Prema zakonskoj regulativi, kada jedan akcionar stekne najmanje 90 procenata osnovnog kapitala društva i najmanje 90 odsto glasova na osnovu običnih akcija, on stiče pravo na prinudni otkup svih akcija. Tada ostali akcionari ne mogu da biraju da li će njihove akcije biti prinudno otkupljene ili ne.
Na korak od pomenutog praga u četvrtak su se našla još dva privredna društva.
Centroslavija na korak do vrata
Jedno od preduzeća koje bi mogle da uskoro napuste Beogradsku berzu je Centroslavija, nekada jedna od najvećih trgovačkih kuća u državi. Prema ranije objavljenom saopštenju Centroslavije, objavljenom na sajtu Beogradske berze, kompanija koja poseduje većinski udeo u njoj (Tehnogradnja d.o.o. Novi Sad) poslala je ponudu za preuzimanje preostalih 29,88 odsto deonica kompanije.
Opširnije
Akcionari NIS-a mogli bi ozbiljno da trljaju ruke ove godine
Na ulaganje od 100.000 dinara u slučaju dosadašnje dividende od 25 odsto vratilo bi se 19.000 dinara.
23.02.2023
Završava se prinudni otkup u Potisju iz Ade, sledeća Centroslavija
Tehnogradnja d.o.o. Novi Sad poslala je ponudu za preuzimanje preostalih 29,88 odsto deonica Centroslavije.
05.02.2023
Saga na korak od epiloga, završen otkup akcija Alfa-Plama
Berzu je prošle godine napustilo oko 30 kompanija, a sličan broj možemo da očekujemo i ove godine.
25.01.2023
Berzu napušta i Potisje iz Ade, 2023. nosi još 30-ak odlazaka
Kompanija Jugoimport SDPR otkupiće i preostalih 8,35 odsto akcija kompanije Potisje - precizni liv iz Ade.
25.01.2023
Beogradskoj berzi pomoć ne stiže ni sa jedne strane
Na Beogradskoj berzi ne postoji ni dovoljan broj kvalitetnih hartija od vrednosti, ni motivisanih ulagača.
23.11.2022
Prema saopštenu objavljenom u petak, Tehnogradnja i povezana lica uspeli su da otkupe 18,6 odsto kapitala, pa trenutno drže udeo od 88,7 odsto.
Prema podacima iz ponude, Tehnogradnja je ponudu poslala zajedno sa Katicom Dragoljević, koja poseduje 0,018 odsto kapitala, odnosno 91 akciju, a ponuđači su bili spremni da plate 685,45 dinara po deonici. Ponuđena cena je, kako se navodi u izveštaju o preuzimanju akcija, i prihvaćena.
Razlozi za preuzimanje navedeni u ponudi su "dalji razvoj preduzeća i povećanje tržišnog učešća kao i aktivno učešće u unapređenju organizacije poslovanja i poboljšanje rezultata preduzeća".
"Ponuđač želi da radi na poboljšanju poslovanja, upošljavanju kako postojećih tako i razvoju novih kapaciteta, kroz ulaganja u opremu i povećanje efikasnosti poslovanja sa ciljem povećanja profita", rečeno je u ponudi, gde se takođe dodaje da Tehnogradnja "ima nameru da poboljša uslove postojećih zaposlenih kao i razvoj novih kadrova".
Vodoprivredu od praga deli još manje
Drugi kandidat za izlazak sa berze je akcionarsko društvo Vodoprivreda iz Smederevske Palanke. Njen većinski vlasnik, kompanija Dami iz Zemuna, krajem 2022. je poslala obaveštenje o nameri preuzimanja i već tada je imala oko više od 88 odsto kapitala Vodoprivrede.
Nakon otkupa akcija, prag od 90 odsto i dalje nije pređen. Ovo i nije preterano čudno jer se otkup akcija po pravilu sprovodi teže što je manje manjinskih akcionara preostalo.
Kompanija iz Zemuna je uspela da svoj udeo u kapitalu uveća za 1,18 odsto nakon otkupa 1.025 akcija.
Za prinudni otkup ostalo joj je da obezbedi još manje od jednog procentnog poena, jer trenutno ima 89,24 odsto udela u kapitalu Vodoprivrede, pokazuju podaci Beogradske berze.
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, broj emitenata na berzi je sve manji, a pojedini brokeri očekuju da će Beogradsku berzu ove godine (slično kao i prethodne) napustiti još oko 30 kompanija.