Količina električne energije proizvedene iz fosilnih goriva u Evropskoj uniji (EU) bi ove godine mogla snažno pasti kako se fokus premešta na zelenu energiju kao zamenu za fosilna goriva iz Rusije.
Proizvodnja iz fosilnih goriva mogla bi pasti 20 odsto, a najbrže proizvodnja u elektranama na prirodni gas čija je cena kao resursa najviša, objavio je britanski energetski "think-tank" Ember.
Sunce i vetar prošle godine su bili zaslužni za proizvodnju 22 odsto električne energije u EU, što je rekordni nivo kojim je prvi put premašen postotak udela gasa u proizvodnji. Ostali su ključni izvori hidroenergija i nuklearne elektrane.
"Fokus je sada na snažnom smanjenju potražnje za gasom, kao i odustajanju od ugljenika. To bi trebalo da znači da je na putu veliko povećanje udela čiste energije", objavio je Ember.
Njegovi stručnjaci očekuju da proizvodnja struje iz nuklearnih elektrana ove godine ostane nepromenjena jer je izlazak Nemačke iz tog sektora nadoknađen povratkom francuskih reaktora u funkciju.
Hidroenergija bi ove godine nakon velikih suša tokom 2022. svoj doprinos trebalo da poveća za oko 40 teravat-sati
U poslednjem tromesečju prošle godine, visoke cene električne energije su potrošnju smanjile za oko osam odsto na godišnjem nivou.
Ako se trendovi nastave, a očekivanja ostvare, udeo fosilnih goriva u proizvodnji struje zaista bi mogao značajno da padne.