Uprkos pandemiji virusa korona koja je u prethodne dve godine mnoga preduzeća zbog zatvaranja primorala da pređu na poslovanje preko interneta, u Srbiji ni svaka treća kompanija ne nudi usluge na ovaj način.
Prema podacima iz izveštaja o upotrebi informaciono–komunikacionih tehnologija koji je u petak objavio Republički zavod za statistiku, tek 28 odsto kompanija koje su učestvovale u istraživanju potvrdno je odgovorilo na pitanje: "Da li je Vaše preduzeće prodavalo proizvode/usluge putem interneta".
Udeo kompanija koje su svoje usluge ili proizvode učinile dostupnim i onlajn porastao je u odnosu na prethodne godine, ali je i tempo rasta i dalje donekle skroman. Od 2012. godine, kada je pitanje u upitniku bilo formulisano donekle drugačije (Da li je Vaše preduzeće primalo porudžbine putem interneta?), broj kompanija koji posluje i preko interneta je porastao za 7,1 procetnih poena, sa tadašnjih 20,9 odsto.
Opširnije
Evo kako izgleda rad u virtualnoj stvarnosti
Novinarka Bloomberga donosi svoja iskustva s konferencije za programere Connect, na kojoj je učestvovala koristeći "headset" za virtualnu stvarnost Oculus Quest 2.
15.10.2022
Četvorodnevna radna nedelja je uspešna za većinu kompanija, ali ne za sve
Većina (88 procenata) kaže da četvorodnevni rasporedi dobro funkcionišu.
20.09.2022
Slobodne zone: Linglong najveći ulagač, investicije utrostručene
Sudeći po poslednjem izveštaju uprave, u godini iza nas ostvareni su ohrabrujući rezultati.
28.08.2022
Prednjače uslužne delatnosti
Veličina kompanije nije presudna prilikom odluke o tome da li će preduzeće poslovati i u digitalnom svetu, pa tako preko interneta svoje usluge u otprilike jednakom broju nude velika, srednja i mala preduzeća.
Kako pokazuju podaci iz istraživanja, na internetu je prisutno 24,9 odsto velikih, 25 odsto srednjih, i 21,8 odsto malih preduzeća.
Za razliku od veličine, sektor u kojem kompanija posluje igra značajnu ulogu. Najviše na internetu svoje usluge prodaju kompanije koje nude usluge smeštaja i ishrane (63 odsto), informisanja i komunikacija (49,6 odsto), kao i trgovine na veliko i malo (33,8 odsto).
Četvrtina prihoda od internet prodaje
I među onim kompanijama koje svoje proizvode prodaju preko interneta, zarada od tog segmenta prodaje ne predstavljaju veći deo prihoda. Tako oko 70 odsto kompanija navodi da od internet prodaje zarađuje 24 odsto ili manje od svojih ukupnih prihoda.
Za oko 18 odsto između četvrtine i polovine prihoda dolazi od internet prodaje, dok 13 odsto na internetu zarađuje većinu svojih prihoda.
Broj kompanija koje preko interneta zarađuju preko 75 odsto svojih prihoda se nalazi praktično na nivou statističke greške, i iznosi 0,2 odsto. Procenat takvih kompanija je nešto viši među najvećim kompanijama (preko 250 zaposlenih), i iznosi 2,1 odsto.