Moskovska berza od ponedeljka dozvoljava trgovanje dužničkim hartijama od vrednosti za investitore iz zemalja koje se nisu pridružile sankcijama koje su uvele Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici, čime je okončano skoro šestomesečno zamrzavanje koje je stupilo na snagu nakon početka rata u Ukrajini.
Ponovni nastavak aktivnosti se neće odnositi na klijente iz "neprijateljskih" zemalja, koji i dalje podležu kontroli kapitala koja strancima zabranjuje prodaju ili naplatu lokalnih hartija od vrednosti. Grupa - koja uključuje države od članica Evropske unije do Kanade i Japana - činila je oko 90 odsto ukupnih portfolio investicija u Rusiji od prošle godine.
"U početku je bila potrebna kontrola kapitala kako bi se stabilizovala situacija", rekao je Christopher Granville, direktor za globalna politička istraživanja u TS Lombardu u Londonu. "Ali sada je više stvar principa da se ne opuštamo dok su na snazi sankcije bez presedana sa Zapada."
Opširnije
Ruska nafta pred najvećim testom kako se nazire zabrana EU
Rusija je do sada prkosila očekivanjima o kolapsu proizvodnje nafte nakon početka rata u Ukrajini.
15.08.2022
Zašto Srbija ne uvodi sankcije Rusiji?
Pitanje uvođenja sankcija Rusiji od strane Srbije postavlja se od samog početka rusko-ukrajinskog rata, dok srpsko rukovodstvo na sve načine pokušava da izbegne da na njega odgovori.
13.08.2022
U jednom kvartalu rat vratio rusku privredu četiri godine unazad
Moguć je jedan od najdužih padova u istoriji ruske privrede, čak i ako bude manje oštar nego što se prvobitno strahovalo.
12.08.2022
Ovo je najnoviji primer Rusije koja zauzima sve tvrđi stav razdvajanja prijatelja od neprijatelja.
Ovog meseca je predsednik Vladimir Putin zabranio pojedinim stranim bankama i energetskim kompanijama izlazak iz poslovanja u zemlji. Druga je uredba omogućila ruskim zajmodavcima sa zamrznutom devizom da zaustave poslovanje s korporativnim klijentima u tim valutama. A ruski suvereni fond sada može ulagati u valute zemalja poput Kine, Indije i Turske, nakon što mu je blokirana kupovina evra i dolara.
"Imajući u vidu okolnosti, biće potrebno razviti trgovinske i finansijske odnose s onim zemljama koje su spremne da to učine s Rusijom", rekao je Oleg Vyugin, bivši visoki funkcioner Banke Rusije i Ministarstva finansija.
Finansijski sektor pojavio se kao novi metod protiv Rusije gotovo odmah nakon što je Putin naredio svojoj vojsci da uđe u Ukrajinu 24. februara.
Kako bi kaznile Kremlj, strane vlade su uvele sankcije na trgovinu i finansije, zamrznuvši oko polovinu rezervi centralne banke, i isključile mnoge banke iz globalnog sistema SWIFT.
U nemogućnosti da interveniše kako bi odbranila rublju samo juanom i zlatom, centralna banka uvela je kontrole kapitala i druge hitne mere kako bi umirila ulagače.