Masahiro Hara, inženjer kompanije Denso Wave koji je izmislio dvodimenzionalni bar-kod poznat kao "quick response", ili QR, nikada nije zamislio da će njegov sistem označavanja automobilskih delova jednog dana postati ključni stub monetarne razmene.
Ta inovacija pojavila se kao omiljeni oblik beskontaktne razmene vrednosti širom Azije i Latinske Amerike, počevši pre 12 godina sa kineskim Alipayom i WeChatom. Najviše su profitirali mali trgovci koji nisu mogli da priušte skupe terminale za kartice i visoke naknade, kao i potrošači koji tradicionalno nisu imali pristup bankovnim računima - samo u jugoistočnoj Aziji postoji 80 e-novčanika koji koristi više od 200 miliona ljudi.
Sada dolazi sledeća velika stvar: Pomak ka integrisanju različitih aplikacija tako da će jednog dana jedan QR kod raditi bilo gde u svetu.
Opširnije
Još jedna u nizu promena: Mobi Banka uvela Apple Pay
Svim korisnicima Mastercard kartice Mobi Banke dostupna je usluga Apple Pay, ukoliko koriste iPhone, iPad ili iWatch uređaje. Korisnici mogu brzo i komforno zameniti novčanik telefonom i sva mobilna, bezgotovinska plaćanja obavljati tako jednostavno.
03.11.2023
Mastercard beleži rast obima prodaje, ali i troškova
Kompanija očekuje dvocifreni rast prihoda do kraja godine, ali niži od prognoziranih 14 odsto.
26.10.2023
Mastercard i Visa se povlače iz partnerstva sa Binanceom
Mastercard Inc. i Visa Inc. povukli su se iz partnerstva u domenu kartica sa Binance Holdingsom.
25.08.2023
Mastercard CIO: Živećemo u tokenizovanom svetu
Sa razvojem ovih tehnologija, svet senzora omogućiće nam konekciju sa onim što nas okružuje i viši nivo uključivanja u isti.
15.05.2023
Konferencija BBA: Evropske banke pod strožim nadzorom od američkih
Evropa je u boljoj situaciji od SAD po pitanju regulatornog okvira i stres-testova za banke.
31.03.2023
Brazilski Pix QR, indijski UPI QR, indonezijski QRIS, filipinski QR Ph i singapurski SGQR - svi su uspešni primeri osnovne ideje da trgovac ne bi trebalo da prikazuje desetine barkodova kako bi prihvatio sredstva sa različitih izvora. Jedna slika trebala bi da bude kompatibilna sa svakom potrošačkom aplikacijom i novčanikom.
Tome se dodaje i drugi cilj. Strani turisti moraju da budu u mogućnosti da izvuku svoje pametne telefone i da plaćaju račune baš kao i domaći stanovnici. Nacionalni platni sistemi kao što je indijski ubrzano zaključuju sporazume koji će dozvoliti drugim zemljama da ih koriste. Glavne ekonomije Asocijacije nacija jugoistočne Azije - Indonezija, Malezija, Singapur, Tajland, Vijetnam i Filipini - povezuju svoje QR kodove za 18 miliona intraregionalnih turista koji godišnje troše oko 19 milijardi dolara. Pretpostavljajući da mogu da obuhvate 15 odsto do 20 odsto transakcija, ASEAN QR bi olakšao četiri milijarde dolara potrošačkih izdataka i inspirisao ostatak sveta, prema Boston Consulting Groupu.
Ima mnogo posla koji treba obaviti. Konsolidacija etiketa u jednom repozitorijumu ne rešava uvek problem višestrukih ugovornih odnosa, od kojih svaki dolazi sa sopstvenim knjigovodstvom. Na primer, prodavnice u Singapuru koje prikazuju zajednički QR kod moraju se pojedinačno prijaviti za niz plaćanja. Tek tada mogu prihvatiti Alipay, GrabPay, NETS, ShopeePay i UnionPay, između ostalih.
Međutim, ovog meseca, grad-država testira novu strategiju. Unapređena verzija njenog QR koda - SGQR+ - zatražiće od prodavaca da sklope samo jedan odnos kako bi prihvatili plaćanja sa bilo kojeg od 23 novčanika i aplikacija koji učestvuju u projektu. Kao rezultat toga, mali trgovci će morati da se bave samo jednim setom računa koji će konsolidovati transfere koji dolaze preko popularnih lokalnih platformi, kao i Alipaya iz Kine, WeChata i UnionPaya, tajlandskog PromptPaya i DuitNowa iz Malezije.
Visa i Mastercard, koji takođe nude svoje QR kod opcije već šest do sedam godina, pridružiće se putem XNAP-a, prekogranične mreže. Google Pay će učiniti isto. U jednom od pilot-projekata, prodavcima se obećava brza isplata sledećeg dana.
Političari u Evropi i Severnoj Americi treba pažljivo da prate ovaj eksperiment. Do sada nisu dovoljno obratili pažnju na QR kod, jer su zahtevi njihovih potrošača za beskontaktnim plaćanjem trenutno uspešno zadovoljeni bliskom komunikacijom uređaja (NFC), tehnologijom za bežični prenos podataka (i novca) između uređaja koji su u blizini.
Međutim, Singapur je takođe zrelo tržište plaćanja sa širokom upotrebom NFC-ja. Prema analizi EY-Parthenona, 57 odsto transakcija u maloprodaji u finansijskom centru prošle godine plaćeno je kreditnim i debitnim karticama. U 18 odsto slučajeva kada je korišćen digitalni novčanik, potrošači su 97 odsto vremena plaćali bez skeniranja QR kodova. Koristili su brže metode, kao što su NFC kartice sačuvane u Apple Payu.
Razlog zašto Singapur i dalje insistira na podešavanju plaćanja na osnovu QR koda nije njegovih skromnih tri odsto učešća u transakcijama digitalnih novčanika, već 72 odsto godišnjeg rasta u poslednjih pet godina. Ovaj brzi rast pokreću male firme koje su počele da prelaze na digitalne opcije tokom pandemije. S obzirom na to da je 19 odsto transakcija na prodajnim mestima u gradu prošle godine plaćeno gotovinom, vladin program "Hawkers Go Digital" će trajati još neko vreme. Omogućavanje prodavnicama hrane i uličnim prodavcima da dobiju što veći deo turističkih dolara (ili jena, ili juana, ili rupija) trebalo bi da bude vredan cilj za veću finansijsku inkluziju u svakoj ekonomiji, razvijenoj ili u razvoju.
Uspešno uvođenje SGQR+ može se pojaviti kao model za globalnu inicijativu. Krajnji cilj trebalo bi da bude velika otvorena petlja u kojoj čak i najmanji biznisi mogu da prihvate bezgotovinska plaćanja i sredstva od bilo kog kupca, domaćeg ili stranog. Inostrani posetioci i dalje će koristiti svoje svakodnevne aplikacije i zarađivati redovne poene za lojalnost.
Iako su efikasni u pakovanju mnogo podataka u male crno-bele kvadrate, Denso Waveovi barkodovi verovatno nisu poslednja reč u razmeni novčane vrednosti. Međutim, njihov puni potencijal će biti ostvaren samo kada jedan QR kod bude dovoljan za sve svetske transakcije.