Građani Srbije sve više kupuju preko interneta, a pažnju im najviše privlače odeća i obuća poznatih modnih brendova koji se nekada, uz značajna sniženja dostupna onlajn. To pokazuju i podaci za prošlu godinu, kada su zabeležena 59,2 miliona plaćanja, što je za 37 odsto više nego 2022. godine, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Kada je reč o dinarskim plaćanjima, broj obavljenih kupovina je prošle godine porastao za 33 odsto u odnosu na prethodnu, dok je vrednost obavljenih kupovina povećana za 40,6 odsto i iznosila je 114,4 milijarde dinara. Obavljeno je 40,6 miliona ovakvih plaćanja od čega na internet stranicama domaćih trgovaca više od 37,8 miliona kupovina, čija vrednost je iznosila 109,2 milijarde dinara. Kod plaćanja na stranim internet stranicama je zabeležen rast broja transakcija i to u evrima za 52,6 odsto u odnosu na 2022. godinu, a u američkim dolarima za 49,3 odsto.
Iz NBS su naveli da građani Srbije pretežno kupuju na domaćim internet stranicama, a broj tako obavljenih kupovina je za 10 miliona veći nego prethodne godine.Kombinacija kvalitetnih proizvoda po odličnoj ceni i lakoća kupovine dve su ključne stvari koje su uticale na to da se i kupci u Srbiji okrenu kupovini putem interneta. Sudeći po izveštaju o onlajn navikama kupaca koji je objavila istraživačka kompanija TGM Research, u Srbiji se onlajn najviše kupuju odeća i modni dodaci, na drugom mestu je obuća, dok se elektronika nalazi na trećem mestu.
Opširnije
Digitalna plaćanja – pet trendova za 2024. godinu
Prema istraživanju Mekinzija, korišćenje keša širom sveta u ovoj godini opalo je za četiri odsto u odnosu na 2022, dok se obim digitalnih plaćanja uvećao za 17 odsto u periodu od pet godina. Projekcije pokazuju da će u narednih pet godina bezgotovinska plaćanja globalno dostići rast od čak 35 odsto godišnje.
28.12.2023
Vreme je za jedan QR kod za sva plaćanja na svetu
Singapurski SGQR+ može poslužiti kao model za globalnu inicijativu.
19.11.2023
Deset knjiga koje ćete voleti u 2024.
Moć i mnoge zablude koje je okružuju, u srcu su najbolje literature koja nam uskoro stiže.
22.02.2024
Šest načina na koje će se svet vina promeniti ove godine
Dok zavirujem u svoju kristalnu čašu da odgonetnem kuda će svet vina dalje krenuti, vidim jednu konstantu: klimatske promene.
23.02.2024
Prema ovom izveštaju, među najznačajnijim faktorima koji utiču na kupovinu u Srbiji nalaze se niska cena i besplatno slanje paketa, ali i brza isporuka kao i opcije različitih načina plaćanja. Izveštaj takođe navodi i omiljene onlajn destinacije kupaca iz Srbije: AliExpress, Zara, eBay, Ikea, Amazon, Wish, Facebook, Alibaba, Asos, H&M. Ukoliko posmatramo samo tržište Srbije, izbor najposećenijih sajtova jasno ide u prilog tvrdnji da kupce priliom onlajn kupovine najviše interesuju moda i tehnologija: KupujemProdajem, Gigatron.rs, Đaksport, Planetasport, Sportvision, Tehnomanija. Međutim, da bi se osigurala sigurnost i uspešnost onlajn kupovine, važno je poznavati nekoliko ključnih faktora i pridržavati se određenih smernica.
Prednosti onlajn kupovine
Kao glavne prednosti onlajn kupovine navode se – ušteda vremena, ušteda novca i veći izbor artikala u poređenju sa onim koje nude fizičke prodavnice. Ovo se posebno odnosi na kupovinu na stranim sajtovima koji posetiocima nude znatno veći izbor, atraktivnije popuste i gotovo redovne akcije na kojima se skupi proizvodi mogu kupiti po znatno pristupačnijoj ceni. To je naročito slučaj za modu i obuću, jer velike prodavnice jednostavno ne žele skladišta puna robe iz prethodne sezone i spremne su da veoma atraktivne proizvode prodaju po veoma niskim cenama kako bi napravile prostor za nove kolekcije.
Sajtovi kao što su SportsDirect i Asos gotovo svakodnevno nude proizvode na drastičnim sniženjima, a usluga slanja preko špeditera kao što su DHL i FeDex garantuje da će vaši proizvodi stići za svega nekoliko dana – bez obzira na to odakle dolaze. Primera radi, usled najvećih godišnjih sniženja, moguće je kupiti proizvode brendova kao što su Replay, Napapijri, Hugo Boss, Nike i Adidas koji su jeftiniji i za neverovatnih 90 odsto – što je svakako ogromna ušteda koju je teško ostvariti ukoliko kupujete na "konvencionalan" način. Broj lokacija sa kojih možete poručivati raste iz dana u dan i sve veći broj onlajn prodavnica počinje da šalje svoju robu u Srbiju. Sve što je potrebno jeste da u pretraživač ukucate ime artikla koji vas zanima i krenete u potragu za najboljom cenom.
Najvažnije stvari ne koje treba obratiti pažnju prilikom onlajn kupovine:
Sigurnost veb stranica: Pre nego što obavite bilo kakvu transakciju, uvek proverite sigurnost veb stranice. Pogledajte da li adresa veb stranice počinje s "https://" i da li ima ikonicu katanca u adresnom polju pretraživača. To su indikatori da je veza enkriptovana i sigurna za unos osetljivih informacija poput podataka o kreditnoj kartici.
Pouzdanost prodavača: Pre nego što kupite određeni proizvod u nekoj onlajn prodavnici, proverite recenzije i ocene drugih kupaca. To može da vam pruži uvid u kvalitet proizvoda i usluge, kao i u reputaciju prodavača.
Povratna politika: Pre nego što obavite kupovinu, uvek proverite povratnu politiku prodavača. Iako vam se to u trenutku kupovine ne čini bitnim, važno je da znate pod kojim uslovima možete da vratite proizvod i kako se proces vraćanja odvija.
Troškovi dostave i vreme isporuke: Obratite pažnju na troškove dostave i procenjeno vreme isporuke. Ponekad se cena proizvoda može činiti povoljnom, ali visoki troškovi dostave mogu povećati ukupnu cenu.
Sigurnost plaćanja: Kada plaćate onlajn, koristite sigurne metode plaćanja poput kreditnih kartica ili PayPala. Izbegavajte slanje novca putem nepoznatih platnih sistema ili bankovnih transfera jer to može biti rizično.
Čuvanje računa i potvrda o kupovini: Nakon što obavite kupovinu, sačuvajte račun i potvrdu o kupovini koji su vam stigli na mejl. To vam može biti korisno u slučaju da se susretnete sa problemima u vezi sa proizvodom ili dostavom.
Prava potrošača: Imajte na umu svoja prava kao potrošača. U većini zemalja postoje zakoni koji štite potrošače prilikom onlajn kupovine, uključujući pravo na povrat proizvoda ili zahtev za povrat novca ako je proizvod neispravan ili ne odgovara opisu.
Pogledajte na koje sve troškove možete naići prilikom onlajn kupovine:
Cena proizvoda: U pitanju je osnovna cena proizvoda koji želite da kupite. Prilikom poseta različitim onlajn prodavnicama, možete primetiti varijacije u cenama istih ili sličnih proizvoda, pa je važno uporediti cene kako biste pronašli najbolju ponudu.
Troškovi dostave: Mnoge onlajn prodavnice naplaćuju troškove dostave, posebno ako želite brzu ili ekspresnu dostavu. Troškovi dostave mogu značajno varirati u zavisnosti od lokacije i brzine dostave – pogotovo ako proizvod naručujete iz inostranstva. Zato je važno da proverite sve troškove pre nego što potvrdite kupovinu jer cena slanja u Srbiju može iznositi nekoliko evra, ali i nekoliko stotina evra u zavisnosti od zemlje iz koje se proizvod šalje. Najveći broj onlajn prodavnica koristi neki od proverenih servisa kao što su DHL ili Fedex zahvaljujući kojima će paket biti na vašoj adresi za svega nekoliko radnih dana, ali ima i onih koje se oslanjaju na poštanske službe sa jefitnijom cenom dostave, ali i dužim vremenom čekanja na paket.
Porezi i carine: Prilikom međunarodne onlajn kupovine, pored cene proizvoda i dostave, ukoliko njihova kombinovana vrednost prelazi 50 evra, dužni ste da platite i carinu u visini od 10 odsto ukupne vrednosti pošiljke, dok se porez na dodatu vrednost u iznosu od 20 odsto plaća na svaku pošiljku.
Dodatni troškovi plaćanja: Ukoliko koristite određene načine plaćanja poput kreditnih kartica ili PayPala, možda ćete biti suočeni s dodatnim naknadama ili konverzijskim troškovima, posebno ako kupujete u stranoj valuti. Proverite ove troškove pre nego što izvršite plaćanje.
Troškovi vraćanja proizvoda: U slučaju da želite da vratite proizvod zbog neispravnosti ili neodgovarajuće veličine, možda ćete biti odgovorni za troškove vraćanja. Proverite povratnu politiku prodavnice i imajte na umu moguće troškove vraćanja pre nego što se odlučite na kupovinu određenog proizvoda, pogotovo ako je u slučaju impulsivna kupovina.
Opasnosti onlajn kupovine
Onlajn kupovina brzo je prerasla iz niše u primarni način kupovine za mnoge pojedince. Kako se pametni telefoni sve više šire, takođe vidimo i pojavu aplikacija za kupovinu namirnica, dostavu hrane i mnoge druge načine za onlajn kupovinu robe koja se tradicionalno kupovala na fizičkim lokacijama.
Ipak, sa ovom praktičnošću dolazi i povećan rizik od sajber-napada i prevare. Važno je održavati svoju digitalnu privatnost i onlajn bezbednost prilikom kupovine na internetu, i preduzimanjem odgovarajućih koraka možete značajno smanjiti svoj rizik.
Kompanija specijalizovana za sajber bezbednost, OneSpan, izdvojila je najvažnije stvari na koje bi trebalo obratiti pažnju prilikom onlajn kupovine kada je bezbednost u pitanju.
Lažne onlajn recenzije
Recenzije potrošača proizvoda postale su nezamenjiv deo onlajn iskustva kupovine. Bez mogućnosti da sami pregledate proizvod, istinite komentare stvarnih potrošača mogu otkriti mane ili negativne aspekte proizvoda kako bi informisali vašu kupovnu odluku. Nažalost, mnoge onlajn recenzije su lažne.
Neki recenzenti mogu preuveličati svoje pritužbe ili oduševljenje proizvodom, ali se to očekuje. Lažne onlajn recenzije često pišu botovi ili čak konkurenti kako bi omalovažili ili veštački uveličali proizvod.
Krađa podataka
Uvek postoji rizik od krađe podataka prilikom obavljanja kupovina na internetu. Kao deo transakcije, morate preneti osetljive informacije poput adrese, brojeva kreditnih kartica, punog pravnog imena i još mnogo toga. Ako ta organizacija doživi curenje podataka, ove informacije mogu biti ukradene i preprodate na Tamnom Vebu. Zauzvrat, ove informacije mogu biti korišćene protiv vas u "phishing" šemi.
Opšte je pravilo da budete oprezni sa kim delite svoje privatne informacije. Posledice mogu uključivati krađu identiteta, prevaru i komplikovano finansijsko raspetljavanje.
Prilikom kupovine na internetu, birajte onlajn prodavnice koje:
-
Koriste višestruku autentifikaciju
-
Koriste jednokratne elektronske potpise
-
Koriste pouzdane, uspostavljene procesore plaćanja
Lažne aplikacije i dodaci za kupovinu
Onlajn kupovina je veliki posao. Postoji bezbroj mobilnih aplikacija, dodataka za internet pretraživače i onlajn programa dizajniranih da pojednostave i poboljšaju iskustvo onlajn kupovine
Međutim, instaliranje ovih dodataka može omogućiti pristup vašim osetljivim, lično prepoznatljivim informacijama bilo kojoj kompaniji ili pojedincu koji je razvio aplikaciju. Čak i legitimnijim dodacima ne može se potpuno verovati jer mogu imati uslove korišćenja koji predaju ove informacije razvojnom timu koji ih može koristiti kako želi.
Nesigurni načini plaćanja
Digitalno doba donelo je više načina plaćanja proizvoda nego ikada pre, ali nisu svi sistemi plaćanja podjednako sigurni. Sajber-kriminalci mogu presresti i preuzeti lične informacije, uključujući brojeve kreditnih kartica, iz ranjivosti nesigurnih metoda plaćanja.
Da biste to izbegli, razmislite o:
-
Korišćenju uspostavljenih, pouzdanih provajdera plaćanja, kao što je Paypal, kada je to moguće
-
Tome da li onlajn prodavnica ima kolekciju logotipa poverenja, uključujući Better Business Bureau i druge ugledne organizacije za poverenje
-
Izbegavanju korišćenja nepoznatih provajdera plaćanja
-
Traženju istog proizvoda na poznatijim onlajn prodavnicama.