Potisje-precizni liv, kompanija iz Ade o čijem izlasku sa Beogradske berze je Bloomberg Adrija ranije pisala, još jedan korak bliže je da finalizira ovaj proces, a kako izgleda, na sledeće napuštanje berze nećemo čekati još dugo.
Prema saopštenju Centroslavije, objavljenom na sajtu Beogradske berze, izgleda da bi nekada jedna od najvećih trgovačkih kuća u državi mogla da se nađe u stoprocentnom vlasništvu svog većinskog akcionara.
Tehnogradnja se sprema za prinudni otkup
Kompanija koja poseduje većinski udeo u Centroslaviji, Tehnogradnja d.o.o. Novi Sad, poslala je ponudu za preuzimanje preostalih 29,88 odsto deonica kompanije, navodi se u saopštenju objavljenom u petak.
Tehnogradnja je ponudu poslala zajedno sa Katicom Dragoljević, koja poseduje 0,018 odsto kapitala, odnosno 91 akciju, dodaje se u ponudi.
Ponuđači su spremni da po deonici isplate 685,45 dinara.
Razlozi za preuzimanje navedeni u ponudi su "dalji razvoj preduzeća i povećanje tržišnog učešća kao i aktivno učešće u unapređenju organizacije poslovanja i poboljšanje rezultata preduzeća".
"Ponuđač želi da radi na poboljšanju poslovanja, upošljavanju kako postojećih tako i razvoju novih kapaciteta, kroz ulaganja u opremu i povećanje efikasnosti poslovanja sa ciljem povećanja profita", rečeno je u ponudi, gde se takođe dodaje da Tehnogradnja "ima nameru da poboljša uslove postojećih zaposlenih kao i razvoj novih kadrova".
Tehnogradnja je u 2021. godini (što je najskoriji finansijski izveštaj kompanije) ostvarila neto dobitak od 12,04 miliona dinara (102.590 evra), za razliku od 2020. kada je profit bio skoro trostruko veći. Prihodi od prodaje proizvoda i usluga smanjeni su bezmalo sedam puta.
Kompanija centroslavija u 2021. nije ostvarila nikakve poslovne prihode, a neto gubitak kompanije iznosio je 12,8 miliona dinara.
Jugoimport SDPR obezbedio sredstva
Drugi izlazak sa berze o kom je ranije već bilo reči je otkup ostatka akcija Potisja od strane proizvođača oružja Jugoimport SDPR-a.
Većinski vlasnik, koji je pre usvajanja predloga o prinudnom otkupu posedovao 91,65 odsto akcija, ostalih 14.355 hartija od vrednosti otkupio je za 1.195,21 dinara po akciji, navodi se u saopštenju objavljenom u petak. Knjigovodstvena vrednost jedne deonice iznosila je 1.109,76 dinara.
"Obaveštavaju se preostali akcionari Izdavaoca (...) da je Otkupilac obezbedio novčana sredstva za prinudni otkup preostalih 14.355 akcija", navodi se u najnovijoj objavi o prinudnom otkupu, uz napomenu da će se prenos akcija i novčanih sredstava obaviti u roku od dva dana.
Manji broj izlazaka jer je manji i broj preostalih kompanija
Kako je Bloomberg Adrija već pisala, jedan od glavnih problema Beogradske berze je nizak promet i činjenica da se na njoj nalaze akcije kompanija koje se tu ne bi verovatno našle da nije zakonske prinude. Struktura vlasništva je takođe takva da se u slobodnom opticaju često ne nalazi veliki broj hartija od vrednosti. Zbog malog broja akcija kojima se može trgovati, kretanje na berzi ne oslikava uvek uspešnost poslovanja kompanija.
Nakon prvobitne objave o prinudnom otkupu akcija Potisja za Bloomberg Adriju glavni broker Momentum securitiesa Nenad Gujaničić rekao je da je prošle godine sa Beogradske berze izašlo oko 30 kompanija, i dodao da sličan broj možemo da očekujemo i ove godine.
"Na našoj berzi ima nešto preko 300 emitenata u odnosu na preko 2.000, koliko ih je bilo u vremenima žive berzanske aktivnoti. To samo po sebi govori koliko je proces konsolidacije vlasništva odmakao i koliko je ostalo malo tržišnog materijala na berzi. Svakako će veliki broj kompanija nastaviti ovim putem, ali će on izvesno ići dosta sporije jer je preostao mali broj emitenata", rekao je tada broker.