Kompanija TikTok je tužila američku vladu zbog zakona kojim se vlasnik TikToka, kineska kompanija ByteDance Ltd., primorava da proda odeljenje u SAD pod pretnjom zabrane.
Ova tužba je prvi pravni korak koji je kineska kompanija preduzela otkako je Kongres SAD u aprilu usvojio predlog zakona. Iz TikToka kažu da ovaj zakon ograničava slobodu govora i da će ugroziti one koji žive od te platforme, bilo da se radi o influenserima ili o malim kompanijama koje se tamo reklamiraju.
Iz kompanije su ranije rekli da će uložiti 1,5 milijardi dolara u izdvajanje američkog odeljenja, i da će pristati na nadzor kompanije Oracle Corp.
Opširnije
Kraj slobodnog interneta?
Američki predsednik Joseph Biden potpisao je zakon o prinudnoj privatizaciji TikToka ili njegovoj zabrani.
28.04.2024
Biden potpisao zakon o zabrani ili prodaji TikToka
Zakon je pre ovoga prošao oba doma Kongresa SAD, a u Senatu je usvojen sa 79 glasova "za".
24.04.2024
I Senat odobrio zabranu ili prodaju TikToka, čeka se Bidenov potpis
Američki Senat je izglasao zabranu vlasništva nad TikTokom od strane kineske matične kompanije ByteDance Ltd.
24.04.2024
"Prvi put u istoriji, Kongres je izglasao zakon kojim bi zabranio rad jednoj platformi, čime se svaki Amerikanac sprečio da bude deo jedinstvene onlajn zajednice od preko milijardu ljudi", rekli su iz kompanije u podnesku Apelacionom sudu u Vašingtonu.
Pravna borba je posledica odluke predsednika SAD Joea Bidena da potpiše zakon o pružanju pomoći Izraelu i Ukrajini, u kom se nalazi i odredba o zabrani rada TikToka. Pokušaj lobiranja generalnog direktora TikToka Shoua Chewa nije uspeo da američke zakonodavce ubedi da TikTok nije pretnja po nacionalnu bezbednost SAD, i da kompanija neće širiti propagandu i nezakonito koristiti podatke 170 miliona korisnika platforme iz SAD. Ovo je više od polovine populacije države.