Propast Silicon Valley Bank (SVB) bila je brza i nemilosrdna i ostavila je veliki deo sveta u nedoumici šta bi sledeće moglo da se dogodi. Kolaps jedine poslovne banke usredsređene na Silicijumsku dolinu i startapove izazvao je previranja i u tehnološkoj, i u finansijskoj industriji.
Strahujući kako bi situacija mogla da uzdrma industriju, američke Federalne rezerve (Fed), Ministarstvo finansija i Savezna agencija za osiguranje depozita (FDIC) tokom vikenda su brzo delovali kako bi zaštitili depozite klijenata i ojačali poverenje u bankarski sistem. Donosimo vam pregled svih informacija koje trenutno znamo o drugoj najvećoj propasti američke banke u istoriji.
Kako je propala SVB banka
Matična kompnija SVB Financial grupa objavila je prošle srede da je prodala 21 milijardu dolara vrednosnih papira iz svog portfelja, uz gubitak od 1,8 milijardi dolara, i da će prodati 2,25 milijardi dolara novih akcija kako bi ojačala svoje finansije. Najava je uplašila istaknute investitore rizičnog kapitala poput Petera Thiela, koji je klijentima davao uputstva za povlačenje depozita iz banke.
Opširnije
HSBC kupio britansko poslovanje propalog SVB za jednu funtu
Ovim potezom HSBC dobija banku s kreditima od oko 5,5 milijardi funti i depozitima od oko 6,7 milijardi funti.
13.03.2023
Šta spasavanje američke SVB znači za tržišta
Neuspeh Silicon Valley Bank i vladino spasavanje njenih štediša ruši tržišne opklade na sve, od ekonomije do izgleda za američke kamatne stope.
13.03.2023
Silicon Valley Bank bankrotirao
Silicon Valley Bank bankrotirao je u petak i došao pod stečajnu upravu Savezne korporacije za osiguranje depozita.
10.03.2023
Samo dva dana kasnije, banka je odustala od pokušaja prikupljanja svežeg kapitala ili pronalaženja novih kupaca, a SVB je stavljen u stečaj, što je izazvalo jezu u bankarskoj industriji.
Šta propast SVB znači za štediše
Kako je likvidnost finansijskog sistema bilo pod lupom, SAD su se obavezale da će potpuno zaštititi novac svih štediša SVB, u pokušaju zaustavljanja naleta na druge finansijske institucije. Potez Feda bio je posebno važan za štediše koji su na računima imali preko 250.000 dolara, što je obično prag za isplate osiguranja i predstavlja prag za većinu depozita banaka u SAD. Vlada je saopštila da će kupci imati pristup svojoj gotovini 13. marta i da poreski obveznici neće biti odgovorni za bilo kakve gubitke nastale kao rezultat juriša na banke.
Hoće li se zaraza proširiti na druge banke
Nakon propasti SVB, cene akcija brojnih drugih regionalnih zajmodavaca pale su zbog straha od sličnog scenarija, dok je viši zvaničnik Ministarstva finansija upozorio da su druge banke u sličnim situacijama kao SVB. U nedelju, uz obećanje da će zaštititi gotovinu štediša, Fed je najavio hitan program pozajmljivanja kako bi bankama u stisci s gotovinom omogućio lakše uslove kratkoročnih zajmova.
Šta se dogodilo sa Silvergateom i Signatureom
Dok se SVB prošle nedelje raspadao, druga dva zajmodavca su se borila za opstanak. I Silvergate Capital i banka Signature na kraju su bile žrtve svojih veza s kripto-svetom. Silvergate je najavio da će prekinuti poslovanje i likvidirati nakon što je krah kripto-industrije, podstaknut kolapsom FTX-a, smanjio finansijsku snagu banke i doveo do pada cene deonica. Regulatori države Njujork zatvorili su Signature u nedelju, nakon velikog odliva depozita u petak. Tamo će štediše imati istu zaštitu kao i one u SVB.
Šta će se dalje događati sa SVB
Nakon što je SVB postala druga najveća banka u SAD koja je propala, nakon Washington Mutuala, koji je krah doživeo tokom finansijske krize 2008. godine, imovina SVB stavljena je na licitaciju. Licitacija je trebalo da se završi u nedelju. Još se ne zna da li je bilo ponuđača.
Koji je Fedov idući korak
Manje od nedelju dana nakon što je predsednik Feda Jerome Powell ponovno krenuo s povećanjem kamatnih stopa, nastavak te tendencije odjednom izgleda manje verovatno. Ulagači se sada klade da će šokovi u finansijskom sistemu najavljivati manje povećanje stopa nego što se očekivalo zato što Fed uravnotežuje zabrinutost zbog finansijskog pritiska, zajedno sa smanjenjem inflacije.
Kakav je učinak kolaps SBV imao u inostranstvu
Iako su vladina jemstva možda dala vazduha i reanimirala američki bankarski sistem, pažnja se usmerava na globalni uticaj banke. Vlasti Ujedinjenog Kraljevstva naznačile su da će pružiti trenutnu podršku štedišama kako bi omogućile kompanijama plaćanje osoblja i ispunjavanje obveza novčanog toka, bez navođenja dodatnih pojedinosti. SVB-ovo zajedničko ulaganje u Kini sa SPD sada je pod znakom pitanja, iako iz banke Silicon Valley nastoje da umire lokalne investitore, podsećajući ih da su operacije bile nezavisne i stabilne.
Kako su globalna tržišta reagovala na poteze SAD
Terminski ugovori američkih akcija porasli su za više od jedan odsto, a državne obveznice su porasle nakon vesti kako će SAD podupreti štediše i ojačati bankarski sektor. Dok je dolar pao, jen je ojačao, a zlato poraslo, dok su ulagači tražili utočište od previranja na tržištu.