođenje “recipročnih” carina.
10.04.2025

NIS u problemima - sve teže nabavlja naftu i gubi kupce
Američke sankcije koje su odložene do 28. aprila ipak utiču na poslovanje te kompanije, a OMV i Eko gorivo sad uvoze.
10.04.2025
Carinski rat iznenadio je svetske investitore, izjavio je Nick Xiao, izvršni direktor hongkonške kompanije Annum Capital. "Radi se o vrlo nestabilnim uslovima i tok vesti nastaviće da bude nejasan", rekao je Xiao.
U takvim nesigurnim vremenima teško je zadržati prisebnost, pa smo nekoliko stručnjaka iz celog sveta pitali kako zaštititi svoj portfelj od recesije ili trgovinskog rata.
Što bi ulagači trebalo da učine?
Jedno od osnovnih pravila je da ne smemo da paničimo, i treba da izbegavamo brze reakcije. Richard Harris, osnivač i izvršni direktor Port Shelter Investment Management u Hong Kongu, savetuje "hrabrost u svojim uverenjima", što znači da ako imate ideju, treba da stvorite "dovoljno veliki položaj da nešto znači".
Savetuje da smanjite, ali ne da prodate imovinu koja vam se sviđa. "Ako vam se nešto sviđa, kupite to – danas ima bolju vrednost nego pre mjesec dana. Budite obrambeni, ali ostanite u rizičnim sredstvima koja imaju potencijal za rast."
Ne zaboravite ni na razloge za ulaganje, poput vaših ciljeva, rekla je Steffanie Yuen, koja vodi Endowus Hong Kong.
"Ako se vaše lične okolnosti nisu promenile i vaš trenutni raspored sredstava još uvek odgovara vašem investicijskom horizontu i profilu rizika, kratkoročne tržišne oscilacije ne bi trebalo da ponište vašu strategiju", rekla je.
Bloomberg
Xiao iz Annum Capitala rekao je da ulagači i dalje moraju da održe raznoliku imovinu, poput opštih indeksnih ETF-ova ili akcija velikih kompanija, i budu spremni na velika osciliranja stranih valuta.
Budite strpljivi i oprezni, i nemojte da reagujete na svaku vest, kaže Manish Goel, direktor i osnivač Equentis Wealth Advisory sa sedištem u Mumbaiju. "Može se dogoditi da će jedan mesec kretanje akcija biti pozitivno, a zatim dve nedelje negativno. Volatilnost će ove godine biti vrlo velika."
Pazite na kratkoročne spekulacije, kaže Martin Hennecke, voditelj investicionog savetovanja za Aziju i Bliski istok u Saint James's Placeu u Hong Kongu. Ako želite ostati na sigurnoj strani, izbegavajte korišćenje finansijske poluge ili zaduživanje za ulaganja, dodao je.
Koje su imovine, kategorije ili klase najzanimljivije?
Andy Wong, direktor za ulaganja i ESG u Solomons Group u novojužnovelškom Sydneyju doživeo je najveću promenu u rizičnim sredstvima koja su osetljiva na globalni rast.
"Postali smo konzervativniji u kreditnim i vlasničkim pozicijama koje su jako zavisne od spoljne potražnje ili stabilnosti opskrbnih lanaca", rekao je.
Iako u trgovinskom ratu nema pravih pobednika, neka su preduzeća u boljoj poziciji, rekla je Michelle Gibley, direktorka međunarodnih istraživanja u Schwabovom centru za finansijska istraživanja.
Evropske kompanije, američke kompanije koje su više izložene domaćim tržištima te akcije preduzeća koja se bave putovanjima i slobodnim vremenom izvan Amerike mogle bi imati koristi ako se putnici odluče izbeći Ameriku. Gibley takođe vidi investicione prilike u Latinskoj Americi, gde je rast više povezan s Kinom. Akcije Meksika i Kanade, koje su oslobođene od carina, ostvaruju bolje rezultate, rekla je.
Slično je Xiao iz Annum Capitala rekao da ponovo razmatra izglede globalnih potrošačkih robnih marki poput Applea, koje sada doživljavaju nagle promene zbog poremećaja u opskrbnim lancima i cenama.
Treba li kupiti zlato? Je li zlato vaše utočište?
Ako zlato još nije deo vašeg dugoročnog portfelja, razmislite o tome. "Trenutni trgovinski rat, ako ne bude smiren, mogao bi dovesti do geopolitičkih sukoba, a u tom slučaju zlato, švajcarski franak i američke državne obveznice biće imovina kuda će novac otići", rekao je Xiao.
Visoke carine mogle bi da podstaknu inflaciju i možda stagflaciju u SAD, pa je osim zlata najbolja kladionica stvarna imovina, kaže Alicia Garcia Herrero, glavna ekonomistkinja za Aziju i Pacifik u Natixisu.
Depositphotos
Obveznice obično slove za manje volatilnu imovinu. Mogu da pokažu jesu li ulagači dovoljno uvereni u privredu da bi svoj novac zaključali na duži period, poput 30-godišnjih državnih obveznica, ili se raspoloženje pogoršalo te su umesto toga porasli prinosi na kratkoročne obveznice. To može da objasni zašto obrnuta kriva prinosa obveznica, kada su kratkoročni prinosi obveznica viši od dugoročnih, obično znači recesiju.
Iako obveznice mogu da budu utočište, oscilacije prinosa bile su ogromne, rekao je Jason Hsu, glavni investicioni direktor u kompaniji Rayliant Global Advisors. "Zbog carina moglo bi doći do stagflacije – negativnog rasta i inflacije. Stoga nema konsenzusa da treba smanjiti kamatne stope", rekao je. Hsu se kladi na nekretnine kao imovinu koja je više izolovana od carinskih šokova.
Je li portfelj 60/40 još zaštita od recesije?
Prema rečima Tariqa Dennisona, višeg investicionog savetnika kompanije GFM Asset Management sa sedištem u Švajcarskoj, portfelj 60/40 uvek je bio "jednostavan, ali prosečan pristup raspodeli imovine".
"Verujem da treba biti selektivan i u akcijama i u obveznicama", rekao je.
Dok kombinacija akcija i obveznica omogućuje zaštitu od recesije, trgovinski rat može uzrokovati recesiju, ali i stalno visoku inflaciju, pogoršanje dobiti preduzeća i pogoršanje kreditnih ocena – sve to istovremeno, rekao je Xiao iz Annum Capitala. To znači da ulagači moraju pažljivo da odluče o geografskoj raznolikosti svog portfelja i da pažljivo prate ili prilagode kombinaciju.
Šta raditi s vašim novcem uloženim u penzione fondove?
Trenutni potresi na tržištu neće promeniti temeljnu strategiju ulaganja u penzione fondove. "Budite raznoliki, kupujte kvalitet, ostanite u ulaganjima i modelirajte novčane tokove u odnosu na potrebe", rekao je Xiao.
Svako planirano povlačenje penzione štednje treba da bude što je dalje moguće od dnevnih tržišnih oscilacija, rekao je Dennison.
"Većinom se trudim da uskladim buduće novčane tokove pri penzionisanju s određenim kuponima ili dividendama obveznica, a u nekim slučajevima i s opcijama", rekao je. "Tako, bez obzira gde je tržište taj dan, mirovinski prihod isplaćuje se bez prodaje imovine po niskim cenama."
A ako ne možete pratiti, prepustite to stručnjacima. "Trenutna situacija zbunjuje čak i stručnjake", upozorila je Yuen.