Kina je objavila nove detalje o završnim fazama rada na svojoj svemirskoj stanici Tiangong, orbiteru u fazi izgradnje koja je počela nakon što su SAD zabranile Pekingu učešće na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Svemirska letelica Shenzhou XIV, koja će u junu odvesti tri astronauta na šestomesečnu misiju na stanicu Tiangong, premeštena je u nedelju na platformu u centru za lansiranje satelita Jiuquan u Unutrašnjoj Mongoliji, izvestili su državni mediji, a lansiranje je zakazano za naredne dane.
Nakon te misije, Kina će lansirati jednu od laboratorijskih komponenti stanice u julu, a drugu u oktobru, izvestio je China Daily u nedelju.
"Nakon svemirskih laboratorija, teretna svemirska letelica Tianzhou 5 i posada Shenzhou XV trebalo bi da stignu u ogromnu orbitalnu ispostavu oko kraja godine", navodi se u izveštaju China Daily.
Kina je prošle nedelje objavila novu sliku visoke rezolucije Tiangonga, koji se nalazi u orbiti oko 400 kilometara iznad Zemlje.
Kada Tiangong bude završen, Kina će postati jedina zemlja koja će upravljati sopstvenom svemirskom stanicom, dodajući tako još jedno postignuće na listu posle sletanja na Mars prošle godine i na drugu stranu Meseca 2019.
Za vreme vladavine predsednika Xi Jinpinga, Kina je uložila veći trud da parira SAD kao dominantnoj sili u svemiru, udružujući se sa Rusijom u izgradnji lunarne naučne stanice i suprotstavljajući se sporazumu Artemis koji podržava Vašington, koji ima cilj da pomogne u upravljanju budućim svemirskim aktivnostima, kao što je rudarenje na mesecu.
Kineski državni mediji kritikovali su sporazum kao pokušaj stvaranja svemirskog NATO-a.
Međutim, do sada su SAD pridobile više zemalja za svoju viziju svemira. Kolumbija je postala 19. zemlja koja je podržala njihovu viziju upravljanja svemirom, potpisavši sporazum 10. maja.
Kina je i ranije objavljivala slike stanice, ali nova slika nudi gledaocima na internetu bolju priliku da vide određene delove. Pruža bliži pogled na detalje kao što su zelene pruge koje se omotavaju oko nekoliko cilindara, narandžasti i crni solarni paneli i kineske zastave na spoljašnjosti.
Kabina će imati kapacitet za šestoro ljudi, koji će imati više od 110 kubnih metara prostora, navodi People's Daily. Postojaće i dva izlazna otvora za astronaute i jedan za teret.
Zhurong, rover koji je Kina prošle godine uspešno spustila na Mars, privremeno je u stanju mirovanja zbog peščenih oluja, navode državni mediji, pozivajući se na kinesku nacionalnu svemirsku administraciju, koja je predvidela da će rover nastaviti sa radom otprilike u decembru.