Po dolasku u Irsku zapljusnula nas je ne kiša, jer je vreme bilo poprilično vedro i lepo, već gomila informacija o tome šta donosi budućnost plaćanja.
Predavanje u Mastercard Tech habu – jedinom tehnološkom habu u Evropi koji se nalazi u irskoj prestonici Dablin - počelo je vizionarskim i futurističkim obraćanjem Kena Morea, koji je na poziciji Chief Innovation Officer u Mastercardu. Kako je i sam rekao, njegova uloga je da posmatra „kuda svet ide i kako pozicionirati Mastercard i njihove klijente u odnosu na budućnost“.
Ako se pitate gde svet ide, Gartnerov odgovor na pitanje ne daje baš optimističnu perspektivu kompanijama u sektoru finansijskih usluga. Ken je započeo predavanje pitanjem da li je Gartner u pravu kada kaže da će do 2030. godine 80 odsto finansijskih institucija prestati da postoji, biti komoditizovano ili će imati „zombi“ status ukoliko ne odgovore promene.
Ken ne veruje da će se to desiti, ali svakako veuje da je neophodno prilagoditi se promenama, a jedan deo njih dolazi kroz tehnologije. Zero-Trust arhitektura je jedna od tehnologija koje se brzo razvijaju kako kompanije imaju sve više podataka, i stoji na samom vrhu tehnoloških trendova. Obezbeđuje poverenje i sigurnost i spušta ga na nivo usluga koje kompanije pružaju. Kako Ken objašnjava, neophodno je koristiti podatke koje imamo kako bismo kreirali vrednost za naše korisnike i privredu, ali je važno da ih koristimo na pravi i siguran način.
Srbija ima jedan od najproduktivnijih ekosistema u svetu kada je u pitanju razvoj blokčejn tehnologije, koja upravo predstavlja još jednu u nizu tehnologija koje će transformisati ovaj sektor. Dobra vest je i da entuzijazam koji postoji oko blokčejna, Web 3 i Web 5, kao i svih povezanih tehnologija, neće nestati. Svi se sećamo kolapsa i krahova koji su se desili na kripto-tržištu, a prema rečima glavnog čoveka za inovacije u Mastercardu, prethodna dešavanja u kripto-sektoru su zapravo dobra stvar iz razloga što donose regulaciju, a najbolji igrači na tržištu će imati priliku da nastave sa rastom i razvojem svog biznisa.
Možda smo se ranije plašili šta će se desiti sa kripto-sektorom, a možda se neki i dalje plaše onoga što dolazi sa metaverzumom i 6G tehnologijom. Međutim, ne vredi plašiti se, već prilagoditi se, jer i metaverzum i 6G stižu za 6-7 godina. Next-gen mreže će doneti novu revoluciju, a 6G je područje o kome stručnjaci već imaju informacije o tome šta donosi i kako će izgledati. Sa razvojem ovih tehnologija, svet senzora omogućiće nam konekciju sa onim što nas okružuje i viši nivo uključivanja u isti. A kada taj nivo uključivanja postignemo, Ken kaže da će kompanije moći da kreiraju neodoljiva korisnička iskustva. Dodaje da, kada prethodno iskombinujete sa rastućom inteligencijom koju dobijamo kroz AI, i kada AI ugradimo u sve procese na odgovoran način, to će omogućiti još efikasniju integraciju sa svetom koji nas okružuje, a sa kvantnim kompjuterima, bićemo u mogućnosti da sve to uradimo u realnom vremenu. Dakle, ove tehnologije su same po sebi važne, ali je važna i njihova kombinacija, koja, prema Kenu, dolazi na zaista interesantan način.
A kako će plaćanje izgledati u budućnosti?
Jedna od promena koja sledi predstavlja način na koji posmatramo novac. Ranije smo mislili o novcu kao o kešu u našem novčaniku. Sada, ono što smatramo imovinom i ono što možemo da koristimo kao sredstvo razmene dobija širi kontekst. Prvi čovek za inovacije u Mastercardu kaže da ćemo živeti u tokenizovanom svetu gde će digitalizacija imovine omogućiti ljudima da koriste, kombinuju i razmenjuju nove oblike vrednosti, i koji će stvoriti nove biznis modele. "Imovina koju posedujemo, naša odeća, nepokretnosti koje imamo, automobili koje vozimo, predstavljaju vid zarobljenog bogatstva koje imamo danas, a koje možemo da iskoristimo sutra kroz kreiranje benefita za korisnike."
Sećate se novačanika s početka? U budućnosti ćemo imati određene „sveprisutne“ novčanike. Ti novčanici će nam omogućiti nove načine plaćanja i kombinovaće naše fizičke novčanike i ono što u njima držimo u našem džepu, plus naše ključeve od automobila. Novac, imovina koju imamo i pristup koji nam naši ključevi daju, naš identitet koji nam omogućava pristup uslugama, podaci koje odlučujemo da razmenjujemo, kriptovalute - sve ćemo to čuvati u novčaniku budućnosti na siguran način. Kako Ken kaže: To danas ne postoji, sve što danas postoji su delovi tog novčanika budućnosti, koji možemo da očekujemo do kraja ove decenije.
Da li je Mastercard kompanija koja prati ili postavlja trendove u pomenutim oblastima?
Ken kaže da je Mastercard uzbuđen zbog budućnosti. "Mnoge tehnologije su predstavljene svetu pre nego što su zaista spremne za mejnstrim korišćenje. U takvim okolnostima, Mastercard je već radio sa takvim tehnologijama u tom trenutku. Deo rada sa tim tehnologijama je i razumevanje da li su one spremne za sklairanje. Iako posmatramo tehnologije u jako ranim fazama njihovog razvoja, svesni smo izazova koje one sa sobom mogu da nose, pa uvek stvaramo set principa za korišćenje tih tehnologija i rad sa kompanijama koje kreiraju te tehnologije. Iz te perspektive, kada Mastercard počne da priča o nekoj tehnologiji, vidite i konkretne slučajeve primene tehnologije, ali i principe koje nastanu – u tom smislu, Mastercard ima tendenciju da predvodi u industriji finansijskih usluga."
Budućnost mobilnosti i plaćanja
U intervjuu za Bloomberg Adriju Ken More objašnjava i kako su u „mercedes“ automobile ugradili tehnologiju plaćanja i biometrijski otisak prsta kao dokaz identiteta. "Kada punimo naš električni automobil, prolazimo kroz naplatnu rampu, ili sipamo gorivo na benzinskoj stanici, automobil sam po sebi postaje izvor trgovine." To je jedan od aspekata kada pričamo o budućnosti mobilnosti i plaćanju koji će nam pomoći da korismo automobile. Ken dodaje da prethodno objašnjeno predstavlja putovanje na kome su sve kompanije koje proizvode automobile, ali i put za neke od onih kompanija u segmentu proizvodnje napajanja sa tranzicijom od upotrebe fosilnih goriva ka električnom napajanju.
U pogledu zelene tranzicije, naročito sa dolaskom generacije Z, u budućnosti ćemo imati svesnije potrošače koji će želeti da koriste proizvode i usluge kompanija sa svrhom i usklađene sa njihovim ličnim vrednostima, što će dovesti do razvoja novih strategija akvizicije korisnika i novih oblika lojalnosti. Ken objašnjava da ćemo prilikom kupovine, osim cene, u obzir uzimati i mnoge druge podatke o proizvodu, kao što su ugljenični otisak koji kreira, uticaj na održivost i mogućnost reciklaže pakovanja.