Ulagači u obveznice počinju da povlače svoje uloge iz opklade koja je ove godine bila jedna od retkih svetlih tačaka za njih. Razlog je uverenje investitora da su prinosi, koji su u septembru nezapamćeno porasli, dostigli vrhunac, i sada će krenuti da padaju.
Stratezi u kompanijama Schroders Plc i Pendal Group u Sidneju upravo su zatvorili neka "klađenja na krivu" - ugovore o kupovini derivativa koji se isplate kada dug sa kraćim rokom svojim povratom nadmašuje dugoročnije obveznice. Ti ugovori su poslednjih meseci donosili dobitke uprkos rasprodaji obveznica podstaknutom ciklusom zatezanja Federalnih rezervi.
"Naše pozicije u 'opkladama na krivu' u SAD bile su naša najbolja trgovina ove godine", rekla je Kellie Wood, zamenica šefa odeljenja za obveznice u Schrodersu. "Ova pozicija je zaštitila naše skromne povrate od dugoročnih obveznica koje nisu dale rezultate u poslednjem kvartalu dok smo se repozicionirali za kraj ciklusa podizanja stopa u SAD", dodala je.
Opširnije
Poruke iz Feda obveznicama donele najbolji dan od marta
Investitori se sada klade da je jedan od najgorih ciklusa za obveznice blizu svog kraja.
10.10.2023
Dok globalne obveznice tonu, može li Italija ponoviti grčki scenario?
Lachman smatra da će Italija teško izbeći dužničku krizu.
06.10.2023
Samo krah akcija može da spase tržište obveznica, kažu u Barclaysu
Svetske obveznice su osuđene na nastavak pada osim ako kontinuirano slabljenje akcija ne oživi njihovu privlačnost, ocenjuje Barclays Plc.
05.10.2023
CT10:GOV
94,640625 USD
cena na otvaranju
94,65625
prethodna cena na zatvaranju
94,6171875
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
92,17 - 99,44
Firma je ove nedelje zatvorila te pozicije. "Pomerili smo se dalje niz krivu prinosa na američki dug, a poslednji ciklus prodaje je doveo do dodatnog zaoštravanja same krive", navodi Wood.
Posmatrači tržišta su bili zbunjeni jer je američka kriva prolazila kroz takozvano "medveđe zaoštravanje" u drugoj polovini godine, što znači da se promena dolazi sa strane prinosa na dugoročne obveznice. Ova kretanja su usledila pošto je otporna američka ekonomija probudila strahove da će Fed još neko vreme zadržati visoke stope.
Međutim, nedavni komentari zvaničnika Feda koji sugerišu da ne vide potrebu za daljim povećanjem stope oživljavaju opklade da je najgora rasprodaja obveznica možda završena. To privlači investitore da kupuju i drže obveznice na atraktivnim nivoima, nakon što je pesimizam u pogledu dužničkih hartija doveo prosečan prinos na Bloomberg indeksu dužničkih zapisa iznad pet odsto prvi put od 2007. godine.
Promena je već u toku. Razlika između prinosa na 10-godišnji i dvogodišnji dug u SAD u petak je iznosila negativnih 28 baznih poena, dok je razlika sredinom jula iznosila ceo negativni procentni poen. U Australiji je jaz između desetogodišnjih i trogodišnjih kamata dostigao vrhunac od 62 bazna poena u ponedeljak, dok u julu nije bilo jaza između ovih ročnosti. Razlika između dvogodišnjeg i desetogodišnjeg duga u Novom Zelandu dostigla je minus 20 baznih poena ove nedelje, što je najviše od novembra.