U Pekingu žele da društvena mreža TikTok ostane u vlasništvu ByteDancea, pa kompanija osporava zabranu žalbe vrhovnom sudu SAD. Sudije vrhovnog suda su nedavno nagovestile da će verovatno poštovati zakon kojim se nalaže prodaja. Visoki kineski zvaničnici već su počeli da razgovaraju o rezervnim planovima za TikTok. Oni razgovaraju o tome kako da rade s administracijom Donalda Trumpa, u kojoj je i Elon Musk, navode za Bloomberg anonimni izvori upoznati sa situacijom.
TikTok bi preuzeo Musk
Potencijalni dogovor s jednim od Trumpovih najbližih saradnika privlačan je kineskoj vladi, koja očekuje da će imati uticaj na to da li će TikTok na kraju biti prodat. Jedan scenario o kojem je raspravljala kineska vlada doveo bi do toga da Muskova društvena mreža X - ranije Twiter - preuzme kontrolu nad TikTokom u SAD i zajedno vodi kompanije, rekli su izvori. Vrednost američkog dela TikToka procenjuje se između 40 i 50 milijardi dolara.
TikTok bi sa svojih više od 170 miliona korisnika mogao poboljšati mogućnosti za privlačenje oglašivača. Musk je takođe osnovao posebnu kompaniju za veštačku inteligenciju, xAI, koja bi mogla da iskoristi ogromne količine podataka sa TikToka. Kineski zvaničnici još uvek nisu postigli saglasnost o ovom pitanju. Nije jasno koliko u ByteDanceu znaju o pregovorima kineske vlade i da li su TikTok i Musk uopšte uključeni. Takođe, nije jasno da li su Musk, TikTok i ByteDance razgovarali o uslovima potencijalnog posla.
Opširnije
Američki tehnološki divovi dominiraju na listi najvrednijih svetskih brendova
Od deset najvrednijih svetskih brendova, šest ih je iz Amerike, a gotovo sve su brendovi poznatih tehnoloških kompanija.
17.12.2024
Majka firma TikToka planira rekordni dolarski zajam u Aziji
ByteDance Ltd. pregovara sa bankama o kreditu vrednom 9,5 milijardi dolara, što bi bio najveći korporativni zajam denominovan u dolarima u Aziji (bez Japana).
02.09.2024
TikTok planira da pokrene e-trgovinu u Evropi
ByteDance Ltd. je u proteklih nekoliko nedelja obavestio partnere, uključujući trgovce i kreativne agencije, da se pripreme za lansiranje TikTok Shopa u Španiji i Irskoj.
23.07.2024
TikTok počeo svoju pravnu borbu u SAD, tužio vladu
Ova tužba je prvi pravni korak koji je kineska kompanija preduzela otkako je Kongres SAD u aprilu usvojio predlog zakona.
07.05.2024
TikTok uklanja muziku koju generiše AI, a sve zbog Taylor Swift
Novi dogovor TikToka sa Universal Music Group NV (UMG) podrazumeva ključnu odredbu: aplikacija za video zapise je pristala da ukloni neautorizovanu muziku koju kreira veštačka inteligencija (AI).
02.05.2024
Musk i njegovi predstavnici nisu odgovorili na zahtev za komentar. Musk je u aprilu objavio da smatra da TikTok treba da ostane dostupan u SAD. "Po mom mišljenju, TikTok ne bi trebalo da bude zabranjen u SAD, iako bi takva zabrana mogla koristiti platformi X", napisao je na društvenoj mreži X. "To bi bilo u suprotnosti sa slobodom govora i izražavanja. To nije ono za šta se zalažemo u Americi."
Kada su u ponedeljak krenule glasine da Kina razmatra prodaju TikToka Musku, portparol TikToka je rekao da je to potpuna izmišljotina. "Ne možete od nas očekivati da komentarišemo potpunu izmišljotinu", saopštili su za FoxBusiness.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Guo Jiakun odbio je da komentariše ovu priču tokom redovne konferencije za novinare u utorak, upućujući novinare na prethodne izjave Pekinga o tom pitanju. Kineska vlada je ranije osudila pokušaje SAD da zabrane TikTok i nateraju prodaju, nazivajući ih "ekonomskim nasiljem" i "pljačkom".
TikTok je u problemu jer je sedište kompanije u Kini, a navodi se da bi mreža mogla da bude korišćena kao špijunski softver za Kinesku komunističku partiju. Američki zakonodavci s obe strane su upozoravali na potencijalnu pretnju nacionalnoj bezbednosti koju TikTok može predstavljati Americi.
Kineska vlada ima tzv. zlatni udeo u jednoj od filijala ByteDancea, koji joj omogućava uticaj na strategiju i operacije kompanije. TikTok tvrdi da kontrola važi samo za kinesku filijalu Douyin Information Service Co. i da ne utiče na operacije ByteDancea izvan Kine. Ipak, kineska pravila o izvozu sprečavaju kineske kompanije da prodaju svoje softverske algoritme, kao što je onaj koji je ključan za TikTok. Pošto kineska vlada mora odobriti prodaju koja podrazumeva vredan algoritam za preporuke TikToka, ona ima značajan uticaj na svaki mogući dogovor.
Jedna od alternativa za TikTok bila bi da prebaci svoje postojeće korisnike u SAD na sličnu aplikaciju, s drugačijim brendingom, kako bi potencijalno zaobišao zabranu, međutim pitanje je koliko bi takav potez bio efikasan.
- U pisanju teksta pomogla Marija Veljković.