Profit ByteDance Ltd. porastao je za otprilike 60 odsto u 2023. godini, nadmašivši tako rast svojih onlajn rivala Tencent Holdings Ltd. i Alibaba Group Holding Ltd., što pokazuje otpornost vlasnika TikToka u vreme ekonomske krize.
Dobit pre kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije skočila je na više od 40 milijardi dolara, sa oko 25 milijardi dolara u 2022. godini, prema izvorima koji su upoznati sa ovim pitanjem, a koji su tražili da ostanu anonimni. Najvredniji startap na svetu je, takođe, povećao prodaju na skoro 120 milijardi dolara sa 80 milijardi dolara, kažu izvori.
Ovi rezultati pokazuju da je ByteDance prvi put u istoriji pretekao Tencent po prihodu i profitu, jer je maksimalno iskoristio svoje popularne platforme za kratke video-zapise, kako bi se proširio na međunarodnu e-trgovinu i održao svoju globalnu popularnost. Premda interni podaci ByteDancea nisu bili nezavisno revidirani, sugerišu da je ovaj društveni medij zasnovan na prodaji oglasa jedan od najbrže rastućih svetskih tehnoloških giganata u 2023.
Opširnije
Bivši ministar SAD okuplja grupu investitora za kupovinu TikToka
Bivši ministar finansija SAD Steven Mnuchin okuplja grupu investitora da kupi TikTok od matične kompanije ByteDance.
14.03.2024
Donji dom Kongresa SAD usvojio predlog zakona o prodaji ili zabrani TikToka
Ovo predstavlja najozbiljniji problem sa kojim se TikTok (koji koristi 170 miliona Amerikanaca) susreće dok ga kritičari nazivaju pretnjom po nacionalnu bezbednost.
13.03.2024
Vlasnik TikToka otpustio na stotine, udaljava se od gejminga
ByteDance ipak nije uspeo da prestigne Tencent.
27.11.2023
Alibaba se vraća u tržišnu utakmicu nakon kvartalnog rasta
Allibaba Group Holding Ltd. vraća se na trasu rasta u svim glavnim sektorima poslovanja
10.08.2023
Ipak, portparol ByteDancea nije odgovorio na zahtev za komentar.
Vlasnik TikToka i njegovog "blizanca" Douyin (platforme za deljenje video-zapisa) prošle godine je učvrstio svoju poziciju jednog od kineskih lidera na internetu, zajedno sa Tencentom i Alibabom, koji su se borili da ponovo pokrenu rast u vreme ekonomske neizvesnosti, ali i opreznosti među kineskim potrošačima.
Na domaćem tržištu, Douyin se transformiše u platformu "za sve", sličnu Tencentovom WeChatu, sa svojim dodatnim funkcijama koje zadiru u polje rada Alibabe i nadmeću se sa Meituanom, platformom za isporuku hrane.
Uprkos snažnim rezultatima, ByteDance je odlučio da preispita upravljanje svojim operacijama u Kini u februaru, pri čemu Kelly Zhang više nije izvršna direktorka, bez planova za imenovanje njenog naslednika.
U inostranstvu, uspešno uvođenje TikTok Shopa na tržišta poput SAD i jugoistočne Azije, otvorilo je nove izvore prihoda izvan digitalnog marketinga. Uz to, TikTok ove godine nastoji da poveća obim svoje e-trgovine u Americi deset puta. Trenutno u toj zemlji ima 170 miliona korisnika.
Pri tome, sve to se dešava uprkos egzistencijalnoj krizi TikToka na njegovom najunosnijem tržištu.
Još uvek se čeka izlazak na berzu
U martu je Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio predlog zakona o zabrani TikToka u SAD ukoliko ByteDance ne proda svoju vrednu imovinu, mada je ta mera u Senatu sve manje izvesna. Stvar bi, takođe, mogao da zakomplikuje ishod predsedničkih izbora u SAD kasnije ove godine, kao i odgovor Pekinga.
Kao i njegovi rivali u Kini, ByteDance se poslednjih meseci suočava sa posledicama svojih rizičnih poteza. Ukinuo je stotine radnih mesta u svojim divizijama za razvoj igara i softvera za preduzeća, što se odrazilo na profitabilnost, i uglavnom nije ispunio svoja obećanja.
Umesto toga, kompanija pokušava da nadoknadi propušteno kada je reč o generativnoj veštačkoj inteligenciji, izgrađujući sopstvene četbotove i veliki jezički model.
Osim toga, dugoočekivani debi ByteDancea na berzi ostaje daleka opcija, jer se kompanija suočava sa pojačanim nadzorom u SAD. U decembru je ponudila da otkupi akcije od investitora vredne do pet milijardi dolara, pri valuaciji kompanije od 268 milijardi dolara
Na svom vrhuncu, ByteDance je bio procenjen na više od 400 milijardi dolara u jednom privatnom trgovanju.