Pogledate li detaljnije američke recesije u proteklih 50 godina, teško je ne zapitati se hoće li se Silicon Valley Bank (SVB) pokazati kao kora od banane o koju će se okliznuti ionako nestabilna privreda.
Kada Federalne rezerve (Fed) podižu kamatne stope, kao što je sada slučaj, uvek postoji rizik od recesije. A padovi obično dođu iznenada, nakon što neki neočekivani šok zada udarac samopouzdanju tržišta tokom posebno ranjivog perioda.
"Zbog kombinacija Feda koji pokušava da uspori stvari kako bi se nosio s inflacijom i pooštravanja finansijskih uslova, doći će do nekih slomova", kaže Peter Hooper, rukovodeći za ekonomska istraživanja za Deutsche Bank.
Opširnije
Credit Suisse ne razmišlja o pomoći države, kaže Lehmann
"Imamo jake odnose kapitala, jake bilanse", izjavio je predsednik Credit Suisse Grupe Axel Lehmann.
15.03.2023
Mali o kolapsu SVB: Nema straha od posledica po Srbiju
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da nema straha od uticaja kolapsa američke Silicon Valley Bank na Srbiju.
15.03.2023
Kako je srpski preduzetnik iz SAD uspeo da izvuče kapital iz posrnule SVB
Darko Mandić je generalni direktor i osnivač startapa MeliBio, koji je 90 odsto kapitala držao na računu Silicon Valley Banka.
15.03.2023
Likvidnost tržišta obveznica se topi zbog SVB
Najveći problem je kriza koju je izazvao kolaps Silicon Valley Banka i koji bi mogao da Federalne rezerve stavi u teži položaj.
15.03.2023
Duga istorija recesija
Ponekad udarac spolja dovede do pada načete privrede, kao 1990. godine, kada su cene nafte naglo porasle zbog iračke invazije na Kuvajt i srušile nade bivšeg predsedavajućeg Feda Alana Greenspana u takozvano meko prizemljenje (proces postepenog pooštravanja monetarne politike kako bi se umirila inflacija, bez izazivanja velikih rezova u privredi, prim. prev.).
Često više stope zaduživanja otkrivaju skrivene slabosti, naročito posle razdoblja jeftinog novca ili deregulacije finansijskog sektora. Sektori koji imaju prekomernu zaduženost, investicioni fondovi s jako koncentrisanom izloženošću ili banke s prevelikim rizikom, ostaju izloženi kad se plima povuče.
Početkom osamdesetih godina prošlog veka, predsedavajući Feda Paul Volcker vodio je svoju sada već legendarnu borbu protiv inflacije. To je izazvalo kolaps Continental Illinois National Bank & Trusta, tada sedme najveće komercijalne banke u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Mogu se navesti još dva slučaja u kojima je niz povećanja kamatnih stopa Feda razotkrio pukotine koje su kasnije dovele do potpunog kolapsa. Pucanje takozvanog dot-com balona 2001. godine pokrenulo je recesiju; sedam godina kasnije, prezaduženi stambeni sektor srušio je Bear Stearns i Lehman Brothers. U svakom slučaju, brzi niz događaja pretvorio je oprez zbog usporavanja rasta u strah od toga šta bi sledeće moglo da se dogodi. Ulagači i zajmodavci širom privreda povukli su se na sigurno, potrošači su uzmakli, a poslodavci počeli da otpuštaju radnike.
"Postoji krhkost u američkoj makroekonomiji koja nije dobro shvaćena, ali je jasno vidljiva golim okom kada rast uspori", kaže David Wilcox, direktor ekonomskih istraživanja za SAD u Bloomberg Economicsu i bivši direktor odeljenja u Fedu.
Lako je videti, kaže Wilcox, da kad poverenje naglo padne, nezaposlenost ima tendenciju naglog rasta. Stopa nezaposlenosti skočila je na 10 odsto u oktobru 2009. sa samo 4,4 odsto sredinom 2007. godine, zbog posledica svetske finansijske krize. Čak je i relativno blaga recesija iz 2001. nezaposlenost gurnula na 5,7 odsto (s 3,9 odsto) unutar te kalendarske godine, a nastavila je da raste sve dok sredinom 2003. nije dosegla vrhunac od 6,3 procenta.
Ekonomisti zasad optimistični
Mnogi se sada pitaju hoće li spektakularni kolaps SVB i druga dva zajmodavca prošle nedelje odvesti SAD u recesiju. Ekonomisti zasad odgovaraju opreznim "verovatno ne".
SVB, Signature Bank i Silvergate Bank, tri zajmodavca koja su zatvorena početkom marta, bili su neobični na dva povezana načina. Njihovi zajmoprimci i deponenti bili su snažno koncentrisani među tehnološkim kompanijama. Taj se sektor prebrzo proširio tokom pandemije i već otpušta radnike, iako ostatak privrede nastavlja da otvara radna mesta.
Osim toga, te tri banke obavile su značajne kupovine dugoročnih američkih državnih obveznica, što je opklada koja je izgledala sigurno nakon početka pandemije, kada je Fed kamatne stope spustio gotovo na nulu i nagovestio da će ih tamo zadržati duže vreme. Ipak, iznenadni rast inflacije 2021. i 2022. prisilio je Fed na niz agresivnih povećanja stopa koje su srezale tržišnu vrednost tih dugoročnih državnih zapisa.
Ključno pitanje neposredno nakon preuzimanja SVB od saveznih regulatora bilo je da li su i drugi zajmodavci izloženi na sličan način. Regulatori su u nedelju odlučili da je odgovor na to pitanje verovatno "da" i delovali preventivno kako bi sprečili dodatni juriš na banke, jamčeći za sve neosigurane depozite kod SVB i Signaturea. Fed je takođe stvorio mogućnost hitnog pozajmljivanja i ublažio okvire za diskontnu stopu, omogućujući bankama lakši pristup gotovini.
Ples na ivici
Pomaže i činjenica da su propisi doneti posle svetske finansijske krize nametnuli mnogo strože kapitalne i likvidnosne zahteve za najveće banke koje posluju u SAD, umnogome smanjujući verovatnost da će se slomiti pod stresom.
"Ovo nije Lehman trenutak", kaže Neil Shearing, glavni ekonomista grupe u Capital Economicsu. "Ako se ova kriza završi sutra, to neće biti događaj koji će uzrokovati pad američke privrede u recesiju."
Julia Coronado, predsednica MacroPolicy Perspectivesa i bivša ekonomistkinja Feda, najviše je zabrinuta zbog toga što su penzioni fondovi, osiguravači i drugi institucionalni ulagači poslednjih godina usmerili sve veći udeo svog novca u fondove privatnog kapitala, koji su zauzvrat uložili velika sredstva u tehnološki sektor. "To je očigledno područje u kojem ne znamo šta je ispod haube", kaže. "Ne uliva mi poverenje, a već plešemo na ivici finansijske stabilnosti."
Imajući u vidu snažnu poruku koju su poslala regulatorna tela, Wilcox kaže da je "prilično uveren" da će ulagači i bankovni štediše biti utešeni, da će rizik od zaraze biti iskorenjen i da se ovaj događaj neće pokazati kao onaj koji izaziva recesiju. "Ali", dodaje on, "teško je biti potpuno siguran u bilo šta nakon što se na fasadi pojavi pukotina".
- U pisanju teksta pomogla Katia Dmitrieva.