Banke su prošle nedelje zajedno pozajmile 164,8 milijardi dolara kroz dve linije podrške Federalnih rezervi (Fed), što je znak eskalacije naprezanja u finansiranju posle propasti Silicon Valley Banka (SVB).
Podaci koje je objavio Fed pokazali su 152,85 milijardi dolara zaduživanja kroz kreditnu liniju kao tradicionalni vid podrške za banke koje imaju problema s likvidnošću, u nedelji završenoj 15. marta, što je rekordno visok nivo, u odnosu na 4,58 milijardi dolara prethodne nedelje. Prethodni najviši nivo bio je 111 milijardi dolara, koji je postignut tokom finansijske krize 2008.
Opširnije
Credit Suisse prenosi paniku SVB na nekretnine u Evropi
Međusobna povezanost na tržištu
17.03.2023
Za slom banaka kriv Fed, a ne kripto, kaže Cathie Wood
Šefica ARK Investmenta Cathie Wood oglasila se na Twitteru povodom nedavnih krahova u američkom bankarskom sektoru.
17.03.2023
Pad SVB doneo glavobolju startapovima - gde naći i čuvati novac?
Pad Silicon Valley Banka mogao bi da dovede do razvoja novih standarda u poslovanju banaka i tehnoloških kompanija.
17.03.2023
Podaci su takođe pokazali 11,9 milijardi dolara pozajmica od novog Fedovog hitnog programa zaštite poznatog kao Bank Term Funding Program (BTFP), koji je pokrenut u nedelju.
Uzeti skupa, krediti odobreni kroz dva sistema pomoći pokazuju da je bankarski sistem i dalje krhak i muči se sa migracijom depozita posle propasti SVB u Kaliforniji i Signature Banka u Njujorku prošle nedelje.
Ostala produženja kredita iznosila su 142,8 milijardi dolara tokom nedelje, što odražava pozajmice Federalne korporacije za osiguranje depozita za premošćavanje trenutne situacije.
Sve u svemu, hitni zajmovi su sada praktično poništili oko polovine prethodnih smanjenja bilansa stanja koje je Fed postigao otkako je započeo takozvano kvantitativno zatezanje - dozvoljavajući da se njegov portfolio smanji - u junu prošle godine. A bilansi rezervi centralne banke skočili su za oko 440 milijardi dolara za nedelju dana - što je u suštini preokrenulo sve napore Feda u pogledu kvantitativnog zatezanja, navodi Capital Economics.
"To je otprilike u skladu sa onim što smo očekivali", rekao je Michael Gapen, šef odeljenja za američku privredu u Bank of America Securitiesu u Njujorku. Gapen je rekao da više stope za pozajmice bankama u krizi u odnosu na novu olakšicu Bank Term Fundinga mogu odražavati širi skup kolaterala koje banke mogu da založe da bi dobile finansijsku injekciju.
U četvrtak popodne, najveće banke u zemlji dogovorile su se oko plana da deponuju oko 30 milijardi dolara kod First Republic Banka u sklopu napora koje je pokrenula američka vlada da stabilizuje oštećenog zajmodavca u Kaliforniji.
Američki trezor i Federalna korporacija za osiguranje depozita su se uključili i tokom vikenda primenili neobična ovlašćenja da zaštite sve deponente i SVB i Signaturea. Obično su deponenti osigurani samo do 250.000 dolara.
Fed je takođe preduzeo izuzetan korak u proširenju sigurnosne mreže garantujući da će banke imati dovoljno likvidnosti da podmire sve potrebe za depozitima. BTFP omogućava bankama da ponude takozvani vladin kolateral (državne obveznice, hartije od vrednosti obezbeđene hipotekom i drugo) po nominalnoj vrednosti u zamenu za jednogodišnji zajam. Vladini zvaničnici su tada poručili da u bankarskom sistemu ima dovoljno kolaterala da pokrije sve štediše.
Analitičari JPMorgan Chase & Co. procenili su dva biliona dolara kao gornji nivo za količinu likvidnosti koju bi novi program podrške mogao na kraju da pruži, iako su takođe došli i do manje kalkulacije od oko 460 milijardi dolara na osnovu iznosa neosiguranih depozita u šest američkih banaka koje imaju najveći odnos neosiguranih depozita u odnosu na ukupne depozite.
(Tekst dopunjen kontekstom o kvantitativnom zatezanju u šestom paragrafu.)