ByteDance Ltd., azijska kompanija koja je vlasnik TikToka, pregovara sa bankama o kreditu vrednom 9,5 milijardi dolara, što bi bio najveći korporativni zajam denominovan u dolarima u Aziji (bez Japana), kažu za Bloomberg ljudi su upoznati sa dešavanjima u kompaniji.
Citigroup, Goldman Sachs i JPMorgan koordiniraće zaduživanje, a rok kredita biće tri godine sa mogućnošću da se produži na pet godina, dodali su izvori koji nisu želeli da budu imenovani jer informacije još uvek nisu javne.
ByteDance će se zadužiti više nego što se ranije očekivalo i pokušaće da tako iskoristi situaciju na kreditnom tržištu u Aziji, gde je likvidnost velika a kreditna aktivnost pada.
Opširnije
TikTok planira da pokrene e-trgovinu u Evropi
ByteDance Ltd. je u proteklih nekoliko nedelja obavestio partnere, uključujući trgovce i kreativne agencije, da se pripreme za lansiranje TikTok Shopa u Španiji i Irskoj.
23.07.2024
TikTok počeo svoju pravnu borbu u SAD, tužio vladu
Ova tužba je prvi pravni korak koji je kineska kompanija preduzela otkako je Kongres SAD u aprilu usvojio predlog zakona.
07.05.2024
Biden potpisao zakon o zabrani ili prodaji TikToka
Zakon je pre ovoga prošao oba doma Kongresa SAD, a u Senatu je usvojen sa 79 glasova "za".
24.04.2024
Obim kreditiranja u dolarima u Aziji (bez Japana i po isključenju međukompanijskih zajmova), pao je za 44 odsto na oko 45,5 milijardi dolara u prvoj polovini godine. To je najmanje od 2010. godine, pokazuju podaci koje prikupio Bloomberg.
Iz kineske kompanije nisu odgovorili na zahtev za komentar.
ByteDance će sredstva od kredita koristiti za refinansiranje postojećeg kredita od pet milijardi dolara iz 2021. godine i za obrtna sredstva, kažu izvori Bloomberga.
Novi zajam može da se naknadno poveća, rekli su izvori, dodajući da će početna kamatna marža biti 85 baznih poena veća od kamatne stope SOFR.
ByteDance je osnovan 2012. godine i sedište mu se nalazi u Pekingu. Aplikacija Douyin mu je donela veliki uspeh na polju društvenih mreža gde se deli video-sadržaj. On je takođe i majka firma kompanije TikTok, koja je veoma popularna u SAD, ali je postala i tačka spoticanja između Vašingtona i Pekinga.
Njegovi planovi uključuju i širenje van svojih osnovnih delatnosti, i to na e-commerce i veštačku inteligenciju. Ona spada u grupu velikih kineskih kompanija koje su uložile ogroman novac u razvoj jezičkih modela zasnovanih na veštačkoj inteligenciji. Posle uspeha u SAD, planira da i u Evropi pokrene platformu za kupovinu uživo preko interneta.