Srbija se našla na 29. mestu ovogodišnje liste Evropske komisije koja je rangirala 39 zemalja kontinenta prema njihovoj inovativnosti. Ukupni indeks inovacija za Srbiju je ovog puta iznosio 69,1, što je za 4,4 poena više nego lane.
Publikacija "European Innovation Scoreboard" (EIS) obuhvatila je sve države članice Evropske unije (EU) i 12 susednih zemalja, pri čemu je prvi put u istraživanje uključena i Moldavija. Parametri se, sem sa 2023, pretežno porede sa 2017. kao referentnom vremenskom tačkom, a gotovo sve nacije poboljšale su svoj učinak u odnosu na tu godinu - jedini koji su zabeležili slabije rezultate u ovih sedam godina bili su Ujedinjeno Kraljevstvo i Luksemburg. Srbija je, recimo, u poređenju sa 2017. ostvarila rast od 7,4 procentna poena.
Kada je reč o državama koje nisu deo EU, njih četiri (Švajcarska, Norveška, Ujedinjeno Kraljevstvo i Island) kategorisane su kao inovacioni lideri. S druge strane, preostalih osam se (uključujući Srbiju) nalaze u grupi takozvanih inovatora u nastajanju. Pojašnjenja radi, analiza razlikuje četiri kategorije zemalja - inovacioni lideri, jaki inovatori, umereni inovatori i inovatori u nastajanju.
Opširnije
Srbija u Briselu: najbolje inovacije iz cirkularne ekonomije
U sistemu linearne ekonomije proces je: "uzmi, proizvedi, iskoristi i odbaci". U cirkularnoj ekonomiji, prioritet je maksimalno očuvanje prirodnih resursa.
15.04.2024
'Dve trećine malih kompanija kaže da nema potrebu za inoviranjem'
Prema istraživanju NALED-a, pada broj malih kompanija koje kreću u proces inoviranja i digitalne transformacije.
29.03.2024
Inovacije u Adria regionu su uglavnom imitacije, ali to može da se promeni
Sistem se bazira na inoviranju kroz korišćenje postojećeg niza tehnologija i znanja, ali i ne kroz njegovo proširenje.
27.09.2023
Srbija slabije rangirana prema GII, ali ima i dobrih vesti
Globalni indeks inovativnosti pozicionirao je Srbiju na 55. mesto od 132 države sveta, što je pad za jedno mesto.
18.10.2022
"Turska je zabeležila najdinamičniji rast od 5,6 procentnih poena u 2024. u poređenju sa 2023, čime je obezbedila 6. mesto među inovatorima u nastajanju. Srbija je nadmašila Letoniju i rangirala se kao četvrti inovator u nastajanju i 29. država u široj listi EIS. Crna Gora, Albanija i Ukrajina su imale umerena poboljšanja u učinku, dok su Severna Makedonija i Bosna i Hercegovina poboljšale svoju poziciju za 3,9 i 2,7 procentnih poena", navodi se u nedavno objavljenom istraživanju.
U poređenju sa ostatkom Adria regiona, zemlja se nalazi u samoj sredini. Bolje rezulate od Srbije ostvarile su Slovenija i Hrvatska, koje su zauzele 18, odnosno 27 mesto, dok je Severna Makedonija na 35, a Bosna i Hercegovina na pretposlednjem, 38. mestu.
U odeljku o Srbiji ističu se ostvareni rezultati u oblasti ulaganja kompanija u cilju inoviranja svojih proizvoda i poslovnih procesa, gde su nadmašene prosečne vrednosti EU. Srbija je takođe zabeležila višu vrednost u odnosu na evropski prosek na polju izdataka za inovacije koji nisu direktno povezani sa istraživanjem i razvojem (poput nabavke opreme, zaštite intelektualne svojine, izrade studija izvodljivosti, istraživanja tržišta i slično) i u izdvajanjima za razvoj inovacija po zaposlenom. Međutim, treba reći da je ovo tek nekoliko stavki po kojima se zemlja istakla, a da se rangiranje radi prema više desetina parametara.
Izveštaj Evropske komisije navodi i tačke u kojima je Srbija relativno slaba, a to su dizajn aplikacija, emisije štetnih čestica u vazduh i produktivnost resursa.
"Važno je istaći i pozitivne rezultate u pogledu dostupnosti širokopojasnog interneta i pružanja IKT obuka kompanija, što je doprinelo unapređenju digitalne povezanosti, transformaciji poslovanja i jačanju digitalnih veština zaposlenih", poručili su ovim povodom iz Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Prema njihovoj oceni, postignuti napredak u odnosu na raniji period je rezultat kontinuiranog unapređenja inovacionog ekosistema, povećanja ulaganja i jačanja saradnje između privatnog i javnog sektora.