Bilans uspeha Meta Platformsa u prvom kvartalu obeležila je zanimljiva promena - strastveni projekat Marka Zuckerberga Metaverse tokom obraćanja investitorima dobio je samo 90 sekundi vremena. Veštačka inteligencija je bila tema dana, na kojoj se izvršni direktor Mete zadržao čak šest minuta. Otkad je OpenAI pokrenuo ChatGPT krajem prošle godine, veštačka inteligencija je novi pomodni termin u industriji, ali u bučnom takmičenju kompanija na tom polju nameće se pitanje koliko stvari je zaista revolucionarno.
Meta je samo jedan od primera kompanija koje termin "veštačka inteligencija" koriste da umire ili zaintrigiraju investitore. Prema analizi Bloomberga, upotreba reči AI (engl. artificial intelligence - veštačka inteligencija) skočila je za čak 77 odsto u bilansima uspeha, a tempo se pojačao tokom tekućeg tromesečja - AI je spomenut 1.072 puta u izveštajima kompanija koje su uvrštene berzanskim indeksom S&P 500.
Opširnije
Razvoj srpskog IT-ja: šta možemo da naučimo od Istoka, ali i komšiluka
Učesnici Tomorrow Conferenca u Beogradu diskutovali su u petak o strategijama država za tehnološki razvoj.
13.05.2023
AI i Srbija, zemlja koja najviše zaostaje u tehnologijama budućnosti
Network rediness index pokazuje da su tehnologije budućnosti upravo oblast u kojoj Srbija zaostaje.
26.04.2023
AI razlog za loš san direktora Googlea
Izvršni direktor Googlea i Alphabeta smatra da veštačka inteligencija mora biti regulisana, kako se ne bi zloupotrebljavala.
17.04.2023
Google je lansirao alate za identifikaciju lažnih i Al fotografija
Google pomaže korisnicima da prepoznaju originalni izvor fotografije
15.05.2023
Google inkorporirao AI u pretraživač
U osnovi svih novih proizvoda su Googleovi veliki jezički modeli.
10.05.2023
Veštačka inteligencija godinama je integralni deo proizvoda tehnoloških giganata koji su sada primorani da se manje ili više uspešno takmiče sa ChatGPT-jem i sličnim alatima, uključujući kompanije kao što su Google, Amazon, Meta, Baidu i Alibaba.
"Veštačka inteligencija jeste prisutna u velikoj meri u našim životima već godinama. Primeri za to su Netflixove preporuke ili Google Assistant. Google Home, Amazon, Alexa, Siri - sve su to proizvodi i platforme koje koriste komponente veštačke inteligencije. Ali ono što je zaista promenilo pravila igre jeste ChatGPT i on je oslobodio pravi potencijal generativne veštačke inteligencije", objašnjava za Bloomberg Adria Connect voditeljka Bloomberg AI IRL Jackie Davalos.
U mnogim aspektima, vunderkind OpenAI, ChatGPT, opravdava svoju reputaciju i nagli uspon - ovaj alat se u najnovijim istraživanjima pokazao uspešnim i na samim finansijskim tržištima, dešifrujući izjave predstavnika Federalnih rezervi i određujući da li su medijski naslovi dobri ili loši za berze. Naravno, ovakvi alati postojali su i pre toga na Wall Streetu, ali istraživanja pokazuju da je ChatGPT bio posebno obazriv kada je reč o kontekstu i finesama.
"Ovo je tehnologija koja generiše i rezimira tekst, generiše slike i zvuke, a pritom je izuzetno jednostavan za korišćenje. Ranije, ovakvi alati su operisali u bekendu ili u laboratorijama za AI. Sada svako od nas, bez inženjerske diplome, može da koristi ovu tehnologiju i to je ono što je promenilo sve. Sada vidimo da tehnološki giganti rekalibrišu svoje biznis modele u skladu sa tom tehnologijom, uključujući Microsoft, Google i Salesforce", kaže Davalos.
I postoji dobar razlog za to - investitori su spremni da bogato nagrade kompanije usmerene na AI. Prema izveštajima PitchBooka, investicije firmi rizičnog kapitala u taj sektor višestruko su porasle - sa 408 miliona dolara u 2018, na čak 4,8 milijardi u 2022. Pojedinačno gledano, najveći deo tog novca otišao je na lidere u industriji, ali šansu su dobili i brojni startapovi. Postoji li u takvoj klimi rizik od stvaranja ozloglašenog balona sličnog onom koji se desio u eri dot.com?
"Kada govorimo o mehuru, sve se svodi na inicijalno uzbuđenje. Ali ono što ovde pravi razliku je današnja tehnološka klima, koja je dobro strukturirana i usmerena je na profitabilnost. Mislim da će to imati veću ulogu u tome kako će se ove tehnologije razvijati i koliko napretka investitori žele da vide pre nego što ulože novac u nešto što ranije nije postojalo. To je sada trka u naoružanju, kada toliko velikih igrača već ima milijarde kapitala. Ostaje da vidimo kako će to pokrenuti konkurenciju. Mislim da i to ograničava mogućnost da se razvije mehur kakve smo viđali u prošlosti", ocenila je Davalos.
O tome koje su tehnologije i proizvodi veštačke inteligencije ove godine vredni pažnje, ali i razlozima koji stoje iza apela tehnoloških lidera da se veštačka inteligencija pravno reguliše, detaljnije poslušajte u videu iznad teksta.