Proteklu nedelju obeležilo je tri godine od uvrštenja na Zagrebačku berzu akcija informatičke grupe Span, kao i kineski ekonomski podsticaji. Odluke o inicijalnoj javnoj ponudi, pa naknadnom uvrštenju akcije na tržište kapitala, vrlo su retke u regionu, gde su i dalje glavni izvor finansiranja banke i političke veze koje dojavljuju objave o nadmetanjima za povoljne državne kredite, podršku, donacije, najbolje iz fondova Evropske unije.
Međutim, Spanu se odlučnost isplatila. Interesovanje je bilo odlično i Span je prodao sve ponuđene akcije po najvišoj ceni iz ponuđenog raspona, odnosno po 175 kuna. Prikupili su stotinak miliona kuna, odnosno 13,5 miliona evra svežeg kapitala. Svega se prisetio i predsednik uprave Spana Nikola Dujmović.
Iako je Spanova deonica donela izvrstan povrat svojim investitorima, koštala je investitore pokoju sedu vlas, s obzirom na to da je poslovanje Spana izrazito volatilno, ukazao je u svom komentaru Matteo Mošnja, rukovodilac analize korporativnih finansija Bloomberg Adrije. Glavni razlog leži u tzv. uslugama više dodane vrednosti. Mošnja ukazuje na to da Span može svima da posluži kao izvrstan primer uspešne inicijalne javne ponude, a ceo njegov komentar možete pročitati OVDE.
Opširnije
Akcije u Evropi na novom rekordu
Dešavanja u Kini podstakla su raspoloženje svetskih investitora i pogurala evropska tržišta.
27.09.2024
Nasdaq juri IPO tražnju uz regionalni pristup
Ovo je deo napora da uveća tražnju za izlascima na berzu na lokalu.
26.09.2024
BlackRock veruje da su akcije otporne na smanjene procene profita firmi
Projekcije profita za 2024. se redukuju i "ne bih se iznenadila da su valuacije malo počele da opadaju", rekla je Helen Jewell iz BlackRocka.
26.09.2024
Šta kažu analitičari: Da li je sada dobro vreme za kupovinu akcija NLB?
Od neuspele ponude za preuzimanje Addiko banke, akcije su pale četiri odsto, ali se nezvanično govori da bi NLB pokušala da kupi Raiffeisen
26.09.2024
Slavljenička atmosfera bila je i na kineskim berzama koje su zabeležile najbolju nedelju u gotovo 16 godina pa je indeks CSI 300 u nedelju dana porastao za dobrih 15 odsto. Zeleni talas azijskih tigrova zajahali su nakon toga američki i evropski indeksi. Na početku nedelje je Narodna banka Kine iznenadila velikim skupom stimulativnim monetarnih mera kojima Kina pokušava da se iskopa iz najveće krize poslednjih deset godina.
Kineski referentni indeksi CSI 300, Shanghai Composite i Hang Seng su dan nakon odluke skočili za više od četiri odsto, što je najviši skok još od jula 2020. godine. Do kraja nedelje je Hang Seng indeks ojačao za gotovo 13 odsto, a CSI 300 je porastao za 15 odsto na najviši nivo u poslednjih godinu dana.
Optimizam se preselio i na druge svetske berze. Sredinom nedelje su tako referentni američki indeksi Dow Jones i S&P500 dosegli nove istorijske rekorde, a cene nafte su skočile na tronedeljni maksimum.
Do kraja nedelje rast cena na berzama nisu omeli ni novi podaci s tržišta rada, gde je broj novonezaposlenih pao više od očekivanja. Indeks S&P500 je tokom nedelje porastao za gotovo 0,8 odsto, indeks Dow Jones za 0,3 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdaq Composite ojačao za dobrih jedan odsto.
Evropski indeksi do novih rekorda
I na Starom kontinentu berzanski indeksi nisu usporili tempo rasta i dosegli su nove rekorde. Kineski podsticaji i optimistični podaci iz američke privrede su pozitivno uticali i na evropske berze. Indeks Stoxx Europe 600 je u nedelju dana porastao za 0,8 odsto, a trgovanje u četvrtak - pa potom i petak - završio je na najvišoj vrednosti u istoriji. Nemački indeks Dax je istovremeno porastao za jedan odsto.
Nešto slabiju nedelju imali su indeksi u Adria regionu. Slovenački SBITOP je tokom sedmice pao za 0,7 odsto, ali od početka godine mu je vrednost skočila za gotovo 28 odsto. I hrvatski indeks CRO10 je nedelju završio u crvenom jer je izgubio pola odsto, ali od početka godine vrednost mu je za 18 odsto viša.
Na slovenačkoj berzi je prošle nedelje najviše pojeftinila deonica NLB, i to za 3,7 odsto. U poslednja tri meseca pojeftinila je za gotovo šest odsto. Da li je to prilika za ulagače? Troje analitičara je u septembru objavilo svoje procene, te su 12-mesečnu ciljanu cenu postavili na 163 evra; poslednja transakcija je bila sklopljena pri gotovo 120 evra.
S druge strane, najviše je u nedelju dana skočila deonica Pozavarovalnice Sava, koja je ojačala za dobra tri procenta. Većih nedeljnih promena deonica kompanija iz regiona nije bilo. Sa izuzetkom hrvatskog Končara Elektroindustrije, koji je izgubio dobar procenat.
Spomenimo još da je akcija društva Atlantska plovidba izbačena iz hrvatskog indeksa CRO10. Više od 70 odsto deonica tog društva je preuzela Tankerska plovidba, što je smanjilo slobodnu trgovinu i promet akcijom. To je ključni faktor za obračun indeksa CRO10. U indeks je sada ušao Končar D&ST.
Detaljnije kretanje cena pojedinih kompanija proverite u nedeljnom pregledu.
Poskupljenje bitcoina i zlata
Ako još pogledamo na kripto-berze i tržišta sirovina, najviše se ističe poskupljenje zlata. Taj plemeniti metal je u nedelju dana porastao za 3,3 odsto, ali za 31,1 gramsku uncu zlata u odnosu na početak godine treba izdvojiti za trećinu više. I bitcoin se nalazi na putu do jednog od najvećih skokova u septembru, čemu su pomogle niže kamatne stope centralnih banaka. Najvrednija kriptovaluta je ovog meseca već poskupela za više od 10 odsto.
S druge strane, nafta je nakon nekoliko nedelja rasta pojeftinila i sada za 159-litarsku bačvu severnomorske brent nafte treba platiti za 4,4 odsto manje, a za bačvu West Texas Intermediate (WTI) nafte za 5,5 odsto manje.
Na šta ćemo paziti ove nedelje?
Ponedeljak, 30. septembar:
-
U Kini će objaviti podatke o PMI indeksima;
-
U Nemačkoj će objaviti podatke o inflaciji i maloprodaji;
-
U Japanu će objaviti podatke o industrijskoj proizvodnji;
-
U Ujedinjenom Kraljevstvu će objaviti podatke o bruto domaćem proizvodu (BDP);
-
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde će održati govor u Evropskom parlamentu.
Utorak, 1. oktobar:
-
U evrozoni, Francuskoj, Nemačkoj, Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i Ujedinjenom Kraljevstvu će objaviti podatke o proizvodnom PMI;
-
Eurostat će objaviti podatke o inflaciji u evrozoni za septembar;
-
U SAD će objaviti podatke o novim radnim mestima;
-
Nike će izvestiti o prihodima;
-
U SAD se održava potpredsednička debata između demokratskog kandidata Tima Walza i republikanskog kandidata JD Vancea;
-
Generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga će zameniti nekadašnji holandski premijer Mark Rutte;
-
Berze u Kini, Hongkongu i Južnoj Koreji zatvorene su zbog praznika.
Sreda, 2. oktobar:
-
Eurostat će objaviti podatke o nezaposlenosti u evrozoni;
-
Berze u Kini i Indiji zatvorene su zbog praznika.
Četvrtak, 3. oktobar:
-
U evrozoni, Nemačkoj, Italiji, Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu će objaviti podatke o uslužnom PMI;
-
U SAD će objaviti podatke o broju novonezaposlenih;
-
Berze u Kini i Južnoj Koreji zatvorene su zbog praznika.
Petak, 4. oktobar:
-
U Francuskoj će objaviti podatke o industrijskoj proizvodnji;
-
Berze u Kini su zatvorene zbog praznika;
-
U SAD će objaviti podatke o nezaposlenosti.
Sve promene vrednosti različitih vrsta imovine u raznim vremenskim razdobljima možete na jednom mestu lako videti na pregledu finansijskih tržišta na internet stranicama Bloomberg Adrije.