Terminski ugovori za bakar u Njujorku naglo su skočili nakon što je predsednik SAD Donald Trump najavio uvođenje carine od 50 odsto na uvoz, što bi moglo izazvati ozbiljne poremećaje u svetskim lancima snabdevanja ovim industrijskim metalom.
Cene na berzi Comex porasle su u utorak za rekordnih 17 odsto, a potom su u sredu rano ujutro pale za više od četiri odsto. Cena bakra u Njujorku bila je za čak 24 odsto viša od ekvivalentnih terminskih ugovora u Londonu, koji služe kao globalni reper.
U sredu ujutru, bakrom se na Comexu trgovao za po 5,5085 dolara po funti, dok je cena na Londonskoj berzi metala pala za 1,7 odsto i iznosila 9.627 dolara po toni.
Opširnije

EU traži zaštitu za Airbus u dogovoru sa SAD, Ferrari bez olakšica
Evropska komisija, koja vodi trgovinske poslove u ime EU, blizu je preliminarnog sporazuma kojim bi komercijalni avioni bili izuzeti iz pojedinih carina.
pre 9 sati

Trump: Rok za uvođenje carina 1. avgusta neće biti produžen
Na svojoj platformi Truth Social napisao je da plaćanje carina počinje 1. avgusta.
pre 23 sata

Investitori se okreću dolaru dok Trump najavljuje carinske planove SAD
Povišene carine koje je predsednik Trump najavio prošle nedelje podstakle su nove talase nesigurnosti na svetskim finansijskim tržištima.
08.07.2025

SAD uvode Srbiji carine od 35 odsto, ali i pozivaju na dogovor
Američki predsednik Donald Trump obavestio je više država o novim carinama koje treba da stupe na snagu 1. avgusta, pri čemu se Srbiji uvode carine od 35 odsto.
08.07.2025

Ako se carine zaista uvedu, to bi moglo podići troškove u američkoj privredi, budući da se bakar koristi u širokom spektru proizvoda, od elektronike i automobila do stambene gradnje i data centara.
U međuvremenu, tržište je već doživelo poremećaje zbog snažnog američkog premijuma. Trgovci su poslednjih meseci u rekordnim količinama slali bakar u SAD kako bi preduhitrili najavljeno uvođenje carina, a novi skok cena podstiče dodatne isporuke pre nego što mere stupe na snagu.
"Na kratki rok, cene će naglo porasti jer je tržište očekivalo nižu carinu", rekao je Juan Carlos Guajardo, osnivač konsultantske firme Plusmining. "Zato će doći do pojačane kupovine pre nego što carina počne da se primenjuje."
Trumpova odluka dolazi u trenutku kada se širom sveta očekuje snažan rast potražnje za bakrom u narednoj deceniji, jer elektroprivrede, proizvođači automobila i tehnološke kompanije pokušavaju da obezbede sirovine za elektrifikaciju transporta i energetskih mreža. Tranzicija ka obnovljivoj energiji zahteva mnogo više bakra nego što ga industrija trenutno isporučuje.
Američka industrija bakra očekuje ove mere još od februara, kada je Trump naložio Ministarstvu trgovine da pripremi osnov za carine na osnovu nacionalne bezbednosti, prema odeljku 232 Zakona o trgovinskoj ekspanziji. Proizvođači su se usprotivili planu, jer umnogome zavise od uvoza.
Trump je svoju najnoviju izjavu dao u utorak tokom sastanka kabineta.
"Mislim da će carina na bakar biti 50 odsto", rekao je Trump odgovarajući na pitanje novinara.
Sekretar za trgovinu Howard Lutnick izjavio je potom za CNBC da je istraga završena i da očekuje da će carina "verovatno biti uvedena krajem jula, možda 1. avgusta".
Bloomberg
"Što se bakra tiče, završili smo", rekao je Lutnick. "Predali smo izveštaj predsedniku. On sada može, s obzirom na to da smo analizirali tržište, da odredi visinu carine."
Analitičari Morgan Stanleyja ocenjuju da će Trumpova odluka podstaći rast cena bakra na Comexu, jer će one odraziti nove troškove uvoza, iako bi zalihe u SAD mogle da ublaže deo tog efekta u kratkom roku.
I dalje postoje brojna otvorena pitanja, kada tačno carina stupa na snagu, koje će vrste isporuka biti obuhvaćene i da li će biti izuzetaka.
Zvaničnici u Čileu, koji je najveći izvoznik bakra u SAD, sa zabrinutošću čekaju dodatne informacije. Ta zemlja isporučuje oko 500.000 tona rafinisanog bakra godišnje, a od toga Codelco, državna rudarska kompanija, izvozi oko 350.000 tona.
Na pitanje o Trumpovim izjavama, ministarstvo spoljnih poslova Čilea saopštilo je da još nije primilo zvanično obaveštenje. Predsednik Upravnog odbora Codelca Máximo Pacheco rekao je da je "preuranjeno izvlačiti zaključke".
Iako se očekuje da će cene ostati visoke pre stupanja mera na snagu, one bi mogle da se smire nakon što prođe talas hitnih isporuka u SAD.
Prema podacima Geološkog zavoda SAD, zemlja je 2024. potrošila oko 1,6 miliona tona rafinisanog bakra, dok je iz domaćih rudnika proizvedeno 850.000 tona. SAD i dalje zavise od uvoza kako bi pokrile preostalu potražnju, Čile obezbeđuje 38 odsto ukupnog uvoza, Kanada 28 odsto, a Meksiko osam odsto. Neto uvoz čini oko 36 odsto ukupne američke potrošnje, prema analizi Morgan Stanleyja.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...