Mere koje su američki regulatori za stabilizaciju finansijskog sistema preduzeli preko noći trebalo je da podstaknu rast američkih akcija u ponedeljak, ali naznake s određenih delova tržišta ukazuju da posledicama još uvek nije kraj.
Uprkos rastu terminskih ugovora S&P 500 i Nasdaq indeksa, deonice banke First Republic pale su u ponedeljak tokom ranog trgovanja za više od 60 odsto, zbog čega se tlo pod njima ne smiruje. Akcije banke PacWest Bancorp pale su za više od 20 odsto, a Columbia Banking Systema za pet odsto.
Slabljenje deonica pokazalo je da su delovi bankarskog sveta ostali nestabilni čak i nakon interventnih mera koje su preduzeli američki regulatori. Ulagači su sve više nervozni, očekujući nove udare. U suštini, vladini potezi ojačali su tržišta, iako su dobici ostvareni preko noći, počeli da blede već nakon otvaranja londonske berze.
Opširnije
Šta spasavanje američke SVB znači za tržišta
Neuspeh Silicon Valley Bank i vladino spasavanje njenih štediša ruši tržišne opklade na sve, od ekonomije do izgleda za američke kamatne stope.
13.03.2023
HSBC kupio britansko poslovanje propalog SVB za jednu funtu
Ovim potezom HSBC dobija banku s kreditima od oko 5,5 milijardi funti i depozitima od oko 6,7 milijardi funti.
13.03.2023
Šta znamo o kolapsu SVB i kako se Fed nosi sa krizom
Propast banke izazvala je previranja i u tehnološkoj, i u finansijskoj industriji.
13.03.2023
Cena zlata raste nakon propasti SVB
Cena zlata je jutros nastavila da raste nakon što je u petak skočila za dva odsto.
13.03.2023
Nakon što je HSBC pristao da kupi britanski ogranak Silicon Valley Banke (SVB) pale su akcije banaka i došlo je do povlačenja deonica u Evropi. Među najvećim gubitnicima su Virgin Money UK, Banco de Sabadell i Commerzbank. Akcije Credit Suisse Groupe pale su za više od osam odsto.
"Nakon krize investicionih fondova pokrenute u jesen 2022. godine primećujemo da je reč o još jednoj epizodi gde su delovi finansijskog sistema pogođeni zbog popustljive politike centralne banke", izjavio je analitičar Deutsche Bank Benjamin Goy.
Nakon što su američki regulatori uveli novi zaštitni mehanizam za banke, iako su iz Federalnih rezervi (Fed) tvrdili da su mere zaštite nacionalnih depozita dovoljno velike, iznenadna objava da se njujorška Signature Bank zatvara stigla je kao dodatna opomena za ulagače da su dalja previranja, barem među regionalnim bankama, itekako moguća.
Visoki zvaničnik američkog Ministarstva finansija rekao je da su neke institucije imale problema slične propaloj Silicon Valley banci. Većina velikih američkih banaka oporavila se, poput JPMorgan Chase, Bank of America i Wells Farga. istovremeno vrednost akcija banke First Republic pala je za 60 odsto, uprkos tvrdnjama banke da imaju više od 70 milijardi dolara neiskorišćene likvidnosti za finansiranje operacija iz sporazuma s Fed-om i JPMorganom. Vrednost akcija PacWest Bancorpa pala je 25 odsto u pretprodaji.
Američke akcije pale su krajem prošle nedelje nakon što je Silicon Valley banka iznenada propala, što je ujedno najveći incident još od nastanka globalne finansijske krize. Fedova agresivna kampanja pooštravanja dovela je do skoka kamatnih stopa, zbog čega su neke banke držale dugoročne obveznice čija je vrednost pala u isto vreme dok su njihovi troškovi finansiranja naglo rasli.
"Unatoč intervenciji regulatora, očekuje se visoka razina opreza na tržištu", izjavila je Marija Veitmane, viša strateginja u State Street Global Marketsu, te je dodala: "Fed se nalazi u teškoj poziciji, s jedne strane mora nastaviti s obuzdavanjem inflacije, ali također mora zaštititi financijski sustav. Čini se kao gubitnička kombinacija za Fed i za tržište."