Američki Senat je izglasao zabranu vlasništva nad TikTokom od strane kineske matične kompanije ByteDance Ltd., čime je postavljen temelj za ustavni sukob oko toga da li zabrana lišava američke korisnike prava na slobodu govora koja su garantovana Prvim amandmanom.
Mera, koja takođe podrazumeva pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu, dobila je široko dvostranačko odobrenje senatora zabrinutih zbog prikupljanja podataka od strane aplikacije koju u SAD koristi više od 170 miliona ljudi, kao i zbog potencijala da je Kina koristi u propagandne svrhe. Predsednik Joe Biden rekao je da će potpisati zakon.
Zakon je usvojen sa 79 prema 18 glasova u utorak uveče.
Opširnije
ByteDance nadmašio Tencent: profit kompanije skočio 60 odsto
Profit ByteDance Ltd. je porastao za otprilike 60 odsto u 2023. godini, nadmašivši tako rast svojih onlajn rivala Tencent Holdings Ltda i Alibaba Group Holding Ltda.
10.04.2024
Bivši ministar SAD okuplja grupu investitora za kupovinu TikToka
Bivši ministar finansija SAD Steven Mnuchin okuplja grupu investitora da kupi TikTok od matične kompanije ByteDance.
14.03.2024
Donji dom Kongresa SAD usvojio predlog zakona o prodaji ili zabrani TikToka
Ovo predstavlja najozbiljniji problem sa kojim se TikTok (koji koristi 170 miliona Amerikanaca) susreće dok ga kritičari nazivaju pretnjom po nacionalnu bezbednost.
13.03.2024
Zakon daje kompaniji skoro godinu dana da se ByteDance odvoji od TikToka pre nego što zabrane aplikaciju. To postavlja rok nakon novembarskih izbora, na razočaranje nekih poslanika koji su zabrinuti da bi Peking mogao da iskoristi aplikaciju da se umeša u izbore.
Kompanija već obećava da će se boriti protiv zakona na sudu. SAD su kritično tržište za velike društvene mreže, koje su postale jedan od najbrže rastućih tehnoloških giganata na svetu.
TikTok ove godine nastoji da desetostruko poveća veličinu poslovanja e-trgovine u SAD. To ga je neraskidivo povezalo sa delovima američke ekonomije, od miliona kreatora sadržaja, do vlasnika malih preduzeća koji se oslanjaju na platformu.
Malo je verovatno da će Peking dozvoliti bilo kakvu prodaju TikToka. Tamošnja vlada je jasno stavila do znanja da ne želi da TikTokovi cenjeni algoritmi niti vredni podaci dospeju u američke ruke, rekao je izvor upoznat sa načinom razmišljanja unutar TikToka, koji je tražio da ostane anoniman.
Republikanac iz Kentakija Rand Paul tvrdi da predlog zakona o TikToku krši Prvi amandman i druge odredbe Ustava i predviđa da će ga sudovi poništiti.
Zakon bi takođe mogao da zabrani druge aplikacije za koje predsednik smatra da su pod kontrolom stranog protivnika i postavi nova ograničenja na posrednike koji prodaju informacije stranim protivnicima.
Ova mera je tako brzo postala zakon jer je predsedavajući Predstavničkog doma, republikanac Mike Johnson, odlučio da je uključi u paket pomoći za Ukrajinu i Izrael, čime je spojio nešto što je mogla biti duga debata u Senatu. Predstavnički dom je odobrio meru u subotu sa 360 prema 58 glasova.