Indeks S&P 500 pao je u sredu pošto su energetski i finansijski sektori, kao i sektor materijala zabeležili velike gubitke. U toku dana, panika koja je nastala iz nepoverenja u likvidnost banaka ublažena je delimično u Švajcarskoj pošto je tamošnja centralna banka kasno uveče najavila da je spremna da garantuje likvidnost problematičnog Credit Suissea a tržišta su počela da ukazuju na promenu politike povećanja kamatnih stopa u svetu.
Prinosi na državne obveznice masovno su pali u sredu pošto su investitori pohrlili ka sigurnijim kratkoročnim ulaganjima uoči problema u bankarskom sektoru. Nekoliko minuta pre kraja trgovanja u SAD prinos na dvogodišnje državne obveznice SAD pao je za 32 bazna poena na 3,906 odsto. Istovremeno, desetogodišnje obveznice SAD pale su za 17 baznih poena na 3,466 odsto.
Takođe u sredu, podaci o cenama proizvođača u SAD pokazali su da Federalne rezerve ne moraju da povećavaju referentnu kamatnu stopu u martu. Naime, indeks cena proizvođača pao je više nego što se očekivalo, ukazujući na moguću stabilizaciju inflatornih kretanja. Na mesečnom nivou indeks je pao za 0,1 odsto uprkos očekivanjima rasta od 0,3 odsto, pokazuju podaci Bloomberga.
Opširnije
Propast SVB bi mogao biti okidač pada već načete privrede
Teško je ne zapitati se hoće li se Silicon Valley Bank pokazati kao kora od banane o koju će se okliznuti ionako nestabilna privreda.
15.03.2023
Potop akcija First Republic, na udaru i druge banke
Mere američkih regulatora za stabilizaciju finansijskog sistema trebalo je da podstaknu rast akcija, ali posledicama se na nazire kraj.
13.03.2023
Šta znamo o kolapsu SVB i kako se Fed nosi sa krizom
Propast banke izazvala je previranja i u tehnološkoj, i u finansijskoj industriji.
13.03.2023
Šta spasavanje američke SVB znači za tržišta
Neuspeh Silicon Valley Bank i vladino spasavanje njenih štediša ruši tržišne opklade na sve, od ekonomije do izgleda za američke kamatne stope.
13.03.2023
Očekivanja tržišta da će Fed povećati kamatne stope u martu i maju smanjila su se na ispod 50 odsto. Sada se očekuje i moguće smanjenje stopa od juna.
Dow Jones Industrial Average izgubio je više od 250 poena i završio da sa gubicima od 0,87 odsto. S&P 500 pao je 0,7 odsto, ali zato je Nasdaq 100 trgovao u plusu od 0,42 odsto pošto investitorima nije ubijena nada u rast tehnološkog sektora.
Naslanjajući se na probleme SVB i banke Credit Suisse, First Republic Bank pao je više od 21 odsto u sredu, pošto je S&P označio kao visokorizičnu.
"Emocije investitora su uzburkane, a smanjenje likvidnosti je dolivanje ulja na volatilnost na tržištima“, rekao je Mark Hackett, direktor istraživanja investicija u Nationwideu za Bloomberg. "Tržište je podložno trajnom pritisku dok se poverenje ne bude vratilo", dodao je on.
- U pisanju pomogla Rita Nazareth.