Prosečna zarada u Srbiji je dugo odolevala rastu cena, ali je u oktobru inflacija počela da je prestiže. Prvi put od decembra 2017. godine, zarade su realno pale na godišnjem nivou.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku objavljenim u ponedeljak, plate su u Srbiji rasle za 14,1 odsto nominalno, ali su realno pale za 0,8 odsto.
Prosečna bruto plata u oktobru je tako iznosila 104.039 dinara, dok je neto zarada iznosila 75.353 dinara, pokazuju podaci. Medijalna zarada je u desetom mesecu uvećana u odnosu na septembar i iznosila je 57.810 dinara.
Opširnije
Vruć kraj godine za tržište rada u srpskom IT-ju
Kako se približava kraj godine, stručnjaci u IT sektoru postaju sve aktivniji na tržištu rada, u potrazi za novim zaposlenjem.
20.12.2022
Odrčić: Plate u regiji rastu u 2023. zbog manjka radnika
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju da će neto zarade u regiji u narednom periodu većinski beležiti blagi pozitivan rast.
28.11.2022
Dva sektora drže srpske plate iznad inflatornog talasa
Prosečne zarade u Srbiji uspevaju da odole inflaciji, ali prvenstveno zahvaljujući velikom rastu u samo dve delatnosti.
25.11.2022
"Rast bruto zarada u periodu januar - oktobar 2022. godine, u odnosu na isti period prošle godine, iznosio je 14,0 odsto nominalno, odnosno 2,4 odsto realno. Istovremeno, neto zarade su porasle za 13,9 odsto nominalno i za 2,3 odsto realno", navodi se u saopštenju.
Tržište rada očekuje pogoršanje u 2023.
Stručnjaci Fondacije za razvoj ekonomske nauke Ekonomskog fakulteta u Beogradu predviđaju da će se stanje na tržištu rada pogoršati u 2023. godini.
"Moguć je privremeni pad realnih zarada u prvoj polovini godine i blagi rast nezaposlenosti u drugoj polovini godine", rekao je na predstavljanju poslednjeg izdanja Kvartalnog monitora profesor na pomenutom fakultetu Milojko Arsić.
Uz izuzetak IT kompanija, zarade su u trećem kvartalu pale za 2,9 odsto u odnosu na drugi, a za 4,2 odsto u odnosu na prvi kvartal, navode ekonomisti, dodajući da je veliki broj IT kompanija iz Rusije faktor zbog kog je teško predvideti kretanja na tržištu rada, uključujući tu i zarade.
Kako u Srbiji, tako i u Evropi jedinični troškovi rada su u poslednjim godinama rasli zbog nestašice radne snage, a od početka godine stagniraju.
"Rast učešća troškova rada u ceni stvara troškovne pritiske ka inflaciji", navode ekonomisti i dodaju da je ovo pozitivna okolnost na dugi rok jer "usklađuje vrednost zarada sa produktivnošću". Nažalost, iako blagotvorna po ovom pitanju, inflacija nagriza kupovnu moć zaposlenih i oni to ne mogu doživeti kao pozitivan razvoj, upozoravaju ekonomisti.
Programiranje i dalje najisplativije
Posmatrano po delatnostima, informisanje i komunikacije su i dalje sektor sa najvišim zaradama, a prosečna zarada je u oktobru iznosila 191.592 dinara.
Finansijske delatnosti su drugi najisplativiji sektor, dok za njim slede rudarstvo i stručne naučne i tehničke delatnosti. Ta tri sektora su ujedno i jedine oblasti osim IT sektora gde je prosečna zarada iznad 100.000 dinara.
Beograd je tradicionalno prednjačio u prosečnoj zaradi, a opština sa najvišim iznosom je bila Stari grad sa prosečnom zaradom od 130.695 dinara. Najniža prosečna neto zarada (55.298 dinara) zabeležena je u Jablaničkoj oblasti.