Investitori se sada klade da je jedan od najgorih ciklusa za obveznice blizu svog kraja.
Prinosi na američki desetogodišnji dug su zabeležili najveći pad od marta nakon što su blaži komentari zvaničnika Federalnih rezervi podstakli spekulacije da su povećanja kamatnih stopa skoro završena. Strahovi zbog rata između Izraela i Hamasa povećala je potražnju za sigurnim investicionim instrumentima. Promena je bila i veća nego što bi bila pod normalnim okolnostima, jer u ponedeljak na nekim svetskim tržištima zbog praznika nije bilo trgovine američkim dugom.
Dva zvaničnika Feda u ponedeljak su rekla da je nedavni rast prinosa u SAD možda učinio deo posla pooštravanja finansijskih uslova za centralnu banku.
Opširnije
Prvi put od juna, u Evropi se obveznice prodaju petkom
Kompanije Royal Bank of Canada i Deutsche Boerse AG prodaju obveznice.
22.09.2023
Dok globalne obveznice tonu, može li Italija ponoviti grčki scenario?
Lachman smatra da će Italija teško izbeći dužničku krizu.
06.10.2023
Samo krah akcija može da spase tržište obveznica, kažu u Barclaysu
Svetske obveznice su osuđene na nastavak pada osim ako kontinuirano slabljenje akcija ne oživi njihovu privlačnost, ocenjuje Barclays Plc.
05.10.2023
"Centralni bankari su se složili oko toga da će veći prinosi na obveznice i stroži finansijski uslovi uticati na njihove odluke o referentnoj kamatnoj stopi", rekao je Andrew Ticehurst iz kompanije Nomura Holdings Inc. "Tržišne cene sugerišu da Fed verovatno podizati stope ove godine", rekao je, dodajući da još uvek postoji rizik od još jednog podizanja "za svaki slučaj".
CT10:GOV
93,875 USD
cena na otvaranju
94,109375
prethodna cena na zatvaranju
92,78125
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
92,17 - 99,44
Potpredsednik Feda Philip Jefferson rekao je da rast prinosa vidi kao sredstvo za dodatno ograničenje privrednog rasta iako je stopa inflacije i dalje previsoka. Njegova koleginica Lorie Logan rekla je da nedavno povećanje prinosa na dugoročne zapise može dovesti do toga da ne bude potrebe da centralna banka ponovo podiže stope.
Svop ugovori sada pokazuju da je šansa da Fed ne podiže stope sve do decembra sada oko 65 odsto, što je za pet procentnih poena više nego prošle nedelje. Šanse da stope neće rasti ni na jednom sastanku do sredine 2024. još su veće.
Prinosi na 10-godišnji dug su pali za čak 18 baznih poena na 4,62 odsto, što je najveći jednodnevni pad od 22. marta. Prinosi na dvogodišnje zapise su pali za čak 16 baznih poena na 4,92 odsto.
Obveznice širom sveta su se kretale na sličan način, pa je prinos na australijski 10-godišnji dug pao za devet baznih poena, a japanske obveznice imale su najbolji dan u prethodna dva meseca jer je prinos pao za 3,5 baznih poena. Dolar je oslabio naspram valuta Grupe 10, a vrednost azijskih akcija je porasla.
Šta kažu stratezi Bloomberga...
"Federalne rezerve će verovatno pokvariti raspoloženje na novembarskom sastanku, što će biti prilika da se investitori podsete da smanjenje kamatnih stopa zasad nije ni na dnevnom redu", rekao je Mark Cranfield iz MLIV-a.
"Eskalacija događaja na Bliskom istoku i nedavna rasprodaja obveznica koja je prinose na dugoročne dovela do nivoa na kojim nisu bili decenijama, centralni bankari neće biti voljni da podižu kamatne stope", napisala je Althea Spinozzi iz kompanije Saxo Bank A/S.
CTJPY10Y:GOV
100,156 JPY
cena na otvaranju
100,156
prethodna cena na zatvaranju
100,009
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
99,94 - 100,34
Ulagači u obveznice su se u više navrata nadali da je podizanju kamata došao kraj. Skok vrednosti obveznica nakon bankarske krize je u aprilu oborio prinose na 10-godišnje zapise na 3,25 odsto, ali je nakon toga usledio talas rasporedaje hartija kada je Fed nastavio da pooštrava politiku.
Prinosi na trezorske zapise su porasli poslednjih meseci zbog uverenja da će tvrdoglava inflacija ubediti Fed da duže zadrži troškove zaduživanja na visokim nivoima. Indeks državnog duga SAD je pao za 2,6 odsto ove godine, i na putu je da ostvari treću godinu pada.
Povećanja Fedove stope do sada nisu uspela da vrate inflaciju na cilj od dva odsto, a čini se da je američka ekonomija i dalje otporna. Prinosi su ove godine rasli i zbog većeg obima emisije, potrebnog zbog finansiranje sve većih deficita.
Nedavni porast prinosa "mogao bi Fedu dati dodatni razlog za pauzu na kratak rok, ali je prerano nazivati ovo opravdanjem za kraj ciklusa", rekao je Robert Thompson, strateg kompanije Royal Bank of Canada u Sidneju.