Prema istraživanju Mekinzija, korišćenje keša širom sveta u ovoj godini opalo je za četiri odsto u odnosu na 2022, dok se obim digitalnih plaćanja uvećao za 17 odsto u periodu od pet godina. Projekcije pokazuju da će u narednih pet godina bezgotovinska plaćanja globalno dostići rast od čak 35 odsto godišnje.
Tehnologije koje će oblikovati budućnost plaćanja
Era beskontaktnih plaćanja se nastavlja konstantnim inoviranjem postojećih usluga i novitetima, i za pojedinačne korisnike i za preduzeća. Jedna od inovacija, Visa Tap to pay, omogućava korisnicima da vrše plaćanja bez fizičkog kontakta, a popularnost stiče tokom pandemije. Posebno postaje aktuelna kao „multichannel“ rešenje, jer se plaćanja mogu vršiti putem telefona, pametnih kartica ili drugih prenosivih uređaja.
Više o trendovima u platnoj industriji koji se očekuju u 2024. otkrio nam je Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije Visa za jugoistočnu Evropu.
Novo redefinisano tržište
„Nove generacije sa svojim očekivanjima oblikuju i stvaraju novo, redefinisano tržište. I tu ne smemo da zaboravimo kontinuiranu potrebu za inovativnim tehnološkim rešenjima koja donose 'seamless' plaćanja. Očekivanja generacije Z sve su više usmerena na jednostavnost korišćenja, autentičnost, transparentnost, društvenu odgovornost i inkluzivnost. Integracija ovih načela u proizvode i usluge koje jedna kompanija pruža, ključne su za pozitivan odgovor na tržištu koje se vrtoglavo menja“, objašnjava Đorđević.
Veštačka inteligencija kao ultimativni alat
U tehnološkom smislu, u narednom periodu očekuje se dalja implementacija najnovijih rešenja u platni ekosistem. Kao ultimativni alat za budućnost, veštačka inteligencija nastaviće da se u velikoj meri koristi posebno u oblasti sprečavanja zloupotreba.
„Visa je prepoznala važnost veštačke inteligencije pre više od 30 godina kada je počela da je primenjuje. Samo u poslednjih nekoliko godina, u oblast sajber-bezbednosti uloženo je preko devet milijardi dolara, a od toga 500 miliona dolara uloženo je u veštačku inteligenciju i infrastrukturu podataka. Na ovaj način želimo da zaštitimo korisnike i budemo korak ispred prevaranata, a samo tokom prošle godine Visa je proaktivno sprečila zloupotrebu u iznosu od 27,1 milijarde dolara“, ističe Đorđević.
Blockchain i pretplatnički servisi
Bez obzira na uspone i padove na globalnom tržištu, dugoročno gledano blockchain ostaje sinonim za sigurne i transparentne transakcije. Pune potencijale ove tehnologije tek ostaje da vidimo, a posebno u oblasti finansija. Trenutno se intenzivno istražuje kako bi se ova tehnologija implementirala na različite procese plaćanja zbog svojih naprednih sigurnosnih funkcija. Jedan od trendova koji će takođe biti zastupljen u narednom periodu su modeli plaćanja zasnovani na pretplati. Zahvaljujući automatizovanoj obradi obračuna i plaćanja, ovakav model značajno smanjuje administrativna opterećenja i ubrzava protok gotovine, što će biti od posebnog značaja za kompanije koje nude periodične usluge ili proizvode.
Biometrijska autentifikacija
„Trend u digitalnim plaćanjima koji smo svi zavoleli, zbog intuitivnosti korišćenja, a koji će nastaviti da se razvija je biometrijska autentifikacija. Sve projekcije pokazuju da će ova opcija postati sve popularniji način obrade i potvrđivanja plaćanja zbog svoje pogodnosti, pristupačnosti i visokih garancija bezbednosti“, zaključuje Đorđević.
Tokom 2023. godine Visa je obeležila četiri decenije evolucije platne industrije, koju su obeležile značajne prekretnice - prva debitna kartica na prostoru Jugoslavije, prva Internet kartica, prva digitalna kartica, prvi mobilni "wallet", uvođenje Apple Pay i Google pay, predstavljanje Visa Tap to Phone tehnologije za mala i srednja preduzeća. Danas, Visa u Srbiji broji 2,5 miliona korisnika i 120.000 POS terminala.
Sadržaj nastao u saradnji sa kompanijom Visa